Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ieri am schimbat becurile la bord la o Vectra din '97. Nu aveam cumparate becuri pentru ca nu stiam de care, dar desfacand soclurile (doua la numar) becurile sunt la fel ca dimensiune cu cele din pozitia din far, doar puterea fiind diferita. Neavand becuri de 2W am pus cele de 5W exact cum a pus si Sergiu. Iata rezultatul In saptamanile care urmeaza le-as schimba cu smd albe sau albastre iar daca acestea nu lumineaza suficient si pe toata suprafata cadranelor sa le inlocuiesc cu becuri pozitie de la Philips Blue Vision de 5W
Skip ads

  • edward23

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut. sunt mai nou in masini si nu ma prea pricep. mi se aprinde si mie un martor cu un sfulger in bord cand merg constant sau depasesc 120 si se stinge dupa ceva timp dupa ce reduc. ma poate lamuri si pe mine ce este cu acest martor va rog frumos. va multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Adica check engine?
  • edward23

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
are un fel de butoias si in el un sfulger.masina este din 97. ma puteti ajuta?
Skip ads

  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@edward23 : Semnul despre care vorbesti tu, seamana cu cele 2 de mai jos ?


  • edward23

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
da. despre el este vorba. ce inseamna asta. are ceva probleme.va rog sa ma ajutati.
  • edward23

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
numai ca partea ca un dop este un sus si sfulgerul in interior. dar banuiesc ca tot martorul ala este odata ce este la fel ca forma.sper ca nu este nimic grav.va multumesc ca incercati sa ma ajutati
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca trebuie sa pui un tester pe masina sa vezi exact codul de eroare.(TECH II, OP-COM, sau tetsul "Pedala" sau "Agrafa")
Ce si cum se gaseste folosind functia de cautare.
Dar acest subiect nu-si are locul aici.
Asa ca i-ti recomand sa postezi unde trebuie dupa ce il obtii>
Skip ads

  • edward23

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ms pentru ajutor cangri
  • viki2000

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca te ajuta sau daca macar e acelasi tip de defect, insa iata o intamplare de acum 2-3 ani:
- opelul meu din 98. Uneori, fie vara, fie iarna se intampla ca sa imi apara brusc lampa cu semnul de motor aprinsa si motorul se oprea. In special se oprea cand deceleram, cand luam piciorul de pe pedala de acceleratie inainte de stop.
- Cei de la service mi-au zis ca e din cauza „supapei de acceleratie”, „throttle valve”, „drossellkalppe”. Mi-au zis ca e cam 380 de euro noua, fara manopera. Am zis sa incerce altceva. Au curatat-o cu un spray special, dar m-au avertizat ca se poate intampla din nou foarte curand sa am probleme si ca de obicei trebuie schimbata.
- Ghinon, au avut drepatate, in 2 sapatamani a aparut problema din nou si in mod repetat. Se oprea motorul cand luma piciorul de pe acceleratie si cand intra in relanti. M-am dus la un magazin auto si mi-am cumparat un spray special de curatat supapa, pt. ca imi ziceam ca nu au curatat-o bine cei de la service, ca sa imi poata lua banii mai incolo pe o supapa noua.
- Intr-o dupa-masa am demonat supapa si am curatat-o bine cu sprayul respectiv. Multa rugina a iestit din ea.
- Apoi am demontat-o in parti de tot, ca sa vad de unde vine rugina.
- Am descoperit ca are un motoras care merge la relanti si alimenteaza probabil cu minim de benzina mototul.
- Acel motoras avea axul ruginit si nu se invartea usor desi era curatat. Era insa oxidat axul sau.
- M-am uita bine la el, i-am facut poze atat lui cat si supapei din diverse unghiuri. Am si masurat niste dimensiuni.
- Apoi am montat totul la loc in acea zi.
- Masina mergea insa uneori tot se oprea.
- Intre timp m-am uitat online pe net si am gasit de cumparat doar cu 40 de euro un motoras nou pentru supapa mea.
- Aditional am mai luat o garnitura care se pune intre supapa si motor, iar ca sa fiu sigur ca se izoleaza bine am cumparat si un tub de silicon rosu de inalta temperatura.
- In alta zi cand am avut mototasul nou, garnitura si siliconul, m-am apucat de treaba intr-o dupa-masa (era vara) am demontat din nou supapa, am instalat motorasul nou, am pus la loc totul cu garnitura noua si ceva silicon rosu.
- De atunci nu am mai avut nici o problema cu acea supapa sau cu semnul de motor aprins in bord.
- Ceea ce mi-a luat timp a fost sa citesc si sa vad poze ca sa ma asigur ca voi cumpara piesa care trebuie, cat mai ieftin si apoi ca stiu cum sa demontez si sa remontez totul la loc. In principiu am citit seara cate ceva, cam 2 saptamani inainte de a ma apuca de treaba – cace in fond nu e mare scofala cand o faci. Dar prima data intotdeauna pare ceva greu.
- Iti trebuie insa intai diagnosticul de la un service, indiferent care problema ai.
  • Luckyan85

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salutare,, am si eu o problema in legatura cu iluminatul,, am un vectra b din 2002, climatronic si nu mi se vede temperatura si puterea ventilatorului ( fiind digitale) si nu stiu cum as putea sa fac sa le am iluminate,, ziua se vede cat de cat dar noaptea nu pot regla temperatura dorita ca nu vad la ce temperatura am ajuns si la ce treapta de putere se afla ventilatorul,, are cumva vreun bec ceva in spate sau trebuie sa schimb ambele display-uri? va multumesc anticipat
  • b40pby

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am avut si eu problema asta.
Trebuie sa demontezi modulul de control al Climatronicului (CCU) si in spate ai cateva becuri (parca t1.2... alea mici subtiri ce se mai gasesc si prin borduri)
Daca ai norocul sa fie becurile arse, le inlocuiesti si gata! daca nu se rezolva prin inlocuire atunci e mai dificil.
Cele doua becuri care ilumineaza displayurile sunt comandate de un mic tranzistor SMD de pe placa de circuite a CCU, care are prostul obicei de a se mai arde... al meu asa a facut!
solutia 1: inlocuiesti CCU
a) cu CCU SH - nu stii cat mai tine tranzistorul in cauza
b) cu CCU nou - o caruta de bani
solutia 2: tragi niste fire de la iluminarea butoanelor CCU si le legi la becurile in cauza (avand grija totusi sa nu pui curent si pe contactele becurilor de
pe placa de circuite)

Eu personal am ales solutia 2 cu o mica "licenta poetica" in loc de becuri am schimbat complet sistemul de iluminare cu leduri albe (luate din brichete chinezesti). Singurul dezavantaj al acestei metode este ca iluminarea displayurilor este strict conditionata de aprinderea pozitiilor (motiv pentru care si merg tot timpul cu ele aprinse).
sper ca ti-a fost de folos!
Stima!
Skip ads

  • Luckyan85

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ok, multumesc foarte frumos, am sa incerc si o sa vad despre ce e vorba, multumesc frumos
  • MAS19

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut!am un Opel Vectra B din 97,daca ma puteti ajuta cu o schita pt schimbat becuri la bord mai ales la turometru,dar daca reusesc sa le dau jos leas schimba pe toate.Va multumesc!
  • MAS19

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Sau niste poze pe etape cumse ia bordul jos?
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut am schimbat si eu becurile la ceasuri cu becuri de 5w arata foarte bn bordul acuma!
  • dudaewvlro

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am schimbat toate becurile cu leduri, mai putin la casetofon, se vede ca dreaq, mai bine le lasam cum erau.... Sad
  • dudaewvlro

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
le-am pus la loc, am lasat doar instrumentele de bord pe albastru, alea sunt ok. apropo, e o vectra b.

nu se scimba greu, trebuie sa sti sa demontazi bordul, cine nu stie sa ma sune: 0767.76.92.17 ii explic prin telefon, sa aiba la el o surubelnita micuta dreapta sa scoatem grilele de la caldura, si o surubelnita potrivita stea.


va salut!
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dudaewvlro a scris:eu am schimbat toate becurile cu leduri, mai putin la casetofon, se vede ca dreaq, mai bine le lasam cum erau.... Sad


Schimbale din nou Very Happy... asta am sa fac si eu Smile
  • adisacrieriu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am o vectra b, motor x16xel, nu se mai aprind becurile de la panoul unde sunt butoanele pentru temperatura cald/rece, viteza ventilatorului si cel de distribuire a aerului. E nasol noaptea ca nu se vede nimic...a mai avut cineva problema asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR