Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • HELL 666

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
As putea monta senzori de parcare la un opel astra h caravan?Recomandati-mi un service in zona Slatina-Craiova-Pitesti
Va multumesc!
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Poti face si tu montajul ca nu i mare inginerie.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva unde pot gasi senzori electromagnetici? cei ascunsi in spatele barii.sau macar senzori normali dar de culoare gri.se vad cam urat cei negri pe o masina de culoare deschisa
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cauta pe la parcurile de dezmembrari...
Skip ads

  • adrian_mihai5

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daca vrei aftermarchet te pot ajuta eu.
eu mi-am montat pe masina mea (argintiu)
kitul vine cu tot ce trebuie : senzori , calculator, displei (indica distanta in leduri pe fiecare senzor si digital cea mai apropiata distanta, si sonor), freza pt gaurit si un documentar pt instalare
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
da-mi si mie un link sa vad cum arata kitul si ce pret are.multumesc
  • adrian_mihai5

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu are anunt pe net, pretul lor a fost de 80 lei anul trecut + montatul gratis Very Happy (pt ca am mai comandat 3 kituri)
daca doresti voi face cateva poze la displai, senzori si unitatecentrala.

o seara placuta !
  • herculescu007

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2012

  • Mesaj Privat
adrian_mihai5 a scris:daca vrei aftermarchet te pot ajuta eu.
eu mi-am montat pe masina mea (argintiu)
kitul vine cu tot ce trebuie : senzori , calculator, displei (indica distanta in leduri pe fiecare senzor si digital cea mai apropiata distanta, si sonor), freza pt gaurit si un documentar pt instalare

mai aveti senzori ? daca da la ce pret ?
multam !
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@adrian_mihai5 daca poti face niste poze , ar fi super ok. sunt curios cum arata.
dar ce parere ai despre ei? calitativ. sunt buni , isi fac treaba? sau lasa de dorit.
  • tdk9989

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Exista cumva vreun tutorial de montare a senzorilor ? Multumesc
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O intrebare.....Daca iau de exemplu un kit aftermarket pot sa pun senzorii originali in locul celor din pachet?
  • one_just_dany

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
iti spun eu daca tot sunt in domeniu:

fiecare senzor are mufa care intra in modul iar modulul se alimenteaza la plus si la minus

PLUSU IL LEGI LA FIRUL DE LA BECUL DE LA MARSALIER IAR MINUS PE CAROSERI cam asta e toata filoziofia
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dati-mi si mie o idee pe unde sa bag firele de la senzorii din bara in masina si pe unde as putea sa pun unitatea de comanda a senzorilor.Mi-am luat un kit aftermarket doar cu buzzer fara display si as vrea sa mi-l montez singur...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un coleg si-a montat asa ceva, si la unitate i-a facut loc langa REC
Nu mai stiu pe unde a bagat firele, da' oricum caroseria nu e ermetica. Daca dai jos bara ca sa montezi senzorii cu certitudine gasesti un locsor pe unde sa le strecori, ca nu-s cabluri de inalta tensiune, groase cat degetul...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai nu as vrea sa dau jos bara din 2 motive...Primul e ca nu stiu cum,ca nu am mai dat-o jos niciodata si al doilea motiv e ca cred ca se pot monta si asa ca sa nu ma mai chinui...Mai ales ca vin montati jos de tot....Ma interesa vreun spatiu pe undeva pe unde as putea sa bag firele!Ca asa....
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@george, este foate simplu sa dai jos bara, precum si sa introduci firele in zona REC-ului.
Daca dai jos bara...in partea stanga, sub stop...vei vedea un dop de cauciuc, care este special prevazut pentru asa ceva. Prin acel dop poti introduce firele iar unitatea centrala o poti monta ( si alimenta ) chia langa REC.
Uite AICI cum si unde am montat eu unitatea de la senzori.
Nu stiu sigur daca la Astra H se poate ajunge la acel dop fara a demonta bara...la Zafira B este foarte greu.
Daca vrei sa demontezi bara trebuie sa desfaci 2x2 surube in zona rotilor spate...dupa care tragi putin mai energic de bara in zona aripilor spate..bara este fixata in clipsuri de plastic.
Daca vrei mai multe detalii si poze cauta in tutorialele facute de mine...vei gasi multe poze si idei pentru a te ajuta in realizarea montajului. Succes Wink
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Dati-mi si mie o idee pe unde sa bag firele de la senzorii din bara in masina si pe unde as putea sa pun unitatea de comanda a senzorilor.Mi-am luat un kit aftermarket doar cu buzzer fara display si as vrea sa mi-l montez singur...

Salut! Parerea mea: nu cred ca e neaparat necesar sa dai bara jos pentru a monta senzorii, poti urca o laterala a masinii pe un damb si lucrezi lejer pe sub masina. Eu de exemplu am langa bloc un sant creeat de apa de ploaie si m- am descurcat ca intr- o rampa.
Te uiti prima oara ( de sub masina) daca nu ai pe interiorul barei 4 cercuri- locurile marcate din fabrica pentru senzori si sub masina, in partea din spate, niste dopuri de cauciuc ( la H Caravan sunt trei parca) .
Daca ai gasit cercurile poti sa dai gaurile pentru senzori, initial de sub masina, dinspre interior cu un burghiu mic, fix pe centrul cercurilor. Iesi de sub masina si dai gaurile definitive cu ajutorul carotei din cutia senzorilor. Finisezi usor gaurile si poti introduce pe rand senzorii respectand ordinea specificata in prospect si punctul " in sus" daca au asa ceva.
Daca ai gasit acel dop de cauciuc il tragi in jos- acela e locul pe unde se introduc cablurile in habitaclu asa ca ridici tot prin portbagaj pana vezi pe unde iese si pe- acolo tragi toate cele patru cabluri de la senzori spre lampa spate- stanga. ( La Caravan am dat jos si tabla aia cromata, " pragul" din portbagaj- sub ea erau patru gauri pe unde se observa orificiul astupat initial de dopul de cauciuc de sub masina)
Demontezi lampa spate cauti firul de + si inserezi pe el o rigleta de legatura pentru a alimenta cu + modulul senzorilor iar " -" iei de la surubul de masa de pe caroserie. Cuplezi mufele cablurilor senzorilor in modul iar buzzerul il pui unde vrei.
Montezi totul la loc si gata.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult la toti pentru sfaturi si lamuriri.Ideea e ca am dat pe senzori 100 lei si la montaj cam peste tot pe unde am intrebat tot 100 lei imi iau.Am gasit unu singur pe forumuri pe la dacia care monta cu 60 lei,dar cand l-am sunat a fost foarte "flegmatic" la telefon,asa ca nu l-am mai cautat....Nu sunt zgarcit,mai ales cand vine vorba de masina,dar mi se pare cam nesimtire sa ceri la montaj acelasi pret cat a costat si produsul....Mai ales ca e o treaba de 15-20 minute pentru cei care se ocupa cu asa ceva!Asa ca am hotarat sa mi-i montez singur,binenteles cu ajutorul si sfaturile voastre!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Esti convins ca e treaba de 20 minute? Adica tu in 20 minute montezi senzorii, tragi firele in caroserie, demontezi REC, inslaezi unitatea centrala, montezi REC la loc, desfaci praguri, tragi fire in fata, montezi praguri la loc, desfaci masca stalp si tapiterie, vii cu firele pana in zona oglinzii (daca montezi acolo display-ul), montezi la loc masca stalp si etc? Pai atunci hai ca vin la tine sa imi segmentezi motorul. Presupun ca 30 minute sunt suficiente, dar hai sa fie 32, ca dau si-o bere... Smile
Eu zic ca masori gresit. Un exemplu: daca ti se duce cablajul de la faruri, si trebuie schimbat, cablajul (cateva fire, etc) o sa il gasesti la pret mic. Insa montajul.... trebuie data jos bara. Pentru inceput Smile
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cam tuturor montajul ne- a luat in jur de doua ore; montajul unor senzori la un atelier specializat in Constanta costa 120 Ron indiferent de costul senzorilor. Mi- am amintit si ca ai intrebat unde am montat modulul- eu de exemplu l- am prins de capacul ( grilaj) de acces al lampii stanga, pe interior, cu doua coliere de plastic.
Concluzia mea: preferabil e sa- ti rezervi doua ore din program, montezi totul singur si economisesti niste bani. Spor la lucru si numai bine!


Ultima modificare facuta de Blebeanu Lorin la Mie 21 Mar, 2012 5:09 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR