Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • asasinuxp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cum pot verifica lichidul de frana si in ce vas se gaseste la un Opel Corsa C?Cum se simte pedala de frana in momentul in care este o problema la sistemul de franare si cum imi pot da seama de ce problema este vorba?De asemenea in afara de ulei,antigel,lichid spalare parbriz,lichid servo(daca stiti cum pot verifica asta,mi s-a spus ca la minim 100k km se schimba,vreau sa-l am schimbat preventiv,momentan servo merge bine,nu intampin nici o greutate,doar 83k),mai este vreun alt lichid pe care chiar l-am ignorat(in afara de combustibil Very Happy) ?
  • feri

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vasul cu lichidul de frana se afla localizat sub capacul de plastic de la baza parbrizului,imediat dupa bidonul pentru lichidul de stergator.Iar ca raspuns la ultima intrebare,dupa cate stiu,mai e si lichidul DOT4 (de frana) de la sistemul de ambreiaj (dar care nu stiu unde si daca se verifica,resp.completeaza) si sa nu uitam de uleiul de transmisie,pe care l-am schimbat chiar recent,de asta va pot spune ca intra cam 1,5-1,6 l si in mod normal se goleste demontand capacul de sub cutie (10 suruburi-nu exista buson de golire!) si se completeaza printr-un mini-buson localizat in partea superioara a cutiei (are un capacel de plastic,ridicati capota si e in dreapta,pe cutie).Nivelul e controlat pe la un surub (se scoate cu cheie de 13) aflat in dreapta planetarei de pe partea soferului,cu masina pe orizontala,pana uleiul da pe afara pe la acest orificiu.In schimb,ce am facut eu (ca sa nu ridic masina,sa nu desfac capacul si sa nu am probleme nici cu garnitura acestuia) am scos lichidul vechi prin gaura pt. verificare nivel cu o seringa cu un tub cu D=4mm (int.)-a durat cam 10-15min- si tot pe acolo si cu aceeasi metoda l-am si bagat pe ala nou.Intr-adevar,astfel pot ramane depuneri si eventual pilitura pe fundul cutiei,dar asta e,macar lichidul e nou (teoretic pilitura se lipeste pe magnetul care se afla pe spatele surubului cu pricina).
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Lichidul de frana se schimba cam odata la 2 ani.In service exista un tester care il bagi in borcanas si arata verde,galben sau rosu.
La fel se mai verifica lichidul de la cutia de viteze sa fie la nivel.
  • asasinuxp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri,sa ma uit cand mai am ocazia la nivelul pentru lichid de frana,si cat mai curand sa dau pe la un service sa verific si uleiul din cutie,masina fiind luata sh,nu stiu daca a fost schimbat vreodata si uleiul isi pierde proprietatile in timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR