Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Dumitru Constantin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
La zafira z18 firele pt ridicat gemurule intre care se pune dioda este: abastru negru si maro cu negru
Skip ads

  • AlexStc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Pentru inchiderea trapei electrice tot din telecomanda, a gasit cineva vreo solutie ?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
la vectra b se inchide cu geamurile din telecomanda.
  • AlexStc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2014

  • Mesaj Privat
eu am facut sa se inchida la a doua apasare a cheii. si ma ggandeam ca poate a facut cineva si la trapa sa se inchida la a doua apasare.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
exact asta am scris, trapa se inchide din cheie
  • AlexStc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2014

  • Mesaj Privat
scuze nu m.am facut eu inteles. ce legaturi se fac pentru a se inchide trapa din telecomanda
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pe Zafira A F75 este la fel din ce vad pe schema este doar o schimbare de culoare de la modul pana la mufa usilor.
X61
Pin 10 - BKBU (negru-albastru)
Pin 24 - BNBK (maro-negru) | pana la mufa de la usi, dupa care se schimba culoarea in RDYE (rosu-galben) cum apare si in pozele lui @bogdonel.
Pe pin 24 este atat "Window lifters" cat si "Sun roof" deci va actiona si trapa | pentru cei care au. Laughing

Geamurile se vor ridica:
Prima apasare de buton inchidere - se incuie usile,
A doua apasare de buton inchidere - se vor ridica geamurile.

Multumim colegilor pentru Tutorial.
Eu doar am rezumat, ce am inteles si citit de aici.
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut am o închidere centralizata cu funcția de ridicare geamuri care nu am montato ca nu ma interesa acum a-și dori care are Vectra b din 97 si știe care-i - de la geamuri ce culoare are ca sa le pot lega.. Am citit toate tipurile dar nimic din ce ma intereseazã pe mine
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Are culoare BKBN |
Te poti lega pe firul pinului 24 care se duce catre toate usile cu comanda de ridicare geamuri.
Mufa de la inchiderea centralizata a masini.

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ce nu am inteles eu.
Daca inchiderea centralizata are tras fire de la pin 24 pana in toate usile | cum se activeaza comanda de ridicare geamuri.
Au legat/tras fire doar de forma pana la pin 24?

Am incercat sa apas de doua ori pe butonul de inchidere din cheie. (cum au scris colegi la Astra G| nu merge.)
Eu ma gandesc ca nu au legat degaba fire. - sau il mai lipseste ceva.

Masina nu are alarma. (sa fi fost o optiune pentru cele care au asa ceva)
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu vorbesc de activare din tester, fara a intervenii la instalatia masinii... la toate vectrele b merge doar din activare...
  • matrix83cos

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut colegi , vin cu o intrebare poate banala pentru unii dar pentru mine destul de importanta , stiti cumva ce banda adeziva a folosit Stefan in video pentru a lipi din nou plasticul protector (celofanul sau cum i se spune) pe portiera ? Pentru ca eu nu l-am lipit bine si la ploaie imi intra apa pe acolo. Mulțumesc anticipat.
Skip ads

  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mulțumesc t.ion cu ajutorul tãu mașina mea se bucura de ridicarea geamurilor la închiderea mașinii firul era maro-negru pentru cine mai dorește la Vectra b1
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sa te bucuri de ea.

Ai incercat cu ma spus @34KLA cu activare din tester.
@34KLA si unde se intra cu OP COM pentru activare.
Sa ma uit si eu la Zafira A, daca la Vectra B merge cu o simpla setare poate merge si la Zafira A.

@matrix83cos banda dublu adeziva de calitate buna. (in video 25min31s)
  • mihailionut

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am avut montata o alarma care avea ridicare automata a geamurilor si inchidere automata a usilor din pedala de frana, am dat-o jos ca se arma la mai fiecare miscare inclusiv ploaie. Am mai citit topicul si ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva, in cazul meu trebuie sa montez dioda 1n4007 intre fire (am schema deci o sa imi fie destul de usor sa le identific)? Dar pentru cea dea doua ridicare din buton unde trebuie sa pun a doua dioda daca functioneaza si daca pot pune si pe actionarea pe pedala? Daca este cineva care se pricepe din Bucuresti sa ma ajute ii raman dator, atasez si cateva poze. Multumesc!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
inchiderea usilor la apasarea franei sau cand se pune contactu este cea mai mare prostie pe care o poate face cineva,in caz de accident(nu doresc asta nici dusmanilor mei) cum crezi ca vor deschide usile?,te vor ruga frumos sa le deschizi usile ca sa te salveze.
si ce este cu manuchiu ala de fire acolo ca doar nu este centrala nucleara de la Cernavoda,este o alarma care se leaga pe modulu de inchidere al masinii
daca ai geamuri electrice pe toata masina se merita puse diode pentru ridicarea geamurilo(toate 4) de la motorasu de inchidere la butoanele geamurilor(sunt topicuri despre asta),daca ai doar pe fata geamuri electrice ,lasate pagubas,iti va intra in reflex sa inchizi masina stiind ca se inchid geamurile,dar ce faci daca cei din spate au lasat un geam deschis,
deci da mai multe detalii si te vom ajuta
  • mihailionut

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut Nicu, multumesc de raspuns. Eu am aruncat modulul in care veneau acele mufe, este manunchiu de fire de la sofer jos langa pedale, am geamuri electrice doar fata, vreau sa mi se ridice cand inchid masina (presupun ca e mai mult un moft ca mi se inchid si daca dau in dreapta de cheie dupa inchiderea masinii). Iar la pedala sunt de acord cu tine într-o oarecare masura dar sunt masini mai noi care le blochezi din buton sau automat , nu este acelasi lucru? Doamne fereste sa se întâmple ceva dar ideea este ca in ambele cazuri este vorba de problema electrica la un accident, pedala mai mult pentru nevasta ca are un pitic cu inchiderea usilor mai ales la drum lung. Sper ca am explicat destul de bine. Multumesc!
  • alex_ady92

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut . Daca mã poate ajuta cineva cu un rãspuns . Am citit ce scrie pe aici și nu am dat de cap problemei mele . Am montat o dioda pe firele specificate pt a se ridica gemurile la a doua apãsare pe butonul de închis din telecomanda , pânã aici totul ok . Doar cã nu îmi mai merge fuctia confort când când vreau sa ridic în sus din mașinã , merge doar functia de confort sa le dau in jos . Am o Astra g 2001 z16xe . Daca mã poate ajuta cineva ce as mai putea face
  • ILiviu434

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut as dori sa aflu si eu daca stie cineva unde se afla amplasat modulul de ridicare geamuri automate cand incui masina din telecomanda am avut asa cv pe masina si sa ars si nu stiu unde ieste amplasat va multumesc!
  • alex_ady92

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut , modulul este pe stalpul din dreapta jos ,
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR