Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • carp maria magdalena

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o problema mi sa stricat rotita de la cele doua gauri de aerisire si numai pot da in stanga sau in dreapta , nu merge decat sus si jos ! cred ca a apasat cineva care a mers cu mine putin mai tare pe acea rotita si am 2 intrebari

1.- cum se scot !?

2 - si cam la ce pret ajunge unul nou !



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

1/30/2012 8:41:32 PM
Skip ads

  • mihaib0nciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am aceeasi problema si eu. Am reusit sa desfac gurile de aerisire, doar ca sunt foarte prost proiectate. Ma mir ca merg si cand sunt noi, de reparat nici nu se pune problema. Cum ai rezolvat problema? Ai cumparat altele? Cam cat costa?
  • teddy@gsi

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut! referitor la gurile de ventilatie se scot cu 4 sarme otelite de 1,5-2 mm ,te uiti in grila si se vad 4 crestaturi bagi in ele si tragi spre interiorul guri de airisire din aproape in aproape ,si de reparat se repara usor unde ai rotita alba are o tija cu 3 pini care intra intro crestatura de la cele 3 clapete de inchidere deschidere fii atent la pozitionarea acelor 3 clapete trebuie sa fie in acelasi sens toate . Rolling Eyes
  • mihaib0nciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am reusit sa repar 3 dintre gurile de aerisire. Mai am una care merge cat de cat, dar trebuie facuta si aia. O sa incerc sa fac si un tutorial pentru ele deoarece costul uneia este destul de mare. 165 lei/ buc. Destul de mult pentru un sistem atat de prost.
Skip ads

  • dannyel12

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa OPC 2008 Z16LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu am facut - scuzati exprimarea - spume sa scot o gura de aerisire care nu mai merge deloc in sus sau jos (am cumparat masina fara axul care sustine aripioarele alea orizontale) si merg doar 2 din 3 in stanga - dreapta. Am reusit pana la urma dar nu cred ca pot face ceva decat sa iau un mecanism nou / de la dezmembrari. Pretul acela de 165 de lei e de reprezentanta?
  • mihaib0nciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Da, de la reprezentanta. Am gasit air vents si pe ebay. Nu mai stiu exact pretul acolo.
Si la OPC sunt probleme de astea? Smile))
Chiar ma gandeam ca poate la OPC sunt piese mai rezistente. O sa pun un tutorial cand o sa am timp cum se rezolva pentru stanga dreapta. Cred ca si axul ala e chiar mai simplu de improvizat.
  • dannyel12

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa OPC 2008 Z16LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ei.. ar fi fost ceva sa fie diferit la OPC, sunt aceleasi probleme la plastice.. Eu nu am axul vertical care misca sus-jos, aripioarele alea au o personalitate se misca cand vor, asa ca trebuie sa ma "bucur" pentru o noua cheltuiala. Nu stiu cat se poate improviza.. O sa caut si pe ebay.. mersi

PS: ~40 usd pe ebay.. tot p-acolo e.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
mihaib0nciu, pui si tu un tutorial te rog? mie nu-mi merge niciuna
Skip ads

  • mihaib0nciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Stau cam rau cu timpul. Mai am si eu una de rezolvat si poate saptamana viitoare imi fac timp pt ea si fac si un tutorial.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Mersi, astept cu nerabdare ca tare imi doresc sa mearga si ale mele..
  • mihaib0nciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am filmat tutorialul, mai ramane sa fac montajul. Probabil maine o sa-l puteti viziona. Smile
  • mihaib0nciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am inzbutit. Linkul este aiciOpel Corsa D air vent repair
Aveti ce face in week-end. Va doresc mult spor! Smile
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumim B-) ma apuc de treaba weekendul viitor.
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
A patit cineva ca acel comutator de pe consola ce regleaza sensul de aer in masina (spre picioare, spre parbriz, in fata) sa comute fantele de dirijare a aerului prin conducte, din ce in ce mai greu? Se poate rupe? La mine de cateva luni comuta foarte greu, dar numai de pe prima sau de pe ultima pozitie (in fata sau pe parbriz). Celelalte pozitii intermediare merg foarte usor.

Daca se va rupe (ceea ce este foarte probabil pentru ca comuta deja foarte greu) stie cineva cat de greu si cum se poate repara? Eventual preturi?
Masina imi iasa din garantie saptamana viitoare...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnule draga, duceti-va la service cat timp o mai aveti in garantie si se rezolva free problema avuta.
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da, dar cat timp functioneaza nu au ce repara, deja am intrebat.
Funny part este ca doar daca raman mult timp fixate pe parbriz sau pe fata, doar in momentul cand doresc sa schimb pozitia lor prima data, doar atunci merg greu. Dupa aceea merg normal, iar daca le comut pe pozitiile extreme (parbriz sau fata) imediat dupa aceea, la fel merg foarte bine...

Luni imi iasa din garantie, voi mai trece maine p-acolo dar voi obtine acelasi raspuns: ce sa-i fac daca merge? veniti cand se strica...
oricum am de gand sa-i prelungesc garantia. Am vagul sentiment ca Corsa D, cat e ea de performanta, e mai putin fiabila decat Corsa C.
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Prin bunavointa celor de la reprezentanta, desi masina imi iesise din garantie, mi-au inregistrat un deviz cu data in garantie si mi-au schimbat modulul de comanda al fantelor de aer conditionat. Acum sunt ok. Sper sa ma mai tina 95.000 de km, cat am acum.

Era stiut faptul ca acest modul face probleme, nu este tocmai bine proiectat.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pentru toti cei ce au schimbat gurile de aerisire: nu aveti de vanzare una mai veche sau doar lamela de sus?
  • ironwolf

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Fraților , și eu caut o gurã/fantã complectã , ca cea din tutorialul de pe youtube . Cine are una în plus , rog sã mã contacteze pe forum PM sau mail la remusc2003@yahoo.com .
  • SaschArt

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Le-am scos si eu, dar din pacate am scapat doua dintre acele tije micute de plastic gaurite care sunt in spatele lamelelor. Cum le scot?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR