Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe forum, si am inceput direct cu o problema. Am un Astra G din 2003, 1.7DTI, (nu stiu exact codul la motor) si imi pierde tot antigelul. M-am uitat si pe sub masina, nu sunt urme. Am completat pana la liniuta inainte sa plec in Ungaria, am facut un drum Dej- Hajduszoboszlo, si retur, si era gol recipientu pentru antigel. Stie careva vreo solutie?
Multumesc frumos!
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mocheta de sub covoras e uda ?(zona pedalelor )
Si eu pierdeam antigel si era de la niste oringuri calorifer ,imbatraneste cauciucul acestora...
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Gyo a scris:Mocheta de sub covoras e uda ?(zona pedalelor )
Si eu pierdeam antigel si era de la niste oringuri calorifer ,imbatraneste cauciucul acestora...


Nu, este chiar uscat, am mai vazut post-uri, am verificat mocheta, uscata! habar n-am pe unde poate sa piarda, cam la cateva sute km, iar e uscat. Azi am facut 10 km in oras, si temp la apa mi-a urcat aproape de 100, ceea ce nu mi s-a mai intamplat pana acum.
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am umplut azi vasul pana la partea marcata, cu antigel roz, si am facut cam 50 km, si e gol iar! Temperatura la apa imi creste pana aproape de 100..nu stiu ce sa mai fac
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nivelul la ulei creste?Daca nu inseamna ca nu il baga in motor si il pierzi prin alta parte..
Mergi la un service..iti gaseste buba
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Uleiul e tot asa, nu pierde nu creste. Am fost la mai multi mecanici, sunt din Dej, n-am cum sa merg pana la Cluj cu ea in halul asta, imi urca apa la 110...si mecanicii n-au gasit scurgerea. Acuma, nici tot asa la 2 zile sa bag antigel nu pot.
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
E curios lucru avand in vedere ca pierde mult antigel mai mult ca sigur ai un colier varza si incepe sa piarda doar dupa ce se incalzeste si implicit face presiune. Pierdea si a mea dar nu in halul asta si cauza am depistat-o la capacul vasului are un orificiu de eliberare a presiunii cred si pe acolo se scurgea. Mai tot timpu aveam vasul umed.
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Maine am posibilitatea sa intru pe sub masina. Ce as putea verifica?
Skip ads

  • c.andrei

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi pierdea pe la valva egr. Din ea iese un furtun si se duce direct in vasul cu antigel. La presiunea nu tinea colierul si se ducea antigelul pe acolo. Nici nu se vedea ca s-a scurs. Temperatura era mare de si probabil se evapora. Am pus doua coliere acolo si le-am strans de le-a luat dracii. Nu mai curge acu. Tot pe la coliere trebuie sa curga. Ideea e ca se evapora daca ai motorul incins si nu se vede...
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am sa pun poza cu ce suspectez, ce " umezeli" am vazut azi!
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ala din ce se vede e ulei , la intercooler cam toate mai vechi au ceva pierderi pe la imbinatura plastic -aliaj. Verifica toate colierele in special in partea de jos unde iese din radiator, daca nu ai scut acolo se duce pe jos in timpul mersului si nu ai de unde sa vezi scurgerile.
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am si in scut scurgeri, acolo la furtunu ala ce am facut poza, e chiar deasupra scutului. Am vazut ca s-a cam oprit din curs..
Skip ads

  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
si eu pierd antigel si an gasit odata sau de 2 ori umezeala sub presu de la pedale , cum pot remedia ?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dj77nio a scris:si eu pierd antigel si an gasit odata sau de 2 ori umezeala sub presu de la pedale , cum pot remedia ?

cel mai probabil trebuie sa schimbi oringurile de la radiatorul din interior, cauta pe forum ca s-a mai discutat. Posibil ar mai ca radiatorul din interior sa aibe vreun por dar cred ca 95% din cazuri este de la oringuri.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si totusi, nu e normal sa urce acul la 110 grade, verifica sigurantele electroventilatoarelor (GMV), in cutia neagra de sub capota sunt 2 sigurante 40A.
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu habar nu am cu ce se mananca treburile astea. Am 21 de ani doar! Am dus-o la mecanici, dar aici toti sunt "mecanici"! Se uita, se scarpina in cap si zic "`deh..ai o problema" si cu atat raman!
  • bushu86

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut...am un opel astra diesel si pierd antigelu din vas,iar cu capucu la vas nu pot sa merg pt k fierbe apa si se aude un suiet....apa creste la 88 de grade da caldura nu baga......care este cauza,stiti cumva?
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
MihaiTurean a scris:Am sa pun poza cu ce suspectez, ce " umezeli" am vazut azi!


Ai rezolvat problema? Mie mi e putin crestat furtunul retur ce intra in termoflot dar am pus colierul chiar pe gaurica pana primesc furtunul nou , insan u scaa atat de mult, cand mi se golea borcanul in stilul tau au fost oringurile de la injectoare ..sunt vreo 8 si mi curgea si pe jos si in baia de ulei.
  • MihaiTurean

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pai, as putea zice ca s'a rezolvat singura. Adica, nu mai pierde atata lichid, cred ca aveam lipsa in instalatie. Am facut cam 500 km si n-a pierdut deloc. Habar nu am ce sa fie!
  • pase

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt nou pe aici si am o problema care mi-a scos peri albi .Pentru inceput am schinbat chiuloasa era piscata intre un orificiu de racire si camera de ardere ,imi baga apa in capul pistonului,iar acum nu am caldura deloc ingheata geamurile beton.Am fost cu ia la servis am schimbat oringurile de la calorifer,termostatul,si pompa de apa,am observat vasul de expansiune ud mai tot timpul,face presiune iar apoi iese lichidul prin supapa din dop am schimbat si dopul.Cum as putea rezolva problemele multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR