Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
va salut ! cat mai costa o omologare motor cu schimbarea codului motor ? la omega b am avut y22dth(impozit 800ron) si am schimbat motorul cu y20dth restul sunt aceleasi ca in fabrica. factura service se rezolva, declaratia de propria raspundere cu privire la motor se rezolva insa nu am serie motor pe civ ! cum fac sa schimb codul motor avand in vedere ca pe omega s.a montat motorul y20dth ! la y20dth e impozitul mai mic. cine ma poate indruma si ajuta si pe la rar sa.mi dea de stire pe p.m. !
Skip ads

  • AngelGuard

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Omologare Opel Astra G 1999 motor X16XEL - 443 lei, la Bucuresti Grivita.
  • redny_indy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2015

  • Mesaj Privat
salutare tuturor..am si eu un opel astra g din 2001 si am fost cu ea la rar pt inmatriculare in romania si am picat itp-ul mi.a zis ca am anvelopele prea mari le am 205/65/15 si mi-a dat cu revenire stie careva cat se mai plateste pentru revenire?
defapt el a vrut ''de o ciorba'' dar mi.a fost frica sa ii dau pt ca am auzit ca venise controale peste ei ca primeau spaga bla bla.in Constanta sa intamplat treaba.va multumesc anticipat.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Am dat comanda de jante pe 17 si mi s-a spus ca la motorizarea ecoflex nu merge mai mult de 16. Ce stiti? Cei cu motoare z17dtj si dtr ati reusit? Astra H
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am reusit sa le omologhez. A costat 100 ron la RAR modificarea in carte. Am stat la rand pentru autenticitate, daca nu as fi mers cu masina nu mi-ar fi facut modificarea. De asemenea trebuie neaparat proprietarul; nu mi-ar fi facut daca nu era tata prezent. Asta cel putin la Iasi, fara relatii. Doar cu adeverinta opel si masina.
Comic a fost ca m-au intrebat de ce n-am venit cu ele montate. Stupid. Ca si cum " de ce n-am incalcat legea ? "
  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Cu ce mã poate afecta dacã cei de la rar mia trecut greșit codul motor în loc de z16xep am z16xe în civ.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cu nimic. Si eu am dtr in loc de dtj
  • MarcaZizou

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. Am schimbat blocul motor la o vectra c y20dth cu acelasi tip de motor.

Din ce-am citit:
""
CE TREBUIE SA FAC DACA DORESC SA SCHIMB MOTORUL VEHICULULUI ?

Conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate.
""

Intrebare: care este pretul care trebuie sa il platesc la RAR pentru schimbare in Cartea mașinii?

Noul bloc motor are seria ilizibila iar itpul mi-a expirat. Operatia a avut loc acum 1 an si am devizul de la service. Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
  • ionalin91

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am tot incercat sa gasesc un raspuns la ‘problema’ mea insa nu am reusit. As fi recunoscator daca mi.ar putea raspunde cineva la curiozitate.
Am un Opel Vectra A din 1995 in curs de restaurare (e aproape gata). Problema este ca nu sunt multumim de puterea motorului (2.0 litri 8v, 116 cp , C20NE). Vreau neaparat un 2.0 turbo, insa C20LET este de negasit sau prea scump (foarte rar, si in Romania nu prea gasesti piese).
Intrebarea mea este: Se poate omologa un motor de generatie mai noua? Ma gandesc la un Z20LEH (castig si vreo 40 cp fata de LET, fara remapare).
Daca da, care ar fi conditiile, procedura, costurile?
Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR