Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
In cazul in care, intamplator, vedeti in trafic sau parcat pe undeva urmatorul autoturism, ofer 1.000 Euro recompensa celui care imi poate oferi informatii despre locatia acestuia.

Opel Astra H 1.4 Benzina, 5 usi, culoare albastra.
Numar inmatriculare: B-71-PTB
Serie sasiu: W0L0AHL4872079900
Telefon: 0758.692.400

Imi cer scuze moderatorilor daca am postat acest anunt in sectiunea gresita.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand imi pare rau ca acest necaz te-a adus pe CO.
Poate ca ar trebui precizat si de unde a disparut autoturismul si cand. Si o poza ar fi buna. Poate ca mai are ceva caracteristic(stikere, un model de jante mai deosebite etc.). Daca o va vedea un coleg cu siguranta te va contacta.
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Autoturismul a disparut din Bistrita, in anul 2009. A fost modelul Njoy, nu a avut caracteristici/dotari care sa o scoata in evidenta.
Atasez o poza generica, nu detin una reala, din pacate. Ultima informatie primita de la Politie a fost legata de o polita RCA incheiata la Astra Asigurari Bucuresti in Ianuarie 2011.










Ultima modificare facuta de Marius_bm la Vin 16 Dec, 2011 11:40 am
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Imi pare si mie rau ca un necaz te-a adus aici. Insa ca sa fiu sincer... daca din 2009 masina lipseste, sansele de a o mai gasi tind puternic spre 0. Credeam ca a disparut acum, recent. Cel mai sigur a ajuns la dezmembrari. Eu o sa ma uit prin zona mea dupa un Opel asemanator si anunt negresit daca am vreo veste. Toti te vom ajuta, insa cred ca nu trebuie sa iti faci sperante prea mari.
Regret...
Skip ads

  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Avand in vedere faptul ca a fost incheiata acea polita RCA, valabila pana in Iulie 2011, inseamna ca autoturismul a circulat. Sigur ca sunt sanse mari sa fie dezmembrata insa speranta moare ultima.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca ai aceasta informatia legata de RCA, cu ajutorul Polititei poti afla si numele persoanei care a intocmit polita.
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Pai daca ai aceasta informatia legata de RCA, cu ajutorul Polititei poti afla si numele persoanei care a intocmit polita.


Nu am aflat, din pacate. Polita RCA s-a intocmit in baza celei vechi, adica proprietar Raiffeisen Leasing, utilizator firma mea. Discutand cu cei de la Politie si reprezentantii societatii de leasing, se pare ca masina e inca inmatriculata pe Raiffeisen Leasing, nu a fost radiata asa cum credeam eu. De asemenea, am primit documentele in original, inclusiv fisa de inmatriculare, dar a lipsit 'obiectul' necesar transcrierii.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca masina inca mai circula cu numerele alea, cu siguranta a fost reperata de camerele(fixe sau mobile) care verifica achitarea taxei de drum. Toate numerele de inmatriculare sunt verficate. Macar stii pe unde se invarte masina.
Masina e proprietatea Raifeissen Leasing? De ce te mai intereseaza soarta ei?
Skip ads

  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Daca masina inca mai circula cu numerele alea, cu siguranta a fost reperata de camerele(fixe sau mobile) care verifica achitarea taxei de drum. Toate numerele de inmatriculare sunt verficate. Macar stii pe unde se invarte masina.
Masina e proprietatea Raifeissen Leasing? De ce te mai intereseaza soarta ei?


Masina e proprietatea mea, contractul de leasing a fost platit pana la capat. A ramas inmatriculata pe Raiffeisen Leasing deoarece nu am avut posibilitatea sa o inmatriculez pe societatea mea. Aveam nevoie de autentificare la RAR pentru inmatriculare.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Marius_bm a scris:Masina e proprietatea mea, contractul de leasing a fost platit pana la capat.


Pai si a fost vina ta de masina a fost furata? Societatea de leasing nu a incasat asigurarea care a acoperit valoarea de lichidare a masinii?
Stiu ca nu era in spiritul topicului. Insa eram curios de ce ai continuat sa platesti ratele. Wink
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
Marius_bm a scris:Masina e proprietatea mea, contractul de leasing a fost platit pana la capat.


Pai si a fost vina ta de masina a fost furata? Societatea de leasing nu a incasat asigurarea care a acoperit valoarea de lichidare a masinii?
Stiu ca nu era in spiritul topicului. Insa eram curios de ce ai continuat sa platesti ratele. Wink


M-ai aveam de plata 3 rate cand masina a disparut iar valoarea reziduala a fost inclusa in rate. Habar n-aveam ca poate dura atat pana la o eventuala recuperare.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu, o masina in leasing are asigurare CASCO. Firma de leasing isi recupereaza restul de 3 rate plus valoarea reziduala iar tu iei restul. Sa inteleg ca restul era atat de mic incat nu ai vrut sa apelezi la CASCO si ai preferat sa continui cautarea masinii?

Oricum, probabil ca masina furata in 2009 e de mult dezmembrata.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai fura masina...de ce ti-ai face RCA? Shocked
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asta zic si eu ca nu se leaga. E ciudat sa faci RCA la o masina furata, de ce ai face asta si de ce ai risca grosolan? In plus, ai nevoie de documentele vechi cel putin. Nu cumva la momentul furtului avea si cheile in contact?
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Asta zic si eu ca nu se leaga. E ciudat sa faci RCA la o masina furata, de ce ai face asta si de ce ai risca grosolan? In plus, ai nevoie de documentele vechi cel putin. Nu cumva la momentul furtului avea si cheile in contact?


Autoturismul a fost inchiriat si nu a mai fost returnat. Acesta a fost si motivul imposibilitatii de a folosi polita Casco.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am impresia ca cineva de la firma de leasing te-a lucrat.
cineva care a avut informatii despre perioada de sfarsit a leasing-ului...
probabil vreun fost angajat de-al lor care a pus mana pe aceasta informatie, te-a cautat, a pus pe cineva sa inchirieze masina de la tine cu acte de identitate false si tot asa...
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Tot ce putem face este sa verificam seria sasiului din zona parbrizului la cat mai multe masini care corespund descrierii, numerele pot fi schimbate foarte usor , eu unu o sa verific tot ce pot din zona bucuresti sector 2.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si nu exista un contract de inchiriere pe baza caruia sa-l dai in judecata pe cel carui i-ai inchiriat masina?
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Si nu exista un contract de inchiriere pe baza caruia sa-l dai in judecata pe cel carui i-ai inchiriat masina?


Ba da, dar nu este de mare folos. Contractul de leasing interzice subinchirierea, la acea vreme autoturismul fiind inca sub incidenta acestuia.
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Marius_bm a scris:
dodo_13 a scris:Si nu exista un contract de inchiriere pe baza caruia sa-l dai in judecata pe cel carui i-ai inchiriat masina?


Ba da, dar nu este de mare folos. Contractul de leasing interzice subinchirierea, la acea vreme autoturismul fiind inca sub incidenta acestuia.


Salut. In primul rand imi pare rau sa vad ca asemenea pierdere. In al 2 lea rand mi se pare foarte ciudat ca politia nu a intervenit pana acum! Nu cred ca are importanta ca ai subinchiriat masina sau nu, este vorba de un furt! Faptul ca ai subinchiriat masina fara sa ai acceptul firmei de leasing inseamna ca respectivul contract este nul, deci nu poti pretinde plata unei sume pentru inchirierea masinii, dar aici este vorba de furt!
Ceva nu se leaga, probabil cei care au facut asta sunt cunoscuti si nu este nici prima si nici ultima masina furata.
Eu cred ca ar trebui totusi sa faci putine valuri impreuna cu un avocat pe sediul politiei prin Bucuresti, poate pana la urma incep sa isi faca treaba!
Sper sa recuperezi masina, daca are RCA inseamna ca este intreaga, si probabil folosita de hoti.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR