Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • RAZVAN83

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,sunt nou pe forum,as avea si eu o mare curiozitate,am achizitionat acum 4 luni un opel astra g din 1999/break,motor 2.0,1.6v,benzina,si nu reusesc sa-mi dau seama care este de fapt un consum normal la masina asta,sotia umbla toata ziua cu ea prin oras,corect,consum mai mare,dar am fost plecat in GERMANIA si la un mers de 120/h pe autostrada,cand i-am facut consumul mi-a ieist undeva la 15/%,totusi nu stiu ce sa cred,deci,daca ma puteti ajuta cu niste informatii clare despre consumul real la acest model,va multumesc mult!!!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ RAZVAN83 discutia deja exista.
Consumul la o masina este relativ.Totul depinde de cum mergi,de cat de incarcata e masina,cum stai cu presiunea de aer in roti,trafic,e.t.c.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
consum de 15 la 120/h pe autostrada?
diagnoza, ochii mari la prima sonda lambda.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
N-are decat o sonda pt. ca e X20XEV. Intr-adevar poate sa fie vorba de sonda dar mai pot fi si alte probleme. De curiozitate computerul de bord ce consum indica? (asta pt. ca banuiesc ca tu i-ai facut consumul cu metoda "plin la plin")
Skip ads

  • RAZVAN83

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:N-are decat o sonda pt. ca e X20XEV. Intr-adevar poate sa fie vorba de sonda dar mai pot fi si alte probleme. De curiozitate computerul de bord ce consum indica? (asta pt. ca banuiesc ca tu i-ai facut consumul cu metoda "plin la plin")


CONSUMUL L-AM FACUT IN FUNCTIE DE KM PE CARE I-AM FACUT SI CATA BENZINA AM BAGAT IN REZERVOR,AM PLECAT DE PE ROSU SI AM AJUNS PE ROSU,NU AM COMPUTER DE BORD SA-MI INDICE CONSUMUL,MASINA E DIN 1999,NU CRED CA S-AU FACUT CU COMPUTER DE BORD,ORICUM O SA VERIFIC SI SONDA ,SA VEDEM DESPRE CE ESTE VORBA,NU STIU ZAU CE SA ZIC,VA MULTUMESC PENTRU SFATURI... Exclamation
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sa fi tu sanatos exista Astra F cu computer de bord daramite G... Am vazut ca este motorul X20XEV iar asta la Astra G se cam traducea "varf de gama" la vremea respectiva insa faptul ca ai luat-o din Germania explica totul, aveau astia un stil de a configura masinile de senzatie (de ex. Mercedes C 180 cu piele, trapa si insertii de lemn dar fara AC si cu geamuri manuale pe spate, sau VW Golf tdi automatic cu webasto din fabrica dar cu 4 geamuri manuale si fara AC etc.). Ca sa revin la subiect, cauzele pot fi multe si multiple (adica nu neaparat doar una din ce e mai jos):
- filtru de aer neschimbat de vreo 3 ani (se intampla in Germania)
- sonda lambda
- senzor temperatura lichid de racire
- debitmetru
- catalizator
  • RAZVAN83

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Sa fi tu sanatos exista Astra F cu computer de bord daramite G... Am vazut ca este motorul X20XEV iar asta la Astra G se cam traducea "varf de gama" la vremea respectiva insa faptul ca ai luat-o din Germania explica totul, aveau astia un stil de a configura masinile de senzatie (de ex. Mercedes C 180 cu piele, trapa si insertii de lemn dar fara AC si cu geamuri manuale pe spate, sau VW Golf tdi automatic cu webasto din fabrica dar cu 4 geamuri manuale si fara AC etc.). Ca sa revin la subiect, cauzele pot fi multe si multiple (adica nu neaparat doar una din ce e mai jos):
- filtru de aer neschimbat de vreo 3 ani (se intampla in Germania)
- sonda lambda
- senzor temperatura lichid de racire
- debitmetru
- catalizator


masina am luat-o din ROMANIA de la cineva din HUNEDOARA,trebuie sa verific cand a fost adusa in tara si cati km s-au rulat cu ea pe aici,,trebuie sa o bag intr-un service la o verificare mai amanuntita,am fost plecat eu de curand cu ea in GERMANIA,multumesc inca o data,dar daca ar fii toate ok,cam care ar fii consumul..? Embarassed
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
RAZVAN83 a scris:
Ingineru a scris:N-are decat o sonda pt. ca e X20XEV. Intr-adevar poate sa fie vorba de sonda dar mai pot fi si alte probleme. De curiozitate computerul de bord ce consum indica? (asta pt. ca banuiesc ca tu i-ai facut consumul cu metoda "plin la plin")


CONSUMUL L-AM FACUT IN FUNCTIE DE KM PE CARE I-AM FACUT SI CATA BENZINA AM BAGAT IN REZERVOR,AM PLECAT DE PE ROSU SI AM AJUNS PE ROSU,NU AM COMPUTER DE BORD SA-MI INDICE CONSUMUL,MASINA E DIN 1999,NU CRED CA S-AU FACUT CU COMPUTER DE BORD,ORICUM O SA VERIFIC SI SONDA ,SA VEDEM DESPRE CE ESTE VORBA,NU STIU ZAU CE SA ZIC,VA MULTUMESC PENTRU SFATURI... Exclamation


Acum sincer, eu unul sunt in ceata,zici ca ai plecat de pe rosu(banuiesc ca dinA LBA IULIA) si ai ajuns tot pe rosu in Germania.

Nu sunt sigur cum ai facut calculul dar: ALBA IULIA- intrare GERMANIA(Passau)=1030km,banuiesc ca rezorvorul ar fi 52-60l asadar un consum de 6-6,5l% ar fi unul corect pentru distanta parcursa.
Binenteles, acum poate interveni si o alta varianta(nespecificata de catre tine)adica aceea de a alimenta de mai multe ori.
Skip ads

  • RAZVAN83

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:
RAZVAN83 a scris:
Ingineru a scris:N-are decat o sonda pt. ca e X20XEV. Intr-adevar poate sa fie vorba de sonda dar mai pot fi si alte probleme. De curiozitate computerul de bord ce consum indica? (asta pt. ca banuiesc ca tu i-ai facut consumul cu metoda "plin la plin")


CONSUMUL L-AM FACUT IN FUNCTIE DE KM PE CARE I-AM FACUT SI CATA BENZINA AM BAGAT IN REZERVOR,AM PLECAT DE PE ROSU SI AM AJUNS PE ROSU,NU AM COMPUTER DE BORD SA-MI INDICE CONSUMUL,MASINA E DIN 1999,NU CRED CA S-AU FACUT CU COMPUTER DE BORD,ORICUM O SA VERIFIC SI SONDA ,SA VEDEM DESPRE CE ESTE VORBA,NU STIU ZAU CE SA ZIC,VA MULTUMESC PENTRU SFATURI... Exclamation


Acum sincer, eu unul sunt in ceata,zici ca ai plecat de pe rosu(banuiesc ca dinA LBA IULIA) si ai ajuns tot pe rosu in Germania.

Nu sunt sigur cum ai facut calculul dar: ALBA IULIA- intrare GERMANIA(Passau)=1030km,banuiesc ca rezorvorul ar fi 52-60l asadar un consum de 6-6,5l% ar fi unul corect pentru distanta parcursa.
Binenteles, acum poate interveni si o alta varianta(nespecificata de catre tine)adica aceea de a alimenta de mai multe ori.


DA, ESTE FOARTE ADEVARAT,NU AM FOST DESTUL DE EXPLICIT,AM PLECAT DIN ALBA IULIA PE ROSU,AM MERS PANA IN KOLN FACAND VREO 3 ALIMENTARI,AM FACUT 1600 DE KM,SI AM AJUNS LA DESTINATIE TOT PE ROSU,CONSUMUL L-AM FACUT IN FUNCTIE DE KM TOTALI SI ALIMENTAREA TOTALA PE CARE AM FACUT-O ,SUNT CONVINS CA UNDEVA GRESESC SI NU STIU UNDE,NU ARE CUM SA IASA CONSUMUL DE 15%,MI SE PARE CA PREA REPEDE SCADE ACUL SI MERG DESTUL DE INCET CU EA,NETURATA,NESPORTIV...TOT IN 2000/2500 MAXIM DE TURATII
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca senzorii is in mintile lor nu ia 15 nici daca o tii numai in 180.
daca ar fi senzorii asa varza ar merge prost. prea prost sa pleci de pe loc cu ea. 15% e consum de oras. afara la 120 constant nu ia mai mult de 7%. si asta pe vectra mea care are 200 kg in plus fata de astra.

1. curge benzina pe undeva
2. nu ai facut consumul cum trebuie
3.probleme grave pe la senzori. fa o diagnoza si urmareste parametri la lambda( oscilatii 90-4900 mv), debitmetru(9-19 kg/min), senzor de temperatura( cel pt ecu, temperatura trebuie sa fie aproape egala cu cea afisata pe bord). se verifica parametri nu erorile.

consumul mediu= l consumati/ km facuti
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
razvane, nu mai scrie cu litere mari. Se intrepreteaza ca ai striga
de asemenea, nu mai cita mesajul anterior, e irelevant
  • RAZVAN83

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am inteles,o sa verific cat mai curand toate aceste caracteristici,o sa te tin la curent cu rezultatele,sunt tare curios,multumesc inca o data pentru tot
Skip ads

  • marius3030

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
RAZVAN83 a scris:
bvirgil1979 a scris:
RAZVAN83 a scris:
Ingineru a scris:N-are decat o sonda pt. ca e X20XEV. Intr-adevar poate sa fie vorba de sonda dar mai pot fi si alte probleme. De curiozitate computerul de bord ce consum indica? (asta pt. ca banuiesc ca tu i-ai facut consumul cu metoda "plin la plin")


CONSUMUL L-AM FACUT IN FUNCTIE DE KM PE CARE I-AM FACUT SI CATA BENZINA AM BAGAT IN REZERVOR,AM PLECAT DE PE ROSU SI AM AJUNS PE ROSU,NU AM COMPUTER DE BORD SA-MI INDICE CONSUMUL,MASINA E DIN 1999,NU CRED CA S-AU FACUT CU COMPUTER DE BORD,ORICUM O SA VERIFIC SI SONDA ,SA VEDEM DESPRE CE ESTE VORBA,NU STIU ZAU CE SA ZIC,VA MULTUMESC PENTRU SFATURI... Exclamation


Acum sincer, eu unul sunt in ceata,zici ca ai plecat de pe rosu(banuiesc ca dinA LBA IULIA) si ai ajuns tot pe rosu in Germania.

Nu sunt sigur cum ai facut calculul dar: ALBA IULIA- intrare GERMANIA(Passau)=1030km,banuiesc ca rezorvorul ar fi 52-60l asadar un consum de 6-6,5l% ar fi unul corect pentru distanta parcursa.
Binenteles, acum poate interveni si o alta varianta(nespecificata de catre tine)adica aceea de a alimenta de mai multe ori.


DA, ESTE FOARTE ADEVARAT,NU AM FOST DESTUL DE EXPLICIT,AM PLECAT DIN ALBA IULIA PE ROSU,AM MERS PANA IN KOLN FACAND VREO 3 ALIMENTARI,AM FACUT 1600 DE KM,SI AM AJUNS LA DESTINATIE TOT PE ROSU,CONSUMUL L-AM FACUT IN FUNCTIE DE KM TOTALI SI ALIMENTAREA TOTALA PE CARE AM FACUT-O ,SUNT CONVINS CA UNDEVA GRESESC SI NU STIU UNDE,NU ARE CUM SA IASA CONSUMUL DE 15%,MI SE PARE CA PREA REPEDE SCADE ACUL SI MERG DESTUL DE INCET CU EA,NETURATA,NESPORTIV...TOT IN 2000/2500 MAXIM DE TURATII


dar tu ai impartit consumul de benzina la 1600 Km? GRESIT!
pana in Koln sunt ~2180 KM sa stii!am facut acest drum de 25564 de ori !WinkRazz
deci..mai fa odata calculul!oricum..tot un consum destul de mare iti da!
spre ex acum vreun an am plecat din Bad Homburg (pe lg Frankfurt) cu un BMW 520i si pana in Romania am consumat 150L de benzina!de acolo pana in Romania sunt 1937 Km pe GPS!deci am avut un consum de 7.5% cu catamai balena de masina!
PS:avea si cutie automata,ceea ce cred ca a ta nu are!(automata are un consum mai mare)
PS2:ai vre-o eroare in bord?
  • RAZVAN83

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am fost pana in zona KOLN-ULUI,am facut 1600 de km,cu siguranta masina are ceva probleme,am programat-o pentru un service autorizat,abia astept sa vedem ce o doare,va multumesc mult pentru sfaturi,inseamna mult pentru mine,sunt pe postul de a vinde masina din aceasta cauza,desi in rest zboara,vad eu acuma ce o fii cu ea,numai bine,mai vorbim
  • Catalin150

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra OPC 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Buna spunemi pana la urma cum ai remediat problema ca si mie in bord mia aparut o eroare si mia crescut consumu cam cu un litru la %,
Astept raspunusl tau
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR