Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@maiandrei Crezi ca turbina de la z17DTH mi-ar da aproximativ 30,40 de HARMASARI?
Cam asta as fi interesat sa mai bag la motoras Very Happy
Skip ads

  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
sau... as putea sa montez o turbina mai mare?
  • vaios

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am un opel bertone 2,2 dti 125 cp si as dori sa-i maresc puterea.
as dori sa-i fac un upgrade de turbina (alezat si montare paleti mai mari) apoi un soft de la eds.
toata aceste modificari de putere as dori sa le masor pe un dyno, inainte si dupa.
are cineva solutii, varinate? se poate realiza ce imi doresc eu? trebuie inlocuit intercoolerul stock (care este mic)? care ar fi pasii?
multumesc.
  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Simplu scurt si la obiect 0740983295 omu se ocupa de mult de modificat Turbine. In alta ordine de ideei nu iti trebuie un intercooler atat timp cat nu esti maniac si vrei sa dai in ea mult sa sara de 90 de grade. Uite iti las aici si un site foarte interesat prin care iti cauti masina si afli ce fel de turbina este atat pe masina ta cat si pe cea de la care vrei sa o iei http://www.dieselevante.it/index.asp spre exemplu daca cauti acolo Vectra C 1.9 cdti 88kw 2008 z19dt ceea ce am eu vei vedea o turbina de GT VNT1749MV =GT(garret) ; 1749 = diametru ; MV(multivane) si la Vectra 2.2 cdti tot cea de 88km apare o turbina GT VNT 1849 MV (pe asta am vrut sa o montez si am aflat ca o sa fac fix nimic ca sunt paleti putin dar foarte putin mai mari. Nu ca la VW sau skoda unde apare pe 1.9 TDI 101 VNT1549 =))
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Hmm, apropo, cautand codul turbocompresorului de pe Astra J 2.0 DTH pe site-ul colegului kalim7s si apoi pe google, am dat de site-ul acesta. Foarte interesante preturile din ce vad Smile. Poate ajuta pe cineva.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca aveti de reconditionat turbosuflante, recomand calduros Robnec. Insa nu stiu cum sunt pe partea de upgrade turbo.

vaios, din pacate la 2.2 dti limitarea este in pompa. Partenerul german mi-a spus cu ceva timp in urma ca mai mult de 160 CP nu o sa vedem de la acest motor.
Asadar, parerea mea e ca nu merita sa investesti intr-un upgrade de turbo, intercooler, etc.
  • vaios

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@maiandrei
1 nu ma pricep la motoare atat cat mi-as dori. intrebarea mea este... ce ar trebui schimbat/upgradat ca sa obtin undeva la 180-200cp.
2 prin remaparea de la voi pot obtine 160cp fara a mai face alte modificari?
  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca e vorba de z19dt ...care il am si eu cu 120 cp mai trb modificare la evacuare si la turbo dupa parerea mea ,adica paleti de GT VNT1849 MV si evacuare sa o faci mai mare cap coada sau sa ii scoti catalizator si ce mai ai tu dpf finala si desigur alt soft dar poate ne zice maiandrei mai bine
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@kalim7s, colegul a spus mai sus ca are motorul de 2.2 adica y22dtr de 126 cp stock.
Maiandrei a spus mai sus ca se poate ajunge la maxim 160cp cu acest motor din cauza pompei de injectie, deci ii pui degeaba intercoolere mari si turbine de tractor daca limitarea o da pompa de injectie . Cu remap ajungi undeva pe la 150cp, cu motorul y22dtr.
  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Acuma depinde daca omu are un tel pe care vrea sa il atinga musai poate sa faca orice ...dar pentru ce vrea el nu renteaza sa faca din aia 200 cp daca baga mai multi bani in ea decat costa ea initial. Scuze nu am luat de seama ca era mai sus specificat motorul pe care il detine.
  • vaios

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ma interesa ce ar trebui schimbat pentru un plus de putere. nu va fi o masina de curse. daca stie cineva un motor y22dtr modificat/ remapat sau nu mai stiu ce, care sa ajunga la ce imi doresc eu sunt numai ochi. masina este un bertone cabrio are 1550 kg din fabrica si 125cp nu sunt de ajuns.
  • mihaixxx89

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. In primul rand sunt nou pe forum si detin un Astra G din 2001 coupe, motor 1.6_16v benzinar ,101 CP. Am si si eu o intrebare la care nicio cunostinta dea mea poate sa imi raspunda. Intrebarea mea este : Pe motorul meu de 1.6 pot sa pun turbo? Daca da, cati CP o sa am si cam ce consum o sa am, ce modificari mai trebuie, etc. Imi cer scuze daca nu are treaba cu cea ce vb voi aici dar nu gasesc raspunsul nicaieri. Va multumesc anticipat
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu niste costuri imense care nu se justifica ai putea dar nu tine motorul, Z16XE are bube din fabrica, nu le accentua tu.
  • ciukanu14

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mariusapostol87 a scris:din cate am auzit eu se poate mari turbina deja actuala de pe masina. nu vorbesc de turbina de pe 2.0 de pe opel, am auzit de turbine de pe vw, dar doar am auzit, deci nu pot da mai multe detalii despre ce se mareste exact la turbina.


Sincer nu vad cum ai putea sa montezi o turbina de pe VW pe corsa , nu au nici o treaba, dar cine stie la cat de mult a avansat tuning-ul la motor, nu ma mira. doar ca s-ar putea in 3-4 luni sa schimbi si cutia de viteze (tot cu una de pe VW) Very HappyVery HappyVery Happy
  • yoh01

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
se poate monta turbina vnt17 sau bv43 pe x17dtl ?
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ciukanu14 a scris:
mariusapostol87 a scris:din cate am auzit eu se poate mari turbina deja actuala de pe masina. nu vorbesc de turbina de pe 2.0 de pe opel, am auzit de turbine de pe vw, dar doar am auzit, deci nu pot da mai multe detalii despre ce se mareste exact la turbina.


Sincer nu vad cum ai putea sa montezi o turbina de pe VW pe corsa , nu au nici o treaba, dar cine stie la cat de mult a avansat tuning-ul la motor, nu ma mira. doar ca s-ar putea in 3-4 luni sa schimbi si cutia de viteze (tot cu una de pe VW) Very HappyVery HappyVery Happy


era vorba de marirea unei turbine de vw. nu sa montezi o turban de vw pe opel.
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mihaixxx89 a scris:Salutare. In primul rand sunt nou pe forum si detin un Astra G din 2001 coupe, motor 1.6_16v benzinar ,101 CP. Am si si eu o intrebare la care nicio cunostinta dea mea poate sa imi raspunda. Intrebarea mea este : Pe motorul meu de 1.6 pot sa pun turbo? Daca da, cati CP o sa am si cam ce consum o sa am, ce modificari mai trebuie, etc. Imi cer scuze daca nu are treaba cu cea ce vb voi aici dar nu gasesc raspunsul nicaieri. Va multumesc anticipat


da se poate , turbina electrica pe admisie , dar iti mai trebuie o baterie care o montezi in portbagaj , dar pana la turbina mai ai multe de facut pe motorul asta , filtru , bujii , evacuare , remap .
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Otomega25 a scris:sau... se poate demonta turbina simpla de 2.0 se pune una de 2.2 care are geometrie variabila si se schimba si ecu, cip cheie si immo ( toate de 2.2 ) si se da la cheie apoi ai un motor 2.0 cu vre.o 120-125 de cai. pt cei perfectionisti se poate face si un tuning personalizat. eu am 2.0 (x20dth) cu turbina de 2.2 dtr si ecu ramas de la 2.2 dth, merge struna de aprox. 15000 km ! se poate pune si la y20dth.


Vrei sa spui ca doar cu ecu, turbo si pompa, x20dth iti trage la fel ca y22dtr?
  • roiuly

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2003 2000 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
salut! am un opel zafira cu y20dth. am ceva probleme cu turbina si as vrea sapun una mai mare ( de la y22dtr sau altceva compatibil)
merita? sunt necesare multe modificari?
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pe langa turbina mai trebuie si galeria de evacuare de y22dtr
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR