Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Va salut si va urez "La Multi Ani" si multi Km Cu Opelurile Dvs.
Am cumparat anul trecut Un Combo, din Germania, De fapt mi l-a adus cineva din Iasi amic cu un prieten de-al meu (Nu va mai incredeti in nimeni! Verificati cat puteti de mult cand cumparati o masina second ! Sa nu patiti ca mine.... Prietenii..). Am ajuns la Bv am schimbat uleiul (G.M. 5w30) Dupa aceea am constatat urmatoarele defectiuni:
1 Check engine se aprinde si se stinge
2 Becul Galben de ulei se aprinde
3 Papa ulei mult ( MI-a zis cineva sa dau uleiul afara 5w30 si sa pun mai gros. am bagat 10w40)
4 Mi s-a infundat catalizatorul; l-am rezolvat.(Tipul mi-a spus ca s-ar putea sa ma lase calculatorul mai devreme sau mai tarziu deci sa ma pregatesc cu vre-o 200 Euro)
Un mecanic de la reprezentanta mi-a spus ca trebuie sa segmentez motorul mi-l face el in particular 1500 rol cu tot cu piese ce spuneti e mult? sau putin?manopera 800 ron
5 Instalatia dGPL face si ea figuri ca vad ca-mi papa si benzina..... cu asta trebuie sa merg sapt viitoare la o firma care se ocupa de Landi Renzo
Cam astea sunt problemele aparute in urma increderii in prieteni As dori ssa mentionez ca nu am verificat masina deoarece era implicat un prieten bun.... deci! Mare greseala! In rest Astept sa -mi recuperez taxa de prima inmatric pe cale juridica si dupa aia mai vad ce fac.N-as da masina ca -mi palce e spatioasa are carlig, 2 usi culisante e foarte utila si de familie si de carat! Astept cateva sfaturi de la Posesorii mai vechi de Opel

Un An Nou plin de realizari va doresc

Skip ads

  • Ady111

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut, felicitari pentru achizitie. Parerea mea e ca ai luat o masina buna, (un prieten foarte bun are combo) spatioasa si utila, iar avand gpl e si economica(eu am astra z16se cu gpl). Si eu am ulei 10W40 si il mananca si pe asta, il voi segmenta cand vine caldura ii voi schimba si simeringurile la supape, probleme des intalnite la acest motor. Catalizatorul tot de la consum de ulei s-ar putea sa "raceasca" iar erorile cu check engine tind sa cred ca au aceeasi sursa-consumul de ulei. Si la mine se mai aprinde si se stinge, banuiesc ca e lambda, eroare de aprindere pe cilindru sau vre-un senzor la motor, dar tot uleiul ars e de vina sau etansarile(90%). E adevarat ca si calculatorul a cedat la multe dar eu nu am avut problema asta, in plus se poate repara din cate am inteles, iar dezmembrarile au destule. Cu gpl-ul te rezolva cu siguranta la orice service, Landi Renzo au multi si la noi in tara (eu am prins si am alergat 1000 km cand s-a stricat). Despre cei 1500 ron din punctul meu de vedere e mult, daca doar il segmenteaza, la fel si cei 800 pe munca sa si ai grij mare la piesele care le cumperi. Gandeste-te ca orice masina ai fi luat ai fi gasit probleme ascunse. Poate ne zici si noua ce bani ai dat si pui si niste poze.
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Merci de post. Astazi ma mai duc la un tip sa-mi fac un pret. Cel de La Opel i-mi aduce el piesele si-mi schimba si distributia in cei 800 de ron.. Nu prea am incredere in el pt ca i-am spus ca vreau sa asist si nu prea este de acord....va lucra acasa!vad eu astazi ce zice cel car mi-a desfundat catalizatorul ala este un super pasionat in principal de elctronica dar face si motoare orice. cand am avut problerma cu catalizatorul infundat la un service m-au pus sa schimb bujiile Am luat bujii noi japoneze dupa aia tot dadea masina in nas mergea in suturi ... mi-a spus sa schimb si fisele. fisele sunt vre-o 300 ron...si apoi am fost la asta care in 3 minute mi-a spus ca am catalizatorul infundat si asa a fost! Am sa tin la curent pe topic ce decizie iau ... Respect!
  • Ady111

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Distributia cu pompa de apa+schimbat un simering si o sonda lambda(universala) 670 ron m-a costat, cu piesele lor, la service. Din ce am citit distributia la motorul acesta se schimba la 120K de km si e foarte simplu. Sa-mi spui si mie ce producator ai ales la segmenti si cum ai ales cota. S-auzim de bine.
Skip ads

  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Tinem legtura bafta!
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Tinem legtura bafta!
  • vasiok

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
miam procurat recent un Opel astra caravan (2004, 1.6, z16se) "mina a doua" cind am verificato pina a o procura, masura la ulei era destul de normala. dupa aia iam schimbat uleiul, filtrul de ulei si filtru de aer, totul bine si frumos, dar dupa 1500 km a inceput sa scoata fum albastriu si sa pape uleiul. motorul trage destul de bine, parka nici nar avea probleme tehnice. cind am schimbat uleiul, am controlat si compresia la cilindri, rezultatele fiind perfecte. care poate fi cauza consumului? sa mai confruntat cineva cu astfel de probleme?
  • astronaut10

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
raz cu aceleasi probleme ma confrunt si eu! imi manca mult ulei , am aj sa desegmentez motorul. apoi am inceput sa am probleme ca mi se inneca motorul , scadeau turatiile desi eu calcasem acceleratia la blana! acum a vaazuto un mecanic si a zis ca e de la debit metru l-a impins mai bine totul a fost ok...a facut proba cu debit metru nou totul e la fel...chestia e ca a zis ca din cauza instalatiei de gpl ca s-a stricat comp de bord...acum astept sa vad ce fac cu el
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Sal ,am reparat inst. Gpl la Buzãu .au schimbat injectoarele Gpl + bujii noi acum merge tiplã cost vrr o 700 lei
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pai ce anume a reparat la inst. si injectoarele decat are duzele. (de ce au fost schimbate?)
Si cele vechi ce duze avea poate vor fi colegi care vor sa stie mai multe detalii...


Ultima modificare facuta de T.ion la Mie 28 Sep, 2016 4:02 pm
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Au schimbat cele 4 injectoare ,de gaz Landi renzo .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR