Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna
Am si eu un Corsa B cod motor C14NZ de 44 KW, in momentul cand pun frana imi merge acul de la combustibil spre plin iar dupa aceea revine la pozitia dinainte .
Astazi am fost cu masina la tester, am crezut ca are ceva si imi consuma foarte mult deci, dupa indicatiile din bord undeva la 10-15 L la suta de km, la tester totul este ok la motor nu este nici o problema .
Intrebarea mea este , se poate sa fie plutitorul din rezervor spart( sa aiba in el benzina ) si sa indice eronat .
Astazi cand am pus o frana mai zdravana acul a sarit de pe rosu la 20L, dupa care a revenit din nou pe rosu .
Mentionez ca am si un Vectra A 1.7 TD dar la acesta nu imi oscileaza acul de la combustibil .



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

1/10/2012 5:16:24 PM
Skip ads

  • kumkum

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sonda de nivel combustibil este defecta.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu te stresa..asa face el...acelasi comportament al acului (cel putin la cesurile fara turometru) l-am "inregistrat" si pe corsa A si pe mai multe corsa B,pe linga al meu. Smile
  • denny_the_one

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Da din pacate si eu pe un Opel Corsa B 97 patesc la fel .. la orice frana sau mers in rampa/panta .. te pacaleste usor .. e cam greu sa iti dai seama ce consum ai ..
Skip ads

  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai cu consumul e destul de greu de apreciat la modelul fara turometru...cea mai eficienta metoda este de la plin la plin...dar eu unul nu imi permit. Smile
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Asta e boala grea la toate din cate am inteles...la mine in special dupa ce trece de jumatate in jos oscileaza (la frana spre plin iar la demaraj spre gol).
  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Exact la fel este si la mine . Eu o sa incerc sa ii schimb sonda de la nivelul de benzina .
Pe mine asa de mult m-a pacalit acul ala de la benzina, asa ca am mers cu masina la tester pentru ca am crezut ca are consum exagerat .
Dar spre surprinderea mea la tester totul ok, nu este nici o problema la motor .
La voi cam cat va consuma masina pe care o aveti .
Si motorul C14NZ are EGR si unde este .
  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
C14NZ nu are EGR.
Skip ads

  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
marian,nu te lega la cap daca nu te doare.
  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ma cam enerveaza cand vad ca tot oscileaza acul ala de la benzina, m-am uitat la rezervor la pompa si hai ca as putea sa o iau jos, dar mi-e cam frica ca pe cand o sa o pun la loc nu o sa mai fie etans . Acum oricum nu de mult i-am facut plinul si o sa o las pana sa aprinde becul de la rezervor ca sa vad cati kilometri am facut cu un plin, ca sa ii pot face o medie de consum urban + extern .
Dar mai este o chestie vectra pe care il am consuma in jur de 4.5 -5 litri la 100 de km cu motor de 1.7 si corsa cu motorasul asta de 1.4 consuma mai mult chiar daca caroseria este mai mica . La voi cat va consuma ?
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ai ceasuri cu turometru? daca nu,poti astepta mult si bine pina se aprinde becul....ceasurile fara turometru nu au acel martor luminos pentru ultimii 5-6 litri din rezervor.
  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu are turometru, si atunci sa inteleg ca nu se va aprinde nici odata becul de la rezervor (pompa aia de combustibil) sau ca mai este inca benzina in rezervor si de aceea nu se aprinde chiar cand acul este pe rosu .
Skip ads

  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Modelele fara turometru nu au bec la combustibil. Mergi pana ramai in pana prostului in baza becului Very Happy
  • scorpion dsi

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am o corsa B din 1994,diesel, cu turometru si bec combustibil.Si mie imi variaza acul la plecari "bruste" sau opriri "violente", dar putin, la diferenta de o liniuta, deci 5 l dupa calculele mele.Sa ma astept oare la o agravare a fenomenului in timp?
  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic, eu am corsa doar de un an si la inceput cand am luat masina nu am avut problema asta . Dar o sa o rezolv .
  • gisela

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut.Test rezervorul mai putin de jumate,frana mai brusc oprit imediat motorul liniste in masina si ascultati spre bancheta din spate[sub ea].Veti auzi cum benzina face valuri in rezervor.E normal ca acul sa se miste doar cu contactul pus bineinteles.Plutitorul este pus pe val.Nu este absolut nici un pericol.Si cand incarci pe spate masina sa vazi ce,, plin,, ai de benzina.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sau daca vrei sa ai acul mai sus decat normal, parcheaza masina pe o panta cu botul in jos sau daca vrei sa ai acul mai jos, parcheaza masina pe aceiasi panta dar cu botul in sus.

Smile
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
[quote="scorpion dsi"]..... corsa B ,diesel, cu turometru si bec combustibil.Si mie imi variaza acul ...quote]

multumesc pentru raspunsul la ceea ce trebuia sa fie "urmataorea mea intrebare". Wink
  • scorpion dsi

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am observat ca variatiile nu sunt mai mari de maxim "o linie"-5litri- dupa mine si sunt de scurta durata.Cu rezervorul full nu a mai variat deloc, deci totul este momentan normal
Laughing
OFF TOPIC: super consum la corsa 1.5 TD!Nu am masina de mult timp dar consumul m-a impresionat placut(max 6%in Bucuresti,in traficul de la 8.30-9.30 si respectiv 17.30-19.30,cu traversare Militari-Pantelimon). Acum voi merge plin pe plin sa-i fac consumul exact.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
la 1.5 d / td poti tine rezerva de motorina intr-o seringa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR