Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • 01Jaf

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 X20xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare acuma cateva seri cred ca mi s-a blocat sau rupt putin frana de mana pentru ca nu stiu din ce motiv frana de mana daca o trag foarte usor cu un deget in sus imi arata in bord ca ii trasa. Si cand plec din loc cateodata mi se blocheaza roata spate dreapta numai de atunci din seara aceea imi face figura asta Crying or Very sad (mentionez,frana de mana nu este trasa cand plec de pe loc ! ) Ajutati-ma va rog ! ce sa fac?
Masina Opel Astra G CC.
Skip ads

  • 01Jaf

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 X20xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
a inghetat cumva cablul franii de mana?sau ii o problema la tambur?
  • 01Jaf

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 X20xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat-o am dat in fatza si in spate de vreo 20-30 de ori dupaaceea am plecat cu ea prin oras vreo 20 de minute si a mers bine,oricum traficul in timisoara acuma este infernal !
un admin ceva sa inchida topicu va rog





Topicul ramane deschis,cine va intampina aceeasi problema va posta aici si nu va deschide un alt topic.
Mesaj editat de Capella.

  • sq astra

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Si mie mia inghetat frana de mana, tot asta mi se blocheaza roata dreapta spate. Stiam ca ingheata la aceasta masina dar am tras-o pt 20 de secunde, cat am intrat pana intr-un magazin si nu aveam chef sa opresc motorul ca sa o las in viteza. Acum sa incerc si eu sa o fortez cu miscari fata/spate. Nu se poate iontampla nimic daca o fortez asa?
LE am uitat sa precizez ca e vorba de un Astra G 2.0 dti cu discuri pe spate.
Skip ads

  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sq astra a scris:Si mie mia inghetat frana de mana, tot asta mi se blocheaza roata dreapta spate. Stiam ca ingheata la aceasta masina dar am tras-o pt 20 de secunde, cat am intrat pana intr-un magazin si nu aveam chef sa opresc motorul ca sa o las in viteza. Acum sa incerc si eu sa o fortez cu miscari fata/spate. Nu se poate iontampla nimic daca o fortez asa?
LE am uitat sa precizez ca e vorba de un Astra G 2.0 dti cu discuri pe spate.


Trebuie schimbat cablul pt. frana de mana, asa am patit si eu cand venea vremea rece mi se blocau rotile spate si am incercat sa-l repar dar nu merge pt. mult timp deoarece izolatia exterioara se distruge (inclusiv acea protectie de fier prin care se plimba cablul). Adica nu merita nici efortul nici rezultatul reparatiei (mai ales pe timpurile astea), cel mai rapid si sigur, schimbati cablul!
  • adriandaco

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Domnilor chestia asta cu frana de mana trasa pe perioada de iarna am invatat-o de la instructorul de la scoala de soferi. Pe timp de inghet nu se trage frana de mana. Succes!
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
insa uni trag frana de mana din instinct. asa ca mine. azi mi sa blocat la prima ninsoare.o trasesem acu doua zile cand nu era nins si am parcat masina.am frecat-o cum a zis un coleg, fata-spate si si-a daa drumu. acu am pus un prosop peste ea ca sa n-o mai trag ca am oprit masina in vreo doua locuri si tot am fost tentat sa trag frana de mana.dupa cum am spus mai sus. problema e ca daca faci drumuri scurte si tot opresti pentru scurt timp nu se recomanda sa opresti motorul pe frigu asta si daca drumu ii in panta tre sa tragi frana
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut.
Si mie imi ingheata frana de mana(roata dreapta). Iarna trecuta am schimbat cablul cu unul nou si tot a persistat problema. Oara preblema sa fie de la etrier?
Skip ads

  • valy_petcu2008

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi,imi puteti spune si mie va rog de ce nu tine frana de mana .Mentionez ca pot pleca cu frana de mana trasa la maxim.Astazi am fost un baiat,am schimbat arcurile cu tot cu flanse pe spate .I-am spus problema mea,el s-a bagat pe dedesubt,in dreptul rotii dreapta,si a strans cu surubelnita cablu sau nu stiu ce anume.Apoi am facut proba,am tras de frana,la al 3 sau al 4 dinte,tine foarte bine frana de mana,dar ramanea blocata roata,nu mai dadea drumul,chiar daca era lasata..se simtea ca trage masina mai greu.Mentionez ca eu am pe spate frane pe tamburi.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ti-a sarit poate arcul din interiorul tamburului care aduce frana in pozitia de 0
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ti-a strans prea tare si mai trebuie slabit. la 4 dinti e prea putin pt frana de mana. macar 6-8 dinti ... bafta. aha, si vb colegului, arcul tre sa fie ok pt a elibera usor ferodourile de pe tamburi. curatat,gresat,etc
  • stefani

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Astra F, '94, hatchback, motor C14SE. Si cred ca a ramas frana de mana blocata. Am eliberat maneta si cand dau sa plec... surpriza, masina era franata atat de puternic incat nici nu am reusit sa o urnesc din loc. Am incercat sa dau in fata, in spate, insa degeaba, nu se urneste din loc, atat de bine tine frana de mana. Aveti idee de la ce ar putea fi? Ma gandesc ca a plouat rau in ultimele zile, iar eu nu am mai folosit masina de 3 zile. Obinuiesc sa folosesc foarte des frana de mana, spre exemplu si cand stau la semafor si e panta sau ceva, folosesc frana de mana.

Nu ma pricep deloc la masini.
Skip ads

  • valy_petcu2008

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:ti-a sarit poate arcul din interiorul tamburului care aduce frana in pozitia de 0
alut,a

Salut colegu,ai idee cat m-ar costa pretul reparatiei ,sau sa-mi recomanzi un baiat bun din sectorul 4,Berceni.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Valy_petcu, depinde de problema. La tine cred ca nu lucreaza cilindrul din tambur, ramane blocat. Da roata jos si vezi care e treaba.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt din Sibiu nu stiu zona ta dar cauta pe forum ca sunt mai multi cu service bun in Bucuresti: AutoA sau Maiandrei si poate si altii
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat cablu de frana acum 2 ani, chiar daca eu dadeam maneta in jos tot asa se bloca, (in zona dinspre rotile spate era umflata de la rugina si se bloca arcul in zona aceea.
Am schimbat tot cablul 120 RON poate va ajuta.
Oricum care aveti probleme pana nu desfaci nu ai de unde sa stii care este cauza si arcurile, pistoane etc. din interior mai cedeaza de atatea frane.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am aceeaºi problemã, imi ingheaþã frana de manã cand temperatura coboarã sub -5*. Aº vrea sã schimb cablul franei de manã. Am fãcut rampã si m-am bãgat sub maºinã unde am desfãcut intai de la roatã spre locul de unde acþioneazã frana de manã. In multe locuri acea protecþie de plastic este ruptã ºi se vede spirala (ruginitã) care protejeazã cablul propriu zis. Dar nu ºtiu cum sã scot cablul din acest suport.
Dacã cablul vechi nu pot sã-l scot intreg cum o sã-l pun pe cel nou? Precizez cã incã nu am cumpãrat cablu. Diferã cu ceva sistemul de prindere la cablurile noi? Oricum l-am pus inapoi iar sãptãmana viitoare sã iau unul nou
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Dupa cum vad in poza, cablurile se schimba pereche.

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La mine este cel din mijloc numerotat 13. Pe spate am discuri iar etrierii sunt Bosch. Daca nu ma insel ultimele doua bucse (prezentate de mine in foto de mai sus) se trag inspre spatele masinii astfel incat prin acel suport de pe masina va trece doar miezul cablului fiindca este mai subtire
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca poti scoate cablul de pe camasa, intrucat capetele sunt ambutisate. Daca s-ar fi scos cablu de pe camasa, s-ar fi dat ca piese separate. Poz 13 e considerata o singura piesa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR