Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos. Am tot incercat si imi da mesajul " web page blocked". Oricum am imprimat ce mi-ai detaliat si-am sa-l rog pe Horatiu sa ma ajute. A fost pe la mine vineri in timp ce montam dar nu a luat OP-com-ul dupa el ca nu eram sigur ca termin definitivarea "proiectului". Oricum nu-i graba si cu 1-a ocazie facem si activarea.
Multumesc frumos pentru ajutor.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
hmm...
si mie imi da blocked pe alt laptop (acelasi browser) dar nu as sti de ce pentru ca nu am facut nici o setare aparte (ambele laptop-uri sunt instalate de mine si au exact aceleasi setari)...
ma rog. sper sa te ajute copy-paste-ul din pdf.
e tot ce e acolo pentru vectra c / signum.
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Rulota mea e de 1050 maxim autorizata, nu am vrut prea mare ca eu merg la pescuit si sa pot sa intru si in locuri mai putin accesibile. De asemeni am avut in vedere sa fie cat de cat inaltata de la sol pt drumuri mai proaste. Acum inca mai lucrez la ea pt montare dus boiler apa calda , panou solar, iluminat.
Veti vedea ca dupa ce cumparati o rulota vor mai fi bani de investit , e ca o casa o sa vreti sa mai faceti diferite modificari pt comfortul si placerea voastra.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mie mi-a basit mintea altceva...
O intrebuintare suplimentara a carligului:
Suport de biciclete montat pe carlig.
Sunt la preturi ok sh (incepand de la 300 de lei cu instalatie electrica, fara nu merita)...
Skip ads

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Daca ti ie i rulota sunt suporturi de biciclete care se monteaza diprect pe ele
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cand o sa-mi iau rulota, o sa car bicicletele in rulota...
Suportul e pentru cand plec fara rulota.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi intrebare. Este adevarat ca vor sa aprobe si-n Romania faptul ca te vor obliga sa dai cuiul jos in caz ca nu tractezi ceva?
Sincer nu stiu ce sa mai cred si unde sa mai ma interesez. Prietenul cu rulota mi-a zis ca pe DN1 intre Bucuresti si Ploiesti a fost oprit si politaiul i-a zis ca sa-l dea jos cand nu tracteaza ca vor sa faca ca-n Europa de Vest. Este adevarat acest lucru? Am mai citit aici pe forum cum ca-n Austria pe autostrada nu ai voie cu carligul daca nu tractezi ceva. OK. Poate asa o fi, dar ce fac cei ce nu-l pot demonta?


Totodata i-am trimis azi d-ului de la Westfalia 2 poze cu ce m-ar mai interesa daca tot imi poate face rost de chei. L-am rugat sa intrebe in Deutshland si sa-mi scrie cat ar putea costa.

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
E posibil s a mai zvonit asta.Afara asa este daca nu tractezi trebuie sa l dai jos.
Si sa cumperi unu aftermarket la care nu poti demonta carligul e distractie Smile
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Al meu e demontabil dar nu am cheie...
Nu inteleg cu ce incomodeaza faptul ca sta acolo cuiul carligului?
Mie mi se pare o tampenie de lege, dar na...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai nici eu n-am cheie la el. Acum sunt in discutii si sper sa-mi trimita astia la westfalia Bucuresti. Chiar doresc sa ies si spre Ungaria, Austria, Germania. Si pe forumuri baietii spun doar de reglementarea asta la circulatia pe autostrazi, nu si pe celelate drumuri. Probabil datorita vitezelor. Habar n-am dar chiar doresc sa citesc ceva in acest sens. Oricum vitezele de rulare sunt mult mai mici in toata Europa la masinile cu remorca/rulota.

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
partea proasta e ca la mine e si yala defecta...
nu cred ca se poate demonta...
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
De curiozitate cam cat ati dat pe un carlig? ...... eu la vectra asta m a costat 350 lei era aproape nou, complet cu chei plus inca 100 lei transportul si 150 montajul.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am dat vreo 400 + transport, dar la vectra c e necesar un trailer module (un modul electronic) si era si el inclus in pret .mi-a mai dat încã un mdul folosit pentru a 2-a priza cu 7 poli sau pentru priza cu 13 poli, firele care sunt pentru alimentarea diverselor chestii...

montajul va fi în regie proprie.
se poate si cu instalație care se agata de firele de la triple, dar eu nu am vrut așa ceva (vectra c e destul de computerizata si exista riscuri ) ...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am dat 300lei +81lei transportul de la Craiova la Ploiesti. Montajul facut de mine. Masina de pe care e dat jos este din 2008. Arata impecabil carligul si nu a trebuit decat sters de praf.
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa si achizitioneze carlig, am gasit un anunt in Bucuresti, producator Hakpol, demontabil, produs in Polonia cu garantie 2 ani si omologare europeana. Partea buna - carligul vine cu priza de conectare in 7 pini ,se livreaza si modulul canbus de prevenire a erorii de bec ars la modele auto cu aceasta functie.
Preturile mi se par destul de bune comparativ cu pretul celor originale.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Alea merg pe vectra c dar exista riscuri.
Nu se conecteaza dupa schema originala ci de la triple.
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da, nu este originalul. Eu am dat ca o varianta, se pot cumpara si separat ramane la alegerea fiecaruia.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca gasesti doar instalatia electrica pe original fara carlig poti merge pe solutia asta...
Insa sunt foarte slabe sansele sa le gasesti separat...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Azi am fost sunat de catre D-nul Stefan de la Westfalia Bucuresti ca au sosit cheitele dar el habar n-avea ca le va primi de la nemti acum. Mi-a comunicat pret de 130lei fata de 140 lei cat imi spusese luni la telefon. Teama de a nu lua amenda in caz ca nu tractez ceva( asa cum se tot discuta) m-a facut sa ma interesez de achizitia lor. L-am rugat pe fratele meu mai mic ce lucreaza in Bucuresti sa mearga sa le ia. S-a dus si in seara asta mi le-a adus. Totul este la marele fix. Functioneaza foarte usor. Ocazie cu care am gresat cu o vaselina la spray de la Loctite. Mai precizez ca odata cazut cuiul cheita nu mai poate fi scosa din butuc pentru a nu se pierde. Am mai primit in punguta si capacelul antipraf.
Mai am doar o nedumerire. Vad stantata pe punguta data de fabricatie care este inainte de a cumpara eu carligul. Oare ce sa inteleg. Ca aceste cheite sunt confectionate probabil pentru vreo alta vectra C cu acest carlig. Sa fie oare pus cu acel cod pe mai multe Vectra sau la toate Vectrele este cu acel cod din 5 cifre postat de mine mai in poza cu butucul? Oricum bine ca s-a potrivit perfect ca aveam oarece dubiu ca poate le dau retur Very Happy

Singurul lucru ce-mi lipseste ca totul sa fie complet este capacul rosu ce se pune atunci cand scoti cuiul. Poate am sa fac rost si de ala. Atentie celor ce cumpara carlig Westfalia sa intrebe si de aceste cheite. Doresc tuturor multa sanatate.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In a 3-a poza se vede o biluta mica cromata.
apasa pe ea cu ceva tare (ceva metalic) si se va retracta sistemul de blocare al carligului si astfel vei putea scoate cheia...
Ca sa-l montezi, bagi cheia, invarti ca si cum ai scoate cuiul din suport si apoi bagi la loc (il infigi in suportul de pe masina). Cand biluta e presata da drumul la siguranta si poti scoate cheia...

La al meu lipseste complet sistemul cheii (butucul) si se poate scoate fara cheie...
Nu ma deranjeaza chestia asta atat tp cat voi time cuiul pe carlig doar cand il folosesc...

Legat de cod, gandeste-te ca ei nu fac cheile unicate... au niste seturi de chei si le repeta...
E posibil ca daca umbli prin parcari sa mai gasesti o masina (nu neaparat opel) care sa aiba acelaseasi cheie cu ce ai tu...
La urma urmei e posibil sa printeze etichetele azi cu o data mai veche...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR