Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • bibi bzy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut,sunt nou pe forum, nu stiu cum sa incep asa ca voi fi cat mai direct.detin un opel astra f cc 1.6i 1992 de circa 1 an. la inceput aveam un consum normal intre 5 si 7%.iar acum ajunge chiar si la 20%.de pilda am facut 280km cu 40litri benzina .va rog ajutati ma
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand cred ca nu ai avut consum de 5-7 la suta niciodata , nici cand a fost noua masina . pt ca este un motor gm de origine si ei nu se uitau la consum inainte . la c16 nz consum oras timp iarna este de 10 -12 in oras . verifica supapa care face amestecul de benzina pt ca daca este infundata e posibil consum mare ,sonda lamnda iarasi posibil dar atunci cand ea este defecta nu trage bine, bujii, sa functioneze in parametri fise bujii de verificat sa nu intrerupa , injectorul ca ai unul singur adica monopunct e posibil s fie infundat si nu pulverizeaza ca o ploaie benzina si o da sub forma de jet .incearca astea si sper sa iti fi fost de ajutor
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
asta ar fi peste 13% ... faci numai drumuri scurte prin oras? Ajunge greu motorul la temperatura de 80?
uitate la senzorul de temperatura... daca nu indica bine, calculatorul face amestecul prea gras.. Uita-te si la bujii... sa nu fie umede.. ce-mi mai vine prin cap... oringurile de la injectoare.. sonda lambda.. Gasesti aici topicuri cu modul de verificare..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cresteri de astea exponentiale de consum in majoritatea cazurilor sunt asociate cu sonda lambda decedata....
cel mai sigur du-te la cineva sa iti faca o diagnoza, acolo se vede daca acolo-i buba.
Daca se dovedeste ca e sonda lambda, nu cumpara prostii, ia macar un Bosch...
Skip ads

  • bibi bzy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am schimbat buji,fise .motorul nu intrerupe ci trage foarte greu ,parca ar merge infundata .circul pe distante lungi ,fara turati ce depasesc 3000rm.am incercat sa conduc in toate felurile,conduc de 5 ani si fac zilnic 70km,de fapt faceam ca akum cu consumul acesta o tin pe dreapta .vineri o sa merg undeva la un tester si o sa revin cu informati,va multumesc pentru ajutor
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si esapamentul e negru, si miroase a benzina nearsa dupa tine?
suna a amestec bogat, care e cauzat de .... (usually) sonda lambda
sa vedem ce zice testerul vineri. Sonda lambda se testeaza la cald (la tine cred ca e sonda cu un fir, deci fara preheater), si la relanti trebuie sa oscileze intre niste valori (parca 100 mV si 800 mV e plaja la tine), adica sa descrie o sinusoida, si mai ai un parametru pe compozitia amestecului, care trebuie sa se tot schimbe (rich-low-rich-low).
  • jymmy07

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
cenzurat. Nu mai posta aiurea!
  • bibi bzy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut ,am facut programarea pe tester insa din pacate nu sa potrivit mufa asa ca nu sa mai facut.insa mecanicul mi a sugerat sa schimb filtru de benzina si aier .le am schimbat .cred ca erau de cand sa fabricat masina.plus conducta de retur infundata .i am facut consumul extern si problema pare sa fie rezolvata.am scos un consum de 8.5%.este bine?adica atat ar trebui sa consume?
  • gabibobi

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cenzurat. Anunt comercial
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR