Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Am o astra g Z17dtl si ma gandeam daca se poate monta o cutie de viteza in 6 trepte de la astra h de pe acelasi tip de motor.
Stiu ca intre z17dtl astra g si cel de pe h difera doar ecu. Dar nu stiu ce diferenta exista insa intre Z17DTL astra g si Z17DTH caci pe acest tip de motor este pus cutia in 6 trepte, nu mai vorbesc de Z17DTR care stiu ca are destul de multe schimbate.
Deci o nelamurire...Se poate pune o cutie in 6 trepte de pe astra h pe astra g? aveti idee?
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Greu, aproape imposibil... Si daca raspunsul ar fi "da", gandeste-te si la planetare si tot ce inseamna intreg sistemul.
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cutia in sine nu este la fel ca cea in 5 trepte? ma refer ca si corp...pozitionare ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
NU.
nici cele de diesel in 6 trepte de pe H-uri nu sunt toate la fel...
din cate stiu eu in 6 trepte la diesel sunt 2 modele: M32 si F40 si nu se potrivesc intre ele (prindere, planetare, etc)

Raspunsul la intrebrea ta e:
DA, se pot monta insa se merita aceasta modificare?
adica financiar...
mai degraba iti vinzi G-ul tau si iei un H si-ti mai si raman bani...
Skip ads

  • mihai_br

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dar un kit care sa schimbe rapoartele de multiplicare (am un y17dt remap la 98 cp. si as vrea o reetajare tot in 5 trepte dar o turatie mai joasa in viteza a 5-a cand fuge pe autostrada). Exista asa ceva pe piata sau umbla cineva la asa ceva?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am mai zis-o odata
se merita sa dai acesti bani?
cauta pe la atelierele de tuning (din cate stiu prin bucuresti sunt cateva) si vezi cam ce costuri ai avea sa-ti schimbe pinioanele
nu cred ca se baga prea multa lume la asa ceva...
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ca o intrebare, am auzit ca pe Insignia la A18XER, este cutie in 6 trepte. Se poate pune la ZxxXER ?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
citind acest topic am observat si ca astra g 1,7 dti nu este pentru autostrada, la 130 kmh turatia este prea mare, asa ca am doua variante pentru un drum lung, fie ma duc cu 80-90(cel mai economic pana la urma) fie caut pinioane noi in cel mai rau caz le proiectez, dar nu cred ca merita efortul acesta, asa ca raman la prima varianta, pe mine unul ce ma streseaza este diferenta mare intre treapta 1 si treapta 2, a schimbat careva pinioanele pentru aceste trepte?
  • gynelln

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am astra G, Z17DTL de 5 ani, perioada in care am facut 144000 de km si nu am simtit niciodata nevoia treptei a 6a. Am si un astra H cu 6 trepte si nu stiu daca am folosit treapta 6 de 10 ori in tot anul desi merg foarte mult in afara localitatii.
Parerea mea este ca nu se merita investitia in schimbarea cutiei de viteze, chiar daca se poate.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
tot se discuta aici despre cutii de H pe G si alte lucruri de genul acesta.intreb si eu ceva. motorul de 1.9 cdti 120(z19dtj) sau chiar cel de 150(Z19dth) cp,intra pe astra g? am vazut pe la nemti ca au bagat V6 de pe vectra B(cred).ma gandesc ca 1.9 cdti incape.din cate am observat la astra h pare la fel la suporti ca la G.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
gynelin fa o tura cu astraul tau pe autostrada si vei vedea ca la 130 km e mare turatia in treapta 5 si cam papa motorul la cei 75cp cati ii are sau 85
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR