Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca nu ai de mult timp,masina! Nu tot ce nu intelegi tu,e anormal...!
Skip ads

  • marcykone

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2007 Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
banuiesti gresit...o am de 2 ani..sa inteleg ca totul e ok...si ca asa tre sa faca...,aha..ok!..ms!poate pana acum n am observat fenomenul...si acum sunt cv mai paranoic...
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cind ai ocazia,priveste comportamentul unui bord,la un model identic cu al tau si te vei convinge...!
  • mapo13

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2000 BC1244324431
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Orice scadere in intensitate denota faptul ca alternatorul nu suplineste curentul cerut !
Asta in primul rand -
Nu uitati ca si starea bateriei - uzura ei cu alte cuvinte - cade tot pe seama alternatorului cand e pus la treaba din greu .
Deci si o baterie imbatranita poate duce la diferite anomalii in stabilitatea intensitatii curentului .

Noroc
Skip ads

  • claud1ux

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema cu palpaitul farurilor si al luminilor din bord.Prima oara am schimbat bateria ca avea 5 ani - fara rezultat.Azi am schimbat releul de incarcare si semeringul de la ax si problema s-a rezolvat.Diodele erau in stare buna si rulmentii la fel.Am pus Mobiletron releu,pe el era un HItachi ma gandesc ca cel original.200.000 km i-au ajuns.Locul unde ating periile pe rotor aveau un usor sant asa ca l-am dus la rectificat.La mine problema a venit de la uleiul intrat in alternator pe la semering,probabil ca ala a afectat releul.Cu sfaturile de la BV19MAX,am dat jos alternatorul,l-am reparat si acum nu mai palpaie nici o lumina si nici motorul nu mai are fluctuatii de turatie si totul e ok.Incarca 14.3 constant indiferent de ce consumatori am activati.
  • mapo13

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2000 BC1244324431
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Da ! Claudiu ...in cazul tau s-a demonstrat ca alternatorul juca feste !
Instabilitatea curentului de excitatie era in stricta legatura cu contactul periilor se vede .
Important este ca ai rezolvat pana la urma . Oricum sa stiti ca problemele electrice mai de finete nu sunt la indemana oricui sa le rezolve .
Spor maxim sa aveti !
  • munte1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Sunt de cateva zile proprietar de o vectra b '96. Am descoperit o ciudatenie. Pe timp de noapte , de la denivelarile soselei , cand am faza scurta , se clupeaza automat faza lunga si dau fleshuri fara intentie celorlalti participanti la trafic Sad . Aveti idee de la ce poate fi ..si de ce ?
Multumesc anticipat.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Muntel, eu zic ca ai niste fire cu izolatia bulita
Skip ads

  • mapo13

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2000 BC1244324431
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Tot ce se tine de izolatie si cablaj se inspecteaza viziv - iar contactele electrice la terminalele oxidate dau multa bataie de cap, mai ales daca acolo trec si curenti mai mari ....


Noroc
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
munte1 a scris:Salutare. Sunt de cateva zile proprietar de o vectra b '96. Am descoperit o ciudatenie. Pe timp de noapte , de la denivelarile soselei , cand am faza scurta , se clupeaza automat faza lunga si dau fleshuri fara intentie celorlalti participanti la trafic Sad . Aveti idee de la ce poate fi ..si de ce ?
Multumesc anticipat.



Maneta de semnalizare defecta. Sigur.
  • Spadolini

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2012

  • Mesaj Privat
sigur maneta de semnalizare, merge curatata,ridicati pinii aia dinauntru
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si totusi ce am putea face- imbunatatii ca aceste fluctuatii sa nu mai apara ? diode bune,releu incarcare bun, alternator verificat si rasverificat bun, masa foarte buna ! ce am putea face ?
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Acceptind ideea ca cele enumerate,sunt in regula,nu mai ramine ca "vinovata",decit bateria,ce ar trebui sa se comporte ca un tampon,stabilizator(oarecum),proprietate care este diminuata functie de starea de incarcare si de starea de uzura,batrinete.Se poate face o proba cu o baterie imprumutata de la un prieten,ce trebuie sa fie incarcata 100%,si sa fie cit mai recent fabricata posibil.Daca rezultatul probei este pozitiv,stii ce ai de facut...!
  • Ionut08

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z17DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am fluctatii de lumina in bord si la faruri ,dar imi apare eroarea 038008 si masinuta cu cheita in bord si bujiile sunt bune.Ce se intampla?
  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ieri am luat baterie noua 70ah si la fel face cu ace-a clipire . Alternatorul este ok baga cat trebuie . Cred ca este normal sa faca asa pentru ca la decelerare masina isi face o mica frana de motor la care alternatorul nu mai baga acea tensiune constant si bateria tine consumatorii masinii . Asta cred eu . Daca sunt alte chestii va rog spuneti-mi. O seara frumoasa sa aveti !
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ionut08 a scris: ,dar imi apare eroarea 038008 si masinuta cu cheita in bord si bujiile sunt bune.Ce se intampla?
Verifica,daca ajunge tensiune de alimentare corespunzatoare,la fiecare bujie...
  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asta spun sigur ca nu ajunge tensiune la buji pentru ca una e moarta complet . Din asta sa fie acea fluctuatie ?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cosmache a scris:Ieri am luat baterie noua 70ah si la fel face cu ace-a clipire . Alternatorul este ok baga cat trebuie .
Baterie noua nu inseamna neaparat,baterie incarcata100%.Daca ai sti sa citesti data de fabricatie,de pe baterie ne-am da seama cit timp a stat,pe raft,inainte de a fi vinduta,timp in care nu a incarcat-o nimeni... O baterie descarcata,poate genera efecte de genul celor mentionate de dumneata...!
  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da asa este aveti dreptate domnule poate sa fie si asta o cauza care nu poate fi exclusa din peisaj. Rãmâne sa vad cum se comporta pe viitor cu acele fluctuatii... O seara frumoasa va doresc !
  • valicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat fluctuatia luminilor prin schimbarea diodelor. Totodata s-a rezolvat si mersul neregulat (mici intreruperi) pe care masina le facea la relanti.(y17dt)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR