Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva de ce nu mai lucreaza buzzerul de atentionare pt lumini aprinse sau chei in contact ... in vara functiona acum, cand tipa cand nu,ce e de facut sau unde trebuie sa verific vreo siguranta sau mufa poate nu face contact...am coborat din masina si am uitat farurile aprinse si bineinteles nu a zis nimic,cand m-am intors si am deschis portiera a inceput sa tipe de mama focului noroc ca am lipsit doar 15 minute ! de ce apare temporizarea asta si cum lucreaza mai exact sau cum trebuie sa lucreze ....poate ma lamuriti si pe mine ca asa merge doar cand vrea el. astept sfaturi cu respect va salut si va doresc sarbatori fericite!
Skip ads

  • hcampian

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca tot veni vorba, ar trebui sa am asa ceva pe Agila din 2001? Ca nici mie nu-mi suna nimic si mi-ar fi deosebit de util, avand in vedere ca la toate masinile ce le-am avut in ultimii ani luminile se stingeau automat cand opream masina, iar acum am tendinta sa ignor oprirea lor din obisnuinta.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@geodan0, Eu la Corsa B mi-am pus un buzzer din magazin, cumparat cu 5 lei. Ulterior am aflat ca buzzerul e pe panoul de sigurante (o cutiuta mica patrata) posibil sa nu faca contact bun.

@hcampian acum am Corsa C cu aceeasi motorizare si an ca agila ta si am buzzer. Teoretic trebuie sa ai si tu.
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
da... pana la urma am rezolvat daca pot spune totusi asa, am tras si eu ca romanul un pumn in bord si buzzerul a inceput sa cante Smile deci cred ca e vorba de o lipitura rece sau un contact imperfect pe placa ... nu stiu cum vine prins ... oricum e de la drumurile noastre bune rau,poate stiti voi si sa-mi spuneti cum dau de el ca nu e in cutia de sigurante , e undeva dupa ceasurile din bord cam pe acolo se aude .stie careva cum desfac fara sa demontez jumatate de masina ca sa ajung la buzzerul ala sau o las moarta asa Shocked
Skip ads

  • coste

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buzzerul este in bord (cel cu acurile ce indica Km-benzina-apa etc.) sau cel putin asa e la agila mea cand am scos bordun nu am mai auzit nici un zgomot. Poate la tine nu face un fir dun mufa aia bine contact, desfa ornamentul ala negru scoate bordul afara dupa care uitete atent la mufa aia mare poate ai noroc si gasesti cauza problemei
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema buzzerul este intradevar in bord pe spatele panoului indicator si este lipit pe placa .unul dintre picioruse avea joc , cand facea contact,cand nu facea asa ca m-am hotarat sa-l lipesc la loc. partea mai dificila a fost ca a trebuit sa-mi fac o ansa la pistol cam de 8 cm sa ajung la contact pt ca nu am vrut sa scot acele de pe panou (riscam sa nu le mai pun pe pozitia lor) si sa desfac complet asa ca am tras placa cat s-a putut de la carcasa (tinea in acele indicatoare) si am bagat ansa cu grija sa nu mai topesc si altceva pe langa ca sa fac lipitura rezultatul fiind cel asteptat adica totul functioneaza ok am montat masca la loc si gata!
  • hcampian

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Super informatie, cat de curand o sa desfac bordul ca sunt arse aproape toate becurile si ma gandesc sa rezolv si buzzer-ul ala...
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ca sa dai panoul jos e simplu, desfaci cele doua suruburi in cruce de sub cozorocul de plastic apoi tragi efectiv spre tine cozorocul si iese ca are cleme ,ai inca 4 suruburi in cruce si poti misca panoul ai apoi o mufa mare cu garda de siguranta care se trage in sus si iese . ai scos panoul si poti pleca cu el in casa .sa ai grija mare la clemele din plastic ce tin placa pe panou sa le detensionezi cu grija ca se pot rupe si mai ai cam 5 surubele cu cap stea pe care le scoti din spatele panoului ca sa dai jos protectia. bafta multa si un an nou bun !
Skip ads

  • zazamounk

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
buna informatia....pt ca vreau sa-mi schimb culoarea la bord...si am sa ma uit si la buzzer pt ca tot asa ba merge ba nu
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Buzzer gasesti pe placi de baza computer daca e dus si nu par a fi lipituri.
  • iosiftm

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am desfacut bordul pentru a vedea ce becuri se potrivesc in bord pentru a schimba lumina si am gasit si buzzerul pentru lumini aprinse si cheie in contact.

Se afla pozitionat in spatele borbului pe placa electronica, si spre surprinderea mea avea un piciorus dezlipit.
Ca sa pot lipi piciorusul am scos putin afara piciorusul am pus putin cositor la mijlocul lui si l-am introdus usor inapoi si am incalzit piciorusul ca sa se lipeasca. Facut proba, ok.
Nu am reusit si nu am incercat sa scot acele la indicatoare existand riscul sa se rupa, asta in vederea de a ajunge mai usor unde erau lipiturile.

Sagetile arata unde sunt piciorusele.
Ele se dezlipesc datorita trepidatiilor.
  • AndreiAndrei

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut, aveti careva idee daca pot conecta la un Opel Astra G avertizor sonor pentru faruri uitate aprinse, gen cel din Real ? Daca da cum ...multumesc anticipat
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
In mod normal ai buzzer, doar ca din anumite motive nu functioneaza. Daca vrei sa montezi buzzer de "real", acolo o sa ai si instructiuni. Eu la fosta masina am pus asa ceva si am prins firul la siguranta de la pozitie ca sa sune si cand ramane doar pozitia aprinsa.
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut colegi,
Am si eu o problema de cateva zile : nu-mi mai tiuie acel avertizor de faruri aprinse corelat si cu faptul ca lampa din tavan numai se aprinde decat cu cheia in contact. La fel si cu iluminatul kilometrajului adica al bordului. Ciudat este ca iconitele martor se aprind normal doar ca atunci cand aprind farurile la mine in masina este bezna nu se mai aprinde nici o lumina. Stie careva ce legatura ar fi intre toate acestea. Nu stiu nici care este siguranta pentru becurile din bord nu am gasit-o. Tin sa mentionez ca am o corsa c din 2002 benzina
  • Phyaxo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2016

  • Mesaj Privat
buna info cu scosu bordului .. o sa dau si eu jos de tot buzzerul ala ... ca ma streseaza Smile
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
....... Embarassed
  • laurentiu32

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Tot in legatura cu acest buzzer...stie cineva de ce tiuie si cand deschid usa de la sofer?Asta se intampla de cand am schimbat playerul audio.Inainte tiuia numai cu farurile aprinse.,le stingeam si nu mai tiuia.Acuma tiuie cum deschid usa la sofer tot timpul cat stau cu ea deschisa.Mentionez ca nici inainte masina,Astra G,nu avea radioul original.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
playerul audio probabil nu s-a potrivit mufa la mufa cu cel original.

cred ca acum calc masinii vede un consum pe circuit.

eu zic sa mai verifici o data mufele de la player, ce faceau la cel vechi trebuie sa faca si la cel

nou (adica plus de pe contact, plus permanent, iluminare afisaj player, masa)

eu asta as verifica.

ce player era original si cu ce l-ai inlocuit?
  • laurentiu32

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nici ala nu era original al masinii,era un radio cu usb pt stick.In locul lui am pus un jvc cu fata detasabila la conectarea caruia a trebuit sa inversez firele alea galben cu rosu ca sa mearga,altfel nu primea curent.Si inainte si acum,playerul era/este pe direct
  • laurentiu32

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2015

  • Mesaj Privat
M-am gandit ca de aici ar fi buba,din legaturile playerului,de vreme ce de atunci a aparut problema dar,nu pot sa-mi dau seama care ar fi firul cu pricina ca sa vad ce as putea face.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR