Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Registrul Auto Roman a scris:
CE TREBUIE SA FAC DACA DORESC SA SCHIMB MOTORUL VEHICULULUI ?

Conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate. In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie.

Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:
- act identitate detinator vehicul;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- carte de identitate vehicul;
- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30

Skip ads

  • opel agila

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2012

  • Mesaj Privat
buna seara dar din pacate nu gasesc motor z10xe dar pun pun numai motorul rest raman de la agila ca motorul are aceiasi capacitate cilindrica 973.astept parerile dv cu respect.
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu te-am inteles...
  • opel agila

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2012

  • Mesaj Privat
buna seara deci eu am opel agila si sa defectat motorul din pacate nu gases motor cu accelasi tip de serie z10xe am gasit alt tip seria x10xe de pe o corsa din 2000 dar este cred euro2si agila mea este euro4 ma intereseaza daca sar potrivi chiar daca il voi omologa pe parcurs.cu respect.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
opel agila nu te sfatuiesc chiar daca il iei complet (m-as mira de asta) ca ai prea multe modificari de facut inclusiv electric incepand cu calculator motor si tot asa. Cauta la publicitate pe cocosai poate are un Z10XE.
  • opel agila

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2012

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi tot caut de o luna acest cod motor z10xe la toate dezmembrarile din tara am mai gasit z10xep dar nu stiu nimic nu ma pricep la mecanica.cu respect.
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pret Omologare, autenticitate, ITP + cele 2 folii de securizare si autenticitate acte mau costat: 410 RON...
Asta e pretul de la RAR Voluntari. Pt. un Vectra B1 2000 benzina din 1997, Euro 2.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Deci s-a ieftinit R.A.R.-ul ?
Pana mai alataieri am fost apostrofat pe aici ca omologarea si alte taxe R.A.R. costa 700 lei fara taxa de depreciere.
Acum aflu ca de fapt costa 400 lei daca ai cod european.
Daca nu ai cod european cat costa, stie cineva ?
Skip ads

  • circuitz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Eu am dat la o corsa b cod european ..pana in 400 ron (parca 350 ron si la o astra g am platit rar+omologare gpl 420...) si am inteles ca fara cod este in jur de 850 ron ...acum o juma de an ..nu mai este taxa depreciere
  • oanac

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2012

  • Mesaj Privat
buna ziua
stie cineva cat este la un opel astra g 2003 motor 1598? la rar? fara taxa de poluare....am tot sunat l rar dar nu imi raspunde nimeni..
multumesc
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Cum verific daca am cod european de omologare la Astra mea? Pe care placuta de pe caroserie sau poate fi gasit si in actele masinii? Masina este fabricatie 12.1996.
  • 99donu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Am o corsa din 96 si am inteles ca trebuie sa platesc omologarea la RAR atunci cand fac ITP CIV UNDEVA LA 860 lei toate.
Skip ads

  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, am intrebat si eu la casieria RAR (Dolj) si mi-a zis ca ma costa 830 lei cartea, itp-ul si autenticitatea. Daca avea cod european ma costa cam 410 lei.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Vreau sa inmatriculez si eu un Astra g 1.7 cdti euro4. Dar nu stiu procedeele... Imi poate explica si mie ce trebuie sa fac?
  • lucian wmw

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare stie cineva dac se poate omologa la rar folie pentru geamuri laterale fata ?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Se poate, maxim 30%, nici nu vezi diferenta...
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut ,
Am fost si eu la RAR pentru certificat de autenticitate , m-a costat cu totul 147 lei .
91 lei taxa de certificat, 11 lei verificarea in baza lor de date si vreo 17 lei modificari pe CIV .
Ulterior am vazut ca mi-au completat pe carte noxele, 135 gr, desi nu le-au verificat efectiv la masina, le-au trecut probabil dupa datele din carte .
Am avut programare la 11:00 - 11:30, la 11:00 intram pe poarta, la 11:10 mi-am ridicat programarea de la informatii, la 11:20 a venit cineva sa-mi ia masina, la 12:00 fix ieseam deja pe poarta cu masina si certificatul in ea Smile
ASta pe Grivita, era destul de liber, recomand sa mergeti acolo deoarece am vazut ca sunt mai putine programari si online fata de voluntari .
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
lucian wmw a scris:Salutare stie cineva dac se poate omologa la rar folie pentru geamuri laterale fata ?


Nu exista omologare pentru geamurile de fata. Cine da asa ceva, o face pe .... burta lui, dar legal nu se da.
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
frumos asa, dar nu ce am patit eu porgramare la 10.00-10.30 intrat la ora 10.00 luat in primire la 10.45 si.......iesit de la RAR BRAILA la ora 14.50 am scris bine, 14.50, certificare autenticitatii vehicul- 113,5 ron, certificare autenticitatii documente 35,5 ron deci 149 de ron in total. sincer e strigator la cer VERIFICAREA aceea de care spun ei
  • SergiuLuci

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2013

  • Mesaj Privat
[align=justify]Salut oare cat costa revenirea la Rar pt.o astra g din 2003 daca prima data m-a respins din cauza cauciucurilor( 205/45 R16 is pe masina si in talonul de germany is trecute 205/50 R16) si am platit prima data in jur de 450 de lei????
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR