Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ryla91

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16zer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut.detin un opel astra g din 2001 de vro 2 ani.de dimineatza am scos masina din garaj sa plec.toate bune pana aici.cand am calcat ambreajul sa plec.numai tinea.parca nici nu ar exista.masina intra in viteza cand e motorul oprit.nu am pierderi de lichid de frana ambreajul fiind hidraulic.motorul nu are nici o problema nu bate nu se aude nici un zgomot la cutie sau la rulment sa uruie sau sa fluiere.e pedala moale de tot.o tine doar arcu ala sus.astept parerile vostre.un mecanic mi-a zis ca e ceva de la furcile alea de duc la pedala.posibil sa se fii rupt vreuna ca a fost frig.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nivelul lichidului de frana l-ai verificat, este compartimentat bidonasul ala, pt a nu ramane fara frana, dar poti ramane fara ambreiaj! Nu vezi umezeala pe langa cutie? Daca nimic din astea nu se regasesc la tine! De verificat pompa de ambreiaj, cilindrul acestia - din cauza frigului posibil sa fi pierdut etansitatea! Furcile, cam improbabil sa se rupa asa! Verifica pompa, e cea mai ieftina, si cea mai usoara, daca e ok, atunci mergi mai departe! Bafta!
  • ryla91

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16zer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
nu curge nimic din bidonas.nu am pierderi.e la nivel.m-am gandit si eu la pompa de ambreaj.dar acelasi mecanic mi-a zis ca daca e dusa ar trebui sa curga.ma gandesc si la varianta se fii intrat rulmentu in placa sa se fii spart placa sau discu.nu se aude niciun uruit nimic.
  • ryla91

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16zer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
stie cineva poate sa fie stricata pompa de ambreiaj daca nu curge.cilindrul de la pompa e moale de tot.practic nu tine deloc.astept pareri
Skip ads

  • ryla91

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16zer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
nu are nimeni nici o idee Sad .nici o solutzie Sad Sad
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut pe aici pe forum marea majoritate au schimbat prima oara pompa de ambreiaj si apoi rulmentul de presiune.In 95 % din cazurile care le-am citit aici vina pentru aceasta problema a fost din pacate rulmentul de presiune
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Poti verifica pompa de ambreiaj fara prea mult efort! Nu stiu exact ce motorizare ai! Faza e, ca tre sa dai jos bateria, si suportul acestia, identifici furtunul de la ambreiaj, de obicei e la vedere, deasupra pe cutie, la mine e un furtun de plastic cu omufa mai mare la capat, scoti capatul, cineva din masina face o pedala - doua si vezi daca debiteaza lichid, poti incerca sa blochezi chiar capatul sa vezi daca nu pierde presiune cand fortezi un pic! Daca pompa e ok, atunci problema e din - rulment, placa! Bafta!

Uite o poza in care se vede furtunul ala!

  • ryla91

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16zer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
daca e devina rulmentu nu ar trebuie sa uruie sa facu vrun zgomotot ceva?la mn nu face niciun zgomot.motor 1.6 16v ecotec
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca pompa e buna, e urmatorul pe lista! Ar mai fi posibilitatea de a fi infundat traseul, dar putin probabil! Verifica ce e mai usor, daca totul e in ordine, atunci nu ai de ales!
  • ryla91

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16zer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ms frumos.bafta
  • ryla91

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16zer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am verificat azi pompa.nu face presiune deloc.e dus cilindru.cand se face mai cald ma apuc sa schimb pompa
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ai scapat usor! Si ieftin! Posibil ca dupa ce se mai incalzeste sa isi mai revina membrana aia, dar cel mai sigur e de schimbat cu una noua! Bafta!
Skip ads

  • bybano

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Detin un Opel Astra G, Classic 2, 14Twinport, Z14XEP, are 42800KM, reviziile facute la opel service, la ultima revizie de 40000Km nu s-au constat probleme, schimbandu-se doar consumabilele, ulei filtre etc.
Acum cateva zile, mai exact pe 27-10-2012, la o luna dupa ultima revizie, am observat ca furtunul de la ambreiaj care intra in cutie este umed si se vad urme de ulei pe cutie. Am vorbit cu mecanicul la telefon si zice ca nu ar fi o problema, ca urmele de ulei ar fi de la niste gaze, cert este ca nu m-a lamurit si nici nu m-a convins. Altcineva care s-a uitat la furtun a zis ca trebuie schimbat, lichidul din vas nu a scazut, am pus pe cineva sa faca pedale la ambreiaj, nu fasaie, nu arunca ulei, dar totusi e ud. Ma gandesc ca poate a mai avut cineva dintre voi o asemenea ”problema”, am discutat cu cei de la piese furtunul este 120ron pe comanda. Am atasat niste poze in sperata ca ma poate cineva ajuta cu niste sfaturi sau detalii cu privire la acest aspect.
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dacã nu scade nivelul din vasul lichidului de frânã, nu ai motive de îngrijorare. S-ar putea ca scurgerea sã fie de la o-ringul de cauciuc care etanșeazã furtunul cu „T„ din cutie. Spalã zona cu apã și vezi dacã se mai umezește.
  • bybano

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dupa o evaluare lșa service s-a constatat ca la schimbarea filtrului de ulei, in urma reviziilor, zona nu a fost curatata corespunzator, de unde si petele de ulei. Acum arata bine curat, nu am facut poze ca ploua dar voi face, in concluzie nu sunt probleme. Multumesc pentru sfat ! (ai avut dreptate in privinta spalatului )
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
bybano ----Acum cateva zile, mai exact pe 27-10-2012, la o luna dupa ultima revizie, am observat ca furtunul de la ambreiaj care intra in cutie este umed si se vad urme de ulei pe cutie----
vezi sa nu fie picaturi de ulei de motor,cand sa schimbat filtru de ulei poate sa fi cazut cateva picaturi de furtun,curata si tine sub observatie furtunu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR