Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut ! Am si eu o problema cu plafoniera ,torpedou(totul a plecat ca nu imi facea contact becul ba se aprindea ba se stingea si am tot umblat la bec sa vad ce are am scos si mufa ,ma gandesc o fi afectat si toate cele ?) .si portbagaj in legatura cu iluminatul nu am idee ce s-a intamplat dar banuiesc un scurt ceva ,siguranta arsa ,problema e ca sting pozititiile si se aprinde in plafoniera usor lumina apoi daca dau drumu la pozitii se sting chiar daca apas si pe butonul din plafoniera sa tin aprins iluminatul la sofer/pasager ...aveti idee ce ar putea sa fie ?

Nu stiu daca am postat unde trb.imi cer scuze dar vreau sa rezolv pb.ca e urat fara lumini in interior si asa mai departe ! Sa Ma Ajute careva daca stie !
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Scrie la cautare " Tablou sigurante" deschizi topicul 4 si te uiti la pag. 2 la desenele tablourilor electrice de pe Vectra C.
Succes si numai bine!
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Scuze! Am aruncat si eu un ochi prin desenele alea dar n- am vazut siguranta de la iluminarea habitaclului Oare?
In schimb am observat ca mai sunt colegi care s- au confruntat cu aceeasi problema si care poate au si rezolvat- o intre timp.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=86340
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=53247
Poate te ajuta...
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu am idee ce s-a intamplat ,ce ar putea sa fie de la ce,ofi vreun scurt pb e cand inchid masina lumina nu se mai ,,stinge incet ,, cum era inainte numai sta aprinsa nimic !
Skip ads

  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am verificat sigurantele sunt ok,mai poate fi si releele ?
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am tot scotocit si am gasit o chestie interesanta. In aceeasi situatie cineva spune ca si- a rezolvat problema prin inlocuirea sigururantei nr. 31. Tipul a verificat intai sig. 15 dupa un manual Haynes apoi a verificat sig. 26 dupa altul si a descoperit ca pana la urma sig. 31 era responsabila de iluminatul interior la masina lui.
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am patit la o astra H asa, cand am schimbat becurile de la plafoniera cu LEDuri. Mi-a intrerupt alimentarea pe toate becurile de la plafoniere / parasolare etc. S-a rezolvat prin scoaterea bornei de la baterie (dupa ce am pierdut timp sa verific toate sigurantele)...sper sa te ajute.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
De acord cu aalex, poti incerca si prin deconectarea acumulatorului. Dar sa ai codul de la CD ( poate- l cere) .
Skip ads

  • paulsua

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am avut si eu problema asta, aveam o siguranta prea mica, cand deschideam torpedoul se stingeau celelalte...
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ms frumos ,o sa incerc si chestia asta !
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Pe langa pareri ca de iluminatul interior se ocupa un modul legat de usi si inchidere am mai gasit inca o lista cu sigurante, Ante si After face- lift, pe un forum englez.
http://www.vectra-c.com/for...hread.php?t=68604
Inca nu m-am uitat sa vad daca lista corespunde cu cea de pe forumul nostru.

Revin, dupa ce am vazut mai bine lista scrisa de userul STE in acel forum, in acea lista la modelele ante face- lift exista doua sigurante fuzibile pentru " interior light" ( 22 si 29) iar pentru cele de dupa face lift apar trecute patru ( 13, 22, 29, 31) . Pana la urma cine are dreptate?
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
maine o sa vad cand o sa scot borna ...sa vad daca apar rezultate imbucuratoare ! Wink Very Happy
Skip ads

  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
urat nu am avut niciun rezultat ! SadSad ma refer la borna !
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
problema e ca se aprinde plafoniera da o lumina usoara asa chioara sa zic ,dar restu torpedou si portbagaju nu se mai aprind !
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Pana la urma la sigurante te- ai mai uitat?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in portbagaj ai un modul in care se vad sigurante.
acel modul e REC-ul
desfaci capitonajul de acolo si ai sa vezi tot modulul ca in poza

de acolo mufa care te intereseaza e cea din chenarul rosu
ar trebui sa fie un fir rosu si unul gri
acest fir vine direct din BCM si se duce spre plafoniera fara sigurante... (asa e in schema)
conform schemei (nu am cum sa pun prinrscreen momentan) deasupra pamblicii din dreapta sus ar trebui sa mai ai inca o pamblica care alimenteaza plafoniera din spate si lampile de la parasolare (daca ai)
eu nu am lampi in parasolare si nici plafoniera in spate si probabil de aceea nu am firele necesare...

dupa parerea mea conform schemei trebuie sa verifici daca ai curent pe mufa din poza firele gri si rosu si sa vezi daca ai minim 12 v pe ea
incearca sa scoti toate becurile de pe plafoniere si de pe unde nu mai functioneaza si sa le pui unul cate unul...
dupa cum zici ca se comporta cred e un scurt pe undeva sau un bec in neregula...
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ok ms frumos.o sa verific ce mi-ai scris sa vad daca aceasta este cauza !
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris:Salut! Pana la urma la sigurante te- ai mai uitat?




sigurantele le-am masurat una cate una si parea a fi in regula ! Smile acum nush incerc tot ce e posibil poate ii dau de cap !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
MRV SaS a scris:Ok ms frumos.o sa verific ce mi-ai scris sa vad daca aceasta este cauza !
nu bag mana in fic sa fie ce zic eu acolo insa conform schemei din TIS si cunostiintelor mele de electrica auto daca ai minim 12V pe firele zise de mine inseamna ca problema e la becuri...
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
MRV SaS a scris:Ok ms frumos.o sa verific ce mi-ai scris sa vad daca aceasta este cauza !
nu bag mana in fic sa fie ce zic eu acolo insa conform schemei din TIS si cunostiintelor mele de electrica auto daca ai minim 12V pe firele zise de mine inseamna ca problema e la becuri...



sa fie ars ceva ?....eu m-am uitat la ele si par a fi in regula nush ce sa zic ....oricum e o lumina usoara .si in plafoniera am smd-uri ...dar nu au facut nicio figura mergea f.bine pana am pus eu mana la torpedou ca nu facea contact becul si l-am tot fatait sa zic asa l-am miscat....dar daca era siguranta ceva numai mergea nimic ..nush greu tare pb.mea
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR