Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mag1978

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salutare la toti membrii forumului.Am luat de curand o vectra diesel 2.0 din 2003 si dupa cateva zile miam dat seama ca filtrul original de motorina lipsea.
A fost facuta o improvizatie ,furtunul care ducea la filtru a fost taiat si sa montat un filtru mai mic.
Masina merge bine ,dar nu stiu ce motiv ar fi avut sa faca asta.Ar trebui sa incerc sa cumpar un filtru original cu tot cu tevi?
Multumesc pt atentie
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mag1978 a scris:salutare la toti membrii forumului.Am luat de curand o vectra diesel 2.0 din 2003 si dupa cateva zile miam dat seama ca filtrul original de motorina lipsea.
A fost facuta o improvizatie ,furtunul care ducea la filtru a fost taiat si sa montat un filtru mai mic.
Masina merge bine ,dar nu stiu ce motiv ar fi avut sa faca asta.Ar trebui sa incerc sa cumpar un filtru original cu tot cu tevi?
Multumesc pt atentie


probabil acel filtru are probleme...iar inlocuirea lui ii scumpa(daca vorbim de filtru din compartimentul motor)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Probabil tragea aer fals pe la carcasa originala.
Probabil, a pus un filtru ca asta:

  • mag1978

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
nici macar ca ala...am sa pun o poza cum arata...el a scurtat si tevile si a pus unul mic si simplu
Skip ads

  • mag1978

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mag1978 a scris:nici macar ca ala...am sa pun o poza cum arata...el a scurtat si tevile si a pus unul mic si simplu



am comandat tevile si filtrul cu carcasa si ma ajuns 5 mil .Ar trebui sa fiu atent sa umplu si tevile cu motorina cand le montez?
sau la altceva in mod special?
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mag1978 a scris:
mag1978 a scris:nici macar ca ala...am sa pun o poza cum arata...el a scurtat si tevile si a pus unul mic si simplu



am comandat tevile si filtrul cu carcasa si ma ajuns 5 mil .Ar trebui sa fiu atent sa umplu si tevile cu motorina cand le montez?
sau la altceva in mod special?


Nu neaparat dar daca prinde aer dai la automat mai mult.
  • cristinel99

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Dupa ce o sa schimbi carcasa filtrului si conductele sigur va prinde aer pe instalatie. Am avut si eu o problema de genul asta si am fost la mecanic si a aerisit instalatia astfel. M-a pus sa dau la automat iar mecanicul a desfacut pe rand conductele din capatul injectoarelor pentru a se face aerisirea instalatiei. BAFTA.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR