Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Dalex

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!Am intampinat o problema cu corsarul meu 1.7 DI din 2001;a inceput sa vibreze cand atingeam viteza de 70 km/h,am verificat rotile si nu parea a fi sarit nici un plumb, deasemenea am verificat tamponul motorului si nimic in neregula;am turat masina la 3000 si peste, in a 3-a si merge rotund dar cand depasesc 70 se simt vibratiile;apoi am mers pe liber cu 70-80 si tot vibreaza, deasemenea am mers cu ea in 3 viteze diferite a 3-a, 4-a si a 5-a si tot vibreaza dar cand ajung la 100 dispar vibratiile si tremuratul care se simt atat in caroserie, volan cat si in mersul motorului care nu e rotund si are un zgomot mai intetit, mai de tractoras.Am verificat masina si in stationare, am turat'o pe liber la 4000rot/min progresiv atat cu ambreiaj liber cat si apasat si merge ok.nu imi pot explica ce ar putea fi Confused Daca a mai intampinat cineva asa problema rog sa imi scrie'ti!Va multumesc!
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Mai gasesti pe aici multe topicuri unde s-a dezbatut respectiva problema. N-are nicio treaba cu motorul, cutia, etc, ci cu trenul de rulare. Mai exact, cu jantele/anvelopele. Du-te si fa-le o echilibrare fata/spate si ai rezolvat-o.
  • iustin m.

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vezi ca la echilibrare nu iti iese deformarea anvelopelor. Trebuie sa te uiti foarte atent la anvelopa cand ruleaza pe aparat.Am patit-o si eu . Poti verifica si pe masina cu ochiometrul.
Cauze? Anvelope de proasta calitate,depozitare necorespunzatoare sau ceva borduri sau cratere luate din plin.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR