Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Defapt firul acela face exact acelasi lucru ca si dioda Very Happy Dar ii bine si sa fie expusa varianta cu dioda ca multi nu stiau ce si cum Very Happy eu personal am facut varianta cu firul. Bine lucrat Stefan.
Skip ads

  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari!
Foarte util pentru cei care au mai putine cunostinte de electronica si isi doresc ridicarea geamurilor fara sa mai construiasca acel modul. Nu mai punem la socoteala ca nu ne costa mai nimic!
  • ferysson

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
unde as putea gasi si eu diode din alea.si ce voltaj ?multumesc.apropo...super tare tutorialul.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial! Un vecin de al meu iti multumeste pentru acest upgrade facut la masina lui(Logan).
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Interesant ,poate il rogi sa ne arate si noua cum a folosit-o.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am facut treaba asta cu ridicatul geamurilor din telecomanda dar cu ajutorul unui circuit facut de colegul mihai_b din ploiesti ,l-am montat aproape de calculatorul de confort de la picioarele pasagerului si pe a doaua apasare a butonului de inchidere se ridica si geamurile
costul a fost de doar 20 lei
dar treaba cu dioda este mult mai simpla si mai ieftina .
felicitari pentru tutorial Stefan si la cat mai multe .
  • caliente

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vivaro 2003 F9Q 760
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari, poate candva o sa fac si eu la vivaro, este un tutorial pe intelesul oricui.
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare Stefan, respectele mele tie si tutorialelor facute. M-as baga sa fac si eu treaba asta, e destul de simpla.Insa am cateva intrebari :la vectra b 97 x16xel (masina mea ) butonul de ridicare al geamurilor dupa cum stii este langa schimbator deci e posibil de facut ceea ce ai facut tu? Sau se poate face cumva fara sa trag firele de la buton? Sa identific firul care comanda ridicarea geamurilor din mufa situata in usa? Sau e mai bina varianta colegului Kallyo? Mersi mult
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la toata lumea pentru aprecieri si pentru completarile aduse.

Cel mai bine ar fi sa identifici firele in usa si sa pui dioda,este mai bine sa fie totusi dioda pe aceasta conexiune facuta,se poate face cu succes pe masina ta ,prietenul meu nickm asa masina are si merge perfect de ani de zile.

Scuze sunt dupa schimbul de noapte am baut o cafea mai de dimineata si somnul in neant a fost dus,prietenul meu are motorul tau si Astra F, dar nu-i bai dioda a fost pusa pe multe Vectre cu succes.



Apropo in tutorial s-a strecurat o eroare si anume pe usa din dreapta spun o culoare bicolora nu o retin acuma,montati dioda pe cealalta culoare bicolora,deoarece cand am facut testul de identificare,usa din stanga era deschisa si asa m-am pacalit la identificare comanda inchis actuator,deoarece stiti ca, daca avem usa sofer deschisa si vrem sa inchidem masina ,primeste comanda de inchis, dar imediat se anclaseaza pe deschis. Very Happy



  • guaspi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
...dar eu nu-s mesterici, asa ca am dat 150 lei pe o alarma care, pe langa ca urla seara cand joaca baietii o miuta in parcare (si masina mea este poarta! Crying or Very sad ), imi inchide si geamurile uitate deschise de ratacitul de fi-miu (mai mereu Twisted Evil )
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc Stefan pt raspunsul rapid ma voi apuca si eu,poate imi iese si mie Very Happy . Inca o data respectele mele si numai bine
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@StefanTolos
daca butonul respectiv nu are functie de inchidere/deschidere(cu impuls) geam doar printr-o singura apasare ..nu functioneaza faza asta nu?
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Butonul nu face functia respectiva el este un simplu comutator,functia o face modulul de inchidere centralizata sau BCM depinde de la masina la masina,de la an la an.

Da, daca nu are aceasta functie, nu se poate pune, dar eu pana acuma nu am intalnit masina Opel cu geamuri electrice sa nu o aiba.


Ultima modificare facuta de StefanTolos la Joi 22 Dec, 2011 5:41 pm, modificat de 2 ori in total
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Exista si fara impuls,Dacia Logan e una dintre ele
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cornel18 a scris:Felicitari pentru tutorial! Un vecin de al meu iti multumeste pentru acest upgrade facut la masina lui(Logan).


StefanTolos a scris:Interesant ,poate il rogi sa ne arate si noua cum a folosit-o.


Da, corect, la Logan exista buton cu functia asta sau fara functia asta,montajul respectiv fiind in buton din cate imi aduc aminte.

Daca ai fi urmarit firul povestii,de aceea am si pus mai sus cerinta respectiva.
  • cnlucian

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am o vectrac si chestia cu tinut butonul apasat pana se inchid geamurile. Inteleg ca se poate activa sa se inchida automat?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, se poate,activa.
  • sorin_bms

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut . tocmai mi-am facut si eu ridicarea geamurilor la inchiderea masini din telecomanda.diodele leam pus in mufa din portiera dupa ce am desfacut mufa de tot adica am scos cele doua fire din ea si am legat dioda care incape foarte bine in burduful de cauciuc care vine pe firele din mufa.masina e b1 16, 16v, 96.
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumin pentru tutorial Stefan !

E posibil sa mai faci un mini tutorial [Macar poze] cum as putea lega acele diode direct la intrarea acelor fire
in burduful de la portiera !
Multumesc anticipat!

Astra G.2001. _1.6_16v_Z16XE
  • sorin_bms

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut.am revenit cu citeva poze asa cum mi-am facut eu ridicarea geamurilor.
.
ce am notat eu cu 1 este firul care conduce impulsul la inchiderea centralizata(de care se leaga + de la dioda) 2.este firul ce conduce impulsul de la ridicarea geamului(si se leaga - de la dioda)
.
se desface mufa si se ridica burduful de cauciuc in sus.
.
asa arata dioda legata in mufa, firul negru cu galben este de la inchiderea centralizata si cel gri de la ridicarea geamului.
.
se trage de siguranta din mufa pentru a ne permite scoaterea firelor din mufa.
.
cu un ac se tine inpinsa siguranta acelui papuc de pe fir si se trage de fir inapoi pentru a scote firul din mufa ,aceiasi procedura si la celalalt fir.
.
dupa ce se leaga dioda se introduc firele in mufa si se inpinge siguranta inapoi,se aseaza dioda in burduf pe linga celalalte fire si se monteaza mufa. sa nu uitati sa setati geamurile sa urce singure la o apasare mai lunga a butonului.
mult noroc



edit by StefanTolos Wink
1/19/2012 1:19:48 PM
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR