Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • memex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna tuturor!
Am citit cam toate mesajele de pe forum despre Zafira A si tot am o nedumerire...
Detin in prezent un Logan 1.4 laureat din 2006 luat de nou, cu 68000 km care nu-mi mai ofera suficient spatiu, dilema fiind daca merita sa-l dau si sa-mi cumpar o Zafira dupa 2002 cu motor 1.6 16V, cu intentia sa-i montez gpl imediat. Intentia asta o am si pentru logan dar nu mai vreau sa investesc in ea, cu toate ca e o masina buna, inafara de plastice Evil or Very Mad
Sincer ce nu ma prea incanta e diferenta de ani si faptul ca nu am intalnit pe nimeni cu o Zafira 1.6 16V sa cer ceva pareri (si pe forum mai mult se vorbeste de motoare diesel)
Mentionez ca am doi copii mici, nu am mania vitezei, loganul ca putere cat de cat m-a multumit.
Skip ads

  • Zafiru'

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ca masina de familie Zafira este ok . in privinta motorizarii (1.6 16v ) ma abtin ; eu am diesel si sunt supermultumit . insa daca bagi gpl pe ea trebuie sa te gandesti ca caroseria este mare si gazul este mai "puturos".
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Votez pentru Zafira. Daca ai fost multumit de ceea ce putea da loganul 1.4, atunci cu Zafira, chiar si 1.6 si GPL vei fi foarte multumit.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ai grija( fereste-te) de acest motor de 1.6 ca este recunoscut ca mare papator de ulei. As recomanda un 1.8 benzina pe zafira care e ok ca putere/consum .

Per ansamblu e discutabil acest schimb, categoric zafira e alta masina si cu alte costuri, din experienta personala trebuie sa ai mare noroc de o masina buna din aria 9-10 ani vechime cu muuulti km la bord( nu prea exista, cine a nimerit una buna o pastreaza, cine nu o vinde, rar se vand masini bune in care sa nu bagi bani multi).

Ai sanse mai mari sa gasesti un MCV bun decat o zafira din 2002.
Skip ads

  • memex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Ca greutate intradevar Zafita 1.6 are aproape 1400kg si logan 1.4 1050kg (350kg in plus), dar cx-ul cred ca este mai mic la zafira Very Happy, iar raportul greutate/putere este acelasi, pana si suta de km e atinsa la fel 13sec.
De gpl, daca ar fi, s-ar ocupa un prieten (cu multa experienta) montandu-i o instalatie dedicata, adusa din italia, cu "promisiunea" ca performantele masinii nu ar fi afectate.

PS: astept parerile unor detinatori de o astfel de motorizare Very Happy
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...11256&start=0
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si eu spun ca merita schimbul. Niciodata Logan 1.4 nu o sa mearga si sa fie multifunctional ca o Zafira, chiar si cu motor de 1.6. Interesant si de citit e link-ul de mai sus. Eu am diesel, dar ce faci cu Zafira nu faci cu Loganul, invers DA.
  • costyfloryn

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna. Schimbul merita. Si eu am zafira 1.6 . si sunt multumit de ea. Pot sa spun ca am si carat cu ea si ca spatiu nu mai vorbim. In problema cu mancatul de ulei nu ai ce sa-i faci , "consumul " ti-l da si fabricantul ( 200 - 600 ) la mia de km. Am folosit-o si pe drumuri forestiere. Se comporta ok.
Skip ads

  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
FA SCHIMBUL ! Am avut eu parte sa merg cu un Logan...m-am convins dupa 10 km,numai mult.In prezent am un diesel de 2000 ( y20dth).In zafira cel putin simti ca ai spatiu,aer de respirat,iar daca dai o b....a nu se "indoaie"caroseria Mr. Green
  • AlexInc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Bogdan Craciunescu a scris:FA SCHIMBUL ! Am avut eu parte sa merg cu un Logan...m-am convins dupa 10 km,numai mult.In prezent am un diesel de 2000 ( y20dth).In zafira cel putin simti ca ai spatiu,aer de respirat,iar daca dai o b....a nu se "indoaie"caroseria Mr. Green
...si dupa 10 km facuti a reiesit ca Loganul e o masina proasta, atat de mica la interior, ca iti vine sa te sufoci si la care se indoaie caroseria daca o dai in nustiuce? trebuia sa postezi cursa asta pe youtube, dude!
In alta ordine de idei, Memex, doar tu stii daca merita schimbul. Sunt posesor (si) de Logan si mare fan Zafira. In situatia "schimb pe schimb" conteaza macar doua aspecte: 1) starea masinii pe care o dai versus starea masinii pe care o primesti. si 2) factorul emotional, carevasazica "ce-ti place tie mai tare". Fiind un forum Opel este clara "obiectivitatea" celor care te vor sfatui. For funn, incearca si un forum Dacia! Pentru sfaturi d'astea nu mai apela la forumuri! e ca si cum parasesti o gagica pentru alta despre care au zis unii pe net ca-i misto. Mai bine ia un om serios sa vada Zafira aia si apoi te hotarasti!
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
dude sa-i spui lui tactu ca te-a facut si te-a omorat cand erai mic,clar?
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu as merge pe mcv...tot 1.6 16v sau chiar si 8v si e un motor foarte bun, ce nu va papa ulei nici peste 10 ani... cauta un mcv , nu iti va parea rau deloc.

am amic cu zafira de 1.8, si chiar daca merge bine, consumul e decent ptr greutate si motorizare...tot papa ulei...tot masina uzata este...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca pentru zafira, este mai bun motorul de 1.8: la taxe putin mai mari ai o rezerva mare de putere si aproximativ acelasi consum, scapand si de stresul cu uleiul. Un alt aspect este instalatia de gpl care anuleaza multe din avantajele zafirei, in sensul ca nu mai ai prortbagaj daca vrei cele 7 locuri sau renunti definitiv la cele 2 scaune suplimentare. In oricare din variante, pierzi si avantajul rabatarii banchetei.
  • Zafiru'

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
motorul de 1.6 cred ca consuma putin si nu cred ca se merita sa mai bagi gpl , il poti lasa "virgin" , cum l-a lasat tata lui Opel
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zafirule, motorul de 1.6 nu consuma chiar asa de putin pe cat crezi tu. In plus, daca umbli mult cu masina, benzina+gpl iti ofera o alternativa la diesel, in sensul ca vei avea aceleasi costuri de operare (combustibil).
AlexInc, Bogdan Craciunescu, calmati-va si controlati-va. Sa nu ajungem sa va calmez eu....
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cum au scris si colegi mai sus,motorul de 1.6 e putin cam mica pt. Zafira,dar daca o folosesti pentru familie nu faci liniute cu ea.Daca ai Logan 1.4 stii despre ce vorbesc la submotorizare.
Daca gasesti unul de 1.8 la pret bun nu ezita,eu am Zafira de 2001 si nu prea am avut probleme cu ea.Nu consuma ulei,ai si putere(in caz ca ai nevoie).
Daca montezi GPL ai sa pierzi 2 locuri+loc din portbagaj,eu zic ca nu merita.
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pt jE daca nu se vorbeste cu respect pe acest site si se prefera folosirea de jigniri ( vezi ce inseamna dude in engleza) prea putin ma intereseaza.SPER CA AM FOST CLAR.
  • MihaiCsl

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2005 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Depinde unde si cum vrei sa o folosesti. Am Zafira 1.6 CNG, nu folosesc acest sistem de gaz, merg doar pe benzina, consumul e cam mare, dar nu fac mofturi pentru ca si greudatea masinii ii mare plus piciorul meu drept cam greu. Nu mi-a facut probleme deloc, doar plasticile incep sa se auda si caseta de directie sa aibe joc, dar nu-i de mirare la ce santiere si gropi sunt in Iasi.
  • AlexInc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Bogdan Craciunescu a scris:dude sa-i spui lui tactu ca te-a facut si te-a omorat cand erai mic,clar?

Bogdan Craciunescu a scris:pt jE daca nu se vorbeste cu respect pe acest site si se prefera folosirea de jigniri ( vezi ce inseamna dude in engleza) prea putin ma intereseaza.SPER CA AM FOST CLAR.



Hermano, manualele alternative nu incurajeaza si versiuni alternative pentru limba engleza. Ai inteles prost sensul pe care eu l-am vrut pentru "dude"...probabil pentru ca in orasul tau inseamna altceva. nu-i nimic! te luminez: "The word dude is an American English slang term generally used informally to address or refer to somebody and was once used primarily by adults but this has become a common slang term used in various age groups." (wiki). Daca vrei iti fac cunostinta si cu tata. Oricum, te-am inteles cu totii. (apropos, "hermano" inseamna frate! nu cauta in limba engleza ca nu gasesti...e-n alta limba).
  • Zafiru'

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Smile haideti sa ramanem la discutia despre Opel ; ar fi mai indicat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR