Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • petrassrl

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 issuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea .vin si eu cu o problema care este intilnita la opel astra cu motorul de issusu 1,7 disel. toata vara am circulat fara termostat si acum cind a venit frigul l am pus la loc vreau sa mentionez ca termostatul BHEER si nu i cel original
problema cea mai grava ce o am acum de cind la m pus la loc este ca nu mai am caldura numa daca o accelerez pina pe la 2000 de ture si cind ajunge la 2000 - 2500 vine caldura dar numai in valuri cit sa spun citeva secunde sa zic cam 1 minut si dupa aceea vine rece si tot asa se repeta inainte imi venea si in relanti fara sa o turez dar acum nu numai daca o turez problema este ca acul de la indicatorul de caldura imi sta undeva la 40 -50 de grade si nu imi urca mai sus de acolo numai chiar cind urc o panta mare dar imi intra termocupla si isi face treaba adica raceste furtunul unde este pus termostatul este foarte tare si in momentul cind desurubez capacul de la vasul de expansiune arunca afara lichidul pentru ca isi creaza presiune vin acum cu citeva ipoteze care ar putea fi si ma tot dumiresc sa nu fie cum gindesc eu .
1.garnitura de chiulasa arsa . nu mai venea deloc caldura pentru ca am avut odata arsa garnitura si asta este prima simptoma la garnitura arsa nu iti mai vine caldura deloc. 2.pompa de apa ? vreo elice corodata ? sau termostat? oricum va rog sa ma ajutati va multumesc ca miati citit rindurile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca esti sibian, de ce nu vii tu la intalnire Sambata la 12.00' , asa o sa ne dumirim si noi care-i problema.

Ia legatura cu @Mircea[SB] care are una la fel cu a ta, el e cel mai in masura sa-ti dea un sfat pertinent la problema asta.
Sa nu mai mergi 'ever' numai cu apa ca agent de racire pentru ca garnitura de chiuloasa e metalica la acest motor si rugineste, iar apoi vei avea alte probleme de aici.
  • petrassrl

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 issuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu pot ca nu mai am cu ce si stau in medias ca as veni sa pot sa va spun mai multe eu ma ocup cu tinichigerie vopsiri si electrica la orice auto
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
petrassrl a scris:... ma ocup cu tinichigerie vopsiri si electrica la orice auto


Bine de stiut asta.

Scrie-i lui @Mircea[SB] un mesaj privat si cel mai probabil o sa-ti dea el un raspuns, are multa experienta cu motorul asta pus pe Astra F.
Eu am acelasi motor pe Vectra B, dar posibil sa difere ceva legat de conducte apa, vas expansiune, calorifer incalzire, etc asa ca nu ma hazardez sa-ti dau eu un raspuns la problema ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR