Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • is_33_ion

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Luni dupa amiaza am autentificarea la RAR si vroiam sa va intreb daca e MUSAI sa ma prezint cu cauciucuri de iarna acolo.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
is_33_ion a scris:Salutare. Luni dupa amiaza am autentificarea la RAR si vroiam sa va intreb daca e MUSAI sa ma prezint cu cauciucuri de iarna acolo.

Doar daca e zapada afara.
Insa e musai sa ai dimensiunile omologate pentru automobilul tau.
  • is_33_ion

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Soseaua este si va fi uscata. Am dimensiunile omologate. Asta inseamna ca nu voi intampina probleme....ca ma tem sa nu comenteze si eventual sa ma reprogrameze.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca comenteaza comit o ilegalitate si poti sa le faci plangere si pot pierde licenta.
Si daca tin minte a mai fost un coleg la RAR saptamana trecuta si nu a avut probleme.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mergi fara griji daca e asa cum spui tu.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Daca comenteaza comit o ilegalitate si poti sa le faci plangere si pot pierde licenta.

Ar fi culmea ca RAR-ul sa-si piarda licenta Laughing (autentificari face doar RAR-ul)
On: La autentificare nu ii intereseaza starea tehnica a masinii, ci doar seria caroseriei si a motorului.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Daca comenteaza comit o ilegalitate si poti sa le faci plangere si pot pierde licenta.

Very Happy Very Happy Very Happy
Nu o sa iti faca probleme. Insa daca au luat-o razna, pot fi obligati sa ti-o autentifice si se pot lua masuri impotriva inginerului care a fost acolo. Sunt destul de receptivi la amenintari ca au mai patit-o.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@alexx1402

nu este adevarat, eu cand am vandut corsa cu cauciucuri 185/60/14 ( in talon erau 175/65/14 ) si cel care a cumparat-o a fost respins de la autentificare pe motiv ca nu are cauciucurile din talon .
masina pe care am cumparat-o are geamuri fumurii pe spate ,cand am intrat la autentificare aveam geamurile fata date jos si imediat mi-a spus inspectorul sa le ridic ca sa vada daca am folie si pe fata .
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai voie si pe fata cu folie dar mai bine de 70% vizibilitate si parbrizul peste 75% parca vizibilitate .
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:@alexx1402
nu este adevarat, eu cand am vandut corsa cu cauciucuri 185/60/14 ( in talon erau 175/65/14 ) si cel care a cumparat-o a fost respins de la autentificare pe motiv ca nu are cauciucurile din talon .

Eu n-am intalnit asa ceva... si n-am auzit pe nimeni sa fi fost respins la autentificare din cauza starii tehnice a autovehiculului (exclus avarii majore la caroserie).Probabil a prins un inginer mai ciubucar Smile
  • is_33_ion

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Update: Acum am venit de la autentificare. Si am descoperit ca NU am anvelope de marimea celor din certificat cand am ajuns acolo (mi-am zis ca nu-mi mai da...). Si surpiza: nici nu s-au uitat la cauciucuri Smile)) Asadar, totul a decurs fara probleme. Cool
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pai, cum a zis un coleg mai sus, la autentificare se verifica seriile de motor si caroserie...si atat!
restul se verifica la ITP.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine s-au legat de parbrizul fisurat dar mi-au dat autenticitatea. Amaratul din fata mea luase masina cu geamurile ionizate si pe fata. L-au respins la autenticitate ca geamurile aveau 67% transparenta, parca il si vad pe om cum inca mai cauta la dezmebrari geamuri fata, fiind o lancia nuj de care mai rara.
Acum ma pregatesc sa ma duc sa omologhez GPL...
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La autentificare exista (cel putin acum cativa ani) posibilitatea sa te respinga daca masina nu este in stare acceptabila dpdv al aspectului si al anvelopelor. Cu alte cuvinte, daca te duci cu masina plina de rugina sau cu 4 anvelope, fiecare de cate un fel si esti mai ghinionist, s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta. De regula, nu baga nimeni in seama anvelopele la autentificare, deci ramane doar varianta ghinionistului.
Eu, personal, am patit faza asta la autentificare, acum cativa ani buni. Aveam 4 anvelope diferite (si ca marca si ca profil Laughing) si mi-a spus tipul ca m-ar fi respins daca nu mi-ar fi inteles motivul. Motivul era ca masina o vopsisem, iar jantele erau date la sablat si vopsit (electrostatic), iar pe masina la momentul programarii aveam niste mizerii, vai mama lor, doar cat sa ma ajute sa nu merg pe lonjeroane Laughing
In alta ordine de idei, daca unui tip de la RAR i se pune pata sa te respinga, o face si nu ai ce sa ii zici. Poate arunca un motiv de genul serie indescifrabila sau posibilitatea sa fi fost inlocuita si te invita sa revii cu locul respectiv bine curatat.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E clar ca, aproape ca toate legile romanesti, si regulamentele RAR sunt interpretabile.
Nu ar trebui sa fie nimeni la mana unui lucrator RAR, legea e lege pentru toti. Ar trebui sa fie clar cum sa te prezinti la RAR pentru autentificare, nu sa mergi cu Doamne-ajuta, sau mai grav, cu o mica atentie. Adica sa nu urmaresc horoscopul in ziua respectiva sa vad daca are rost sa merg cu masina la ei, sa fiu sigur ca daca merg... se rezolva frumos si civilizat.
Parerea mea.
Oricum, RAR-ul (la fel ca si E-ON in zona de nord a tarii, in sud nu stiu cum e), e un fel de stat in stat.
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salutare!
Am inmatriculat in august un opel corsa adus din italia.....la programarea pt autentificare am avut pe masina cauciucuri noi de 185/60/14, cea ce nu corespunde si pe talon! Masina a fost in regula dar inginerul :
- Stiti ca nu corespunt anvelopele cu cele din talon?! Eu rosu la fata si constient ca nu corespund....... -Da!
- Va rog sa le schimbati!
Dar nu am primit revenire!
Deci se pare ca se leaga si de anvelope!
Numai bine!
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cand inscrii o masina din alta tara, odata cu identificarea i se face si ITP-ul Wink De aia s-a legat de cauciucuri.
  • dan_dan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut,sunt sigur ca la identificare ar trebui sa se verifice decit seriile masini nu si starea ei,sunt curios daca la o masina rasturnata se poate face identificare
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, nu trebuie sa se faca doar identificarea seriilor, dar nici revizia totala a masinii.

Cel mai corect este ca masina, atata timp cat este inmatriculata, are ITP valabil si doar schimba proprietarul, sa primeasca acceptul dupa verificarea seriilor si dupa verificarea aspectului exterior (caroserie, jante, anvelope); eu nu as permite unei rable, din care curge rugina sau ii ies sarmele din anvelope, chiar daca este in regula la serii, sa circule pe drumurile publice.
Daca masina nu este inmatriculata RO, atunci este corect sa se faca revizia tehnica totala (pe bune).
  • dan_dan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut,acum am aflat ca trebuie neaparat sa trec masina sotiei pe numele ei deoarece dupa achizitionare am continuat sa merg pe numele propietarului .masina a fost inmatriculata in 2006 si face obiectul noii taxe auto,stie cineva ce documente imi trebuiesc pt. aceasta operatie,eventual pasii care trebuiesc urmati?mentionez ca masina este o corsa c ,1000cm,din 2001.Multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR