Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Danciucureanu... Cu stima ... Dar de tarile BRIX ai auzit ? Brazilia, Rusia, India, China... Petrolul rusesc e cumparat de chinezi (in proportie de 90%) si chinezii vand produse fnite americanilor si restului lumii. E greu de crezut ca americanii si restul lumii nu o sa mai cumpere nimic din China. Asa ca fatis...se sustine celalalt pol de putere. Stim cu toti ca americaii fara chinezi, si invers se scufunda reciproc. Rusia sta in spate si vinde ce mai are si ea, la chinezi. Sa nu uitam ca si piata araba, care i mare, cumpara produse Made in China. Nu mor rusii cand vor americanii. Ca sa parafrazez o vorba. Portavioanele (cu tehnologie Mistrall) de la francezi, care erau destinate ruslor le au dat chimezilior si ei si le au facut. Lucrurle sumt mai complicate decat par la prima vedere. Piata auto chineza, cumpara autoturisme europene si americane de sute de miliarede de euro/dolari. Totul se invarte in jurul economiilor importante, ...China Rusia, America....si abia la coada Europa. Cand se infoaie americanii si mai muta un pic gardul catre rusi este pt ca ma au nevoie de niste resurse si mana ne lucru ieftina. Incercand sa ma reduca la tacere economia chineza. Lovitura este indirecta. Nu or sa poata niciodata. Ce este inceput in stilul asta ca economie globala asa o sa evolueze de acum incolo. Sunt nostalgici care incearca sa revigoreze piata americana s europeana...dar daca mana de lucru si materia prima este scumpa....e foarte greu aproape imposibil.
Skip ads

  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Parca era vorba ca portelicopterele Mistral sa ajungã la egipteni, nu la chinezi.
Sau discutam de Variag, care dupã ce a zãcut cam 25 de ani (neterminat) într-un port ucrainian a fost vândut la chinezi.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu nu...vorbim despre cele doua portavioane ce urmau sa fie construite de rusi cu tehnologia rachete Mistrall...pt care rusii au dat in avans 2 miliarde euro, francezlor. Odata ce rusii au invadat crimeea s au luat masuri. Una dntre ele a fost oprirea constructiei ceor doua portavioane, si inapoierea banilor catre rusi...sau ceva de genul. Oricum, portavioanele au ajuns asa neterminate la chinezi si acestia le au finalizat cu tehnologia lor... si dotat probabil cu copii dupa tehnologia occidentala. Sa nu ne miram ca chinezul a copiat ultimul model de avion de lupta american...dar nu stim daca are si aceleasi performante. Cert este ca, chinezii, chiar daca stau bine la dotarea cu armament, nu au orele de antrenament cu tehnica militara pe care o au americaii. Si asta e o problema... Ehh... Ce mai tura vura ...sa traiasca chinezii, ca fara ei amercanului daca i dai un pistol se apucasa traga dupa ciori...si mai risca si alta belea. Nu ca Ivan ar fi mai breaz...cand se n bata...e si ala periculos. SmileSmile
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Esti confuz.
Portelicopterele Mistral (NU portavioane) produse in Franta ca urmare a unei comenzi ferme si acceptate a rusilor au fost finalizate si se pare ca vor fi redirectionate spre Egipt datorita sanctiunilor occidentale aplicate Rusiei. Ca urmare rusii au declarat ca le vor construi singuri.
Chinezii au cumparat un portavion NETERMINAT care zacea intr-un port ucrainian din perioada imediat urmatoare destramarii URSS si l-au terminat (cu tehnologie furata zici tu; posibil sa ai dreptate; acum parca face probe finale pe mare si va intra curand in serviciul activ). Urmeaza altul, copie fidela dupa primul.
Acum este o discutie intreaga despre competitia portavion (cost de multe miliarde de dolari) contra racheta (costuri infinit mai mic)
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ok ok... Poate ma insel sau am fost prost informat. Am preluat stirea de pe un post tv...daca ei nu au fost informati ...Scuzele mele... Vezi cum deformeaza unii stirile...
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nu sunt necesare scuzele, nu este cazul.
Dar sincer as fi f mirat ca un post TV (serios) sa difuzeze stiri aiurea.
Pe de alta parte este f adevarat ca denatureaza ei cand au vreun interes (patronal indeosebi).
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
hopa, asasinat sau protectia martorilor.
In ce tara cu oameni de rahat traim.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Hopaa...asasinat sau sinucidere...patronul lu' Hexipharma...Na...ca sa vezi ... Si hop sa intre pe post si ''bagabont ul ala cu fata de inocent''...de Ghita...dar sa razgandit.
Skip ads

  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca a fost "sinucis" ... pe multi ar fi bagat la racoare daca era strans de ... oua
Chestia asta imi aduce aminte de "accidentul" lui Dumitru Tinu de acum vreo 15 ani
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da...a intervenit ''discret'' securitatea...ca daca vorbea...cadeau cateva capete grele. Ce sa zic...a intrat si parsivul Ghita in drect ...in sfasit. Sanchi ca ii e frica s lui. Kkciosul ala de Andronescu de a fost presedintele PNL...sa dat deoparte, ca i au sugerat unii...sa stea cuminte in banca lui daca nu vrea sa ajunga la zdup. Usor usor incep sa se elimine intre ei. Pai cand fura cu tot intr o veselie s nu tineu cont de la ce partide sunt...era bine. Na ca a nceput sa se faca curat...acu fug care incotro. Bai nene... Era si timpul...
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cum zici: se mananca intre ei.
Problema este ca in locul celor eliminati vin altii mai rai.
Selectie naturala
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
S ar putea sa ai dreptate...si sti de ce zic asta... Am vazut un film, mai vechi ce i drept...dar care te pune pe ganduri...poti sa l vezi aici ...https://youtube.com/watch?v=FhFsb2uiuDE
Skip ads

  • tonyvn

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2016

  • Mesaj Privat
numa filme de pe iutub ai in cap !
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Tonyvn ...nu strica, face bine la creier, poate te mai ''culturalizezi''... Nu am sa ti mai raspund pt ca vad, ca nu am cu cine dialoga. E de prisos...
  • tonyvn

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2016

  • Mesaj Privat
cred cã ți ai prãjit creeru cu atatea filmuletze !
mai lasã le dreaq ºi mai ieºi în stradã sã vezi realitatea !
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am serviciu de teren...ziua sunt pe strada...nu m ai nimerit...In final te sfatuiesc sa folosesti exprimari decente si sa scri corect. Hai ...o seara buna...
  • tonyvn

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2016

  • Mesaj Privat
mulțumesc la fel !
scri ºi tu mai corect .
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
M-ati facut sa rad
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
buna miscarea transportatorilor.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor ! Cand v am spus pe aici, si am postat si in rubrica "unde facem asiguare"...si ii injuram pe asiguratori cu tot cu ASF...care i apara(pe ei, in loc pe noi)... Unii ziceau ca s nebun...vorbesc prostii. Acum ca eu stiu cum functioneaza sistemul de asigurari din Romania(din interior), sa nu ma intrebati de unde. Chiar stiu cum... Pe piata din Romania asigurarile sunt facute de doar 2 tari Germania si Austria, care au vre o 6 societati mari si restul...puzderie, afiliate. ASIROM nu mai este societate cu capital romanesc. Unicele 2 societati cu capilal romanesc (Astra si Carpatica), au fost excluse de pe piata , ca ''vezi doamne'' faceau pret de dump ing. Dupa asta ce a urmat a fost simplu de anticipat. Asiguratorii ramasi au fixat preturie pe care le au dorit. Dar romanii au iesit si pe afara si au ramas mirati ca firmele de asigurari din alte tari au tarife mai mici ca in Romania. Cum se explica asta ? Ca doar nu suntem noi soferii romani mai ''nenorociti'' ca altii. Preturile de aici erau cu 30%-40% mai mari, in anumite situatii cu 100%. Cum va explicati ? Eeee...na hai sa vedem daca jegul ala uman de Misu Negritoiu, care si dadea ochii peste cap si facea ''fete fete''...o sa mai reziste in functie, si nu l cheama un pic DNA ul la socoteala. Asta se ntampla cand nu invatam ca, chiar daca colaboram cu alte firme externe, alea nu o sa tina cu capitalul roman sau cu poporul unde i livreaza serviciul sau marfa. Le intereseaza doar profitul, cat mai mult, cat mai repede..... E timpul sa o dam drek de smecherie si aranjamente si sa mai tinem si cu noi romanii si cu buzunarul nostru.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR