Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut . Povestea este cam asa :

Detin un opel vectra de prin aprilie ... in aprilie am facut un accident , am lovit un caine , paguba aproximativ 35 , 40 de milioane vechi . Am dus masina intr-un service unde tata este prieten cu patronul , deci nu a existat fisa de intrare in service sau de iesire din service . Dupa vreo 7 luni , prin noiembrie , am efectuat o revizie in valoare de vreo 20 de milioane ... toate bune si frumoase , insa!

Acum , descopar cate lucruri urate s-au intamplat de fapt . Acum , parintii mei divorteaza , tatal meu bea foarte mult , umbla p'an alte case , dar astea sunt amanunte . Divorteaza , iar tatal meu se pare ca a prins o mare dusmanie pe odrasla lui . A scolit baietii aia de la service sa ma sune si sa-mi spuna ca am la ei facturi restante de 40 de milioane de lei vechi . Eu nu am intrat in acel service , nu am semnat vreo foaie , nu am semnat absolut nimic . deci , totul s-a facut pe " incredere " . din aprilie si pana acum , eu i-am dat dat lu taicamiu bani ... prin mai i-am dat vreo 10 sa dea la reparatia masinii , prin iulie i-am dat fix 500 de euro ... iar in noiembrie l-am vazut personal cum a decartat la acei oameni 30 de milioane . Cand acel baiat de la ghiseu numara banii , un altul ii spunea tatalui meu pentru ce se scad banii , numind alte 2 masini , nici macar nu a ajuns la a mea , de unde deduc ca pentru masina mea nu s-a achitat de fapt nimic desi i-am dat bani .

In tot acest timp , taicamiu imi tot spunea ca nu are nimic de dat la acel service , chestii dinastea . Acum findca divorteaza , incearca practic sa scoata de la mine niste bani pe care eu i-am dat lui , si nu i-a dat unde trebuia , sa ii mai scoata o data ca sa poata platii datoria in sine .

Ideea in sine este asa : Daca eu nu am semnat nimic , au cum sa ma dea in judecata oamenii aia pentru suma asta? Cei de la service ma refer .
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai semnat, nu platesti. Masina e la tine, nu? Nu mai ai nici o treaba. Iar pe taica-tu', scuza-ma ca iti spun, dar sa il f... in dos...
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Atata timp cat nu ai semnat nimic, atunci cand ai bagat/scos masina din service( acte de predare, procese verbarle, constatari , etc ....) nu ar trebui sa-ti faci griji. Masina este pe numele tau, nu ? Celor de la service le-ai dat vre-o copie de buletin ?


Ultima modificare facuta de krashy22 la Mie 01 Feb, 2012 8:43 pm
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Nu ai semnat, nu platesti. Masina e la tine, nu? Nu mai ai nici o treaba. Iar pe taica-tu', scuza-ma ca iti spun, dar sa il f... in dos...


Nu este un om rau , dar bautura in ultimii ani l-a distrus , de vreo 4 ani doar suprize dinastea am cu el . Masina , nici macar nu era pe numele meu la prima reparatie . Multumesc de mesaj .


Ultima modificare facuta de crs_crs la Mie 01 Feb, 2012 9:01 pm
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:Atata timp cat nu ai semnat nimic, atunci cand ai bagat/scos masina din service( acte de predare, procese verbarle, constatari , etc ....) nu ar trebui sa-ti faci griji. Masina este pe numele tau, nu ? Celor de la service le-ai dat vre-o copie de buletin ?


Nu , dar sunt sigur ca tata poate face rost de una , e prieten cu ala care mi-a facut asigurarea , tot felul de chestii dinastea . E influent , nu e vreun pulifritz ....
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vorba colegului florinianc "Nu ai semnat, nu platesti" . NU ai de ce sa-ti faci griji .
Ps: atunci cand inchei o polita de asigurare rca nu este necesara o copie a buletinului de identitate .
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere din povestea ta reiese ca nu au ce sa iti faca cei de la service. Cum ar fi sa fac si eu de exemplu daca as avea service o factura petnru masina ta si dupa vreo 7 luni sa iti cer banii. Iti dai seama ca aia de la service de atata timp nu mai au nici o dovada ca masina a fost la ei in service? Si in cel mai rau caz sa spunem ca a semnat tatal tau in locul tau, poti demonstra ca nu ai avut nici o legatura. In cel mai rau caz se poate ajunge in instanta.
Oricum nu ceda doar la amenintarile celor de la service, eventual du-te la ei inopinant sa iti arate vreo factura sau deviz de lucrari sau alte documente.
Bafta.
L.E. Acum am vazut ca masina nici nu era pe numele tau asa ca pa si pusi. Acum despre tatal tau iti spun din proprie experienta ca indiferenta si prudenta te vor ajuta foarte mult.


Ultima modificare facuta de gogo_y17dt la Mie 01 Feb, 2012 8:52 pm
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:Vorba colegului florinianc "Nu ai semnat, nu platesti" . NU ai de ce sa-ti faci griji .
Ps: atunci cand inchei o polita de asigurare rca nu este necesara o copie a buletinului de identitate .


Aaa... da , stai ca atunci cand am facut o copie de buletin am dat-o de fapt pagubitului de la accident . ... clar n-am de ce sa ma strofoc ...


Ma termina gandul ca tata , caruia i-am indurat chestiile astea de mic si eu si mama , face astfel de chestii ... masina e platita de mine din bani facuti pe internet , la fel si banii care i-am dat pe parcurs ... pacat ca orice om poate fi parinte ...
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:Din punctul meu de vedere din povestea ta reiese ca nu au ce sa iti faca cei de la service. Cum ar fi sa fac si eu de exemplu daca as avea service o factura petnru masina ta si dupa vreo 7 luni sa iti cer banii. Iti dai seama ca aia de la service de atata timp nu mai au nici o dovada ca masina a fost la ei in service? Si in cel mai rau caz sa spunem ca a semnat tatal tau in locul tau, poti demonstra ca nu ai avut nici o legatura. In cel mai rau caz se poate ajunge in instanta.
Oricum nu ceda doar la amenintarile celor de la service, eventual du-te la ei inopinant sa iti arate vreo factura sau deviz de lucrari sau alte documente.
Bafta.


Ideea e ca , cand am luat masina de la ei tata nici macar nu era in oras , n-avea cum sa semneze , am luat masina si am plecat . Nu am semnat , pentru astfel de chestii e nevoie de semnatura din cate stiu eu ... adica , mai stiu baieti care isi reparau masinile si o cereau pt " o proba " , si nu se mai intorceau , serviceurile ,nu aveau ce sa le faca...
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am o nelamurire : in primul post spui ca ai lovit un caine . Mai jos spui ca ai dat o copie de buletin pagubitului . Shocked
Spune tot .
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Am o nelamurire : in primul post spui ca ai lovit un caine . Mai jos spui ca ai dat o copie de buletin pagubitului . Shocked
Spune tot .


Da . Am lovit un caine , in luna aprilie .

Acum cateva zile , mi-a alunecat.. am intrat in spatele unei masini de la Diicot , asa ca i-am dat acelui baiat copie dupa buletin si asigurare . Insa nu prea are legatura al doilea accident , acela l-am platit eu intr-un alt service! . Dar am facut copia de buletin la agentul de asigurari pe care tata il cunoaste ... atata tot .

Imi faceam griji de fapt , sa nu faca rost de copie de buletin , atata tot .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poate sa faca rost de cate copii de buletin vrea. Prin cate locuri nu am lasat si eu copie dupa buletinul meu....
Atata timp cat cei de la service nu au o hartie semnata de tine (deviz de plata, factura, etc) tu nu ai nici o obligatie legala fata de ei.
Cat despre situatia cu tatal tau, imi pare rau sa aud asta ;(
Skip ads

  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asa cum au scris si colegii,nu ai semnat nimic, nu trebuie sa te temi.Referitor la problema ta familiara...nimeni nu isi poate alege parintii sau locul nasterii...Toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR