Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ori prin hotãrâre judecãtoreascã[/quote],,,,aici se va ajunge.
Nu imi fac nici o problema...procesul verbal intocmit de catre politie e valabil atat din pct de vedere al redactarii cat si din pct de vedere al veridicitatii faptelor asa ca nu ma gandesc--- DACA SI PARCA erau in barca,daca nu era parca se inneca!

Nu sunt asa mari,cred,e problema de tablarie in care trebuie bagate lucrari de tinichigerie si vopsitorie,fara parti noi comandate.Ma gandesc la vreo 800 euroi reparatii la care taxa de timbru cred ca ar fi vreo 700 lei,avocatu voi fi eu iar daca nu ma descurc in nici un fel ceea ce este imposibil atunci voi angaja unul.Oricum cheltuielile de judecata vor fi suportate de catre parat la incheierea procesului.Neaparat si niste despagubiri morale trebuie introduse pentru ca stresul costa!
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@silviu stiu ca esti nervos, si eu am trecut prin asta(dauna totala la insignia de 11 luni), dar ca sa poti deschide un proces trebuie sa convoci partea adversa la conciliere.numai asta dureaza 30 de zile Smile), apoi primul termen fixat la 5-8 luni distanta. apoi expertiza ca judecatorul nu poate stabili de unul singur vinovatul. si nu primesti nimic pt lipsa de folosinta masina decat daca dovedesti ca iti faceai meseria cu ea(taxi de exemplu). daca tu crezi ca merita toate astea doar crezand ca te razbuni, go ahead!
  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu am auzit de faza cu concilierea,stiam ca numai la divort se aplica,in fine,nervos nu sunt ca daca as fi cred ca mi*ar exploda capul,ii o problema care sta acolo si ma roade...despre chestia cu taxi sau masina de firma stiu,dar trebuie sa fie ceva prin care sa imi fie rasplatite drumurile mele care le fac din cauza refuzului de inmanare rca.

O sa postez aici mersul lucrurilor ca sa ajut si pe altii care se afla in ipostaza mea si care nu se lasa calcatzi pe cap.... Wink
  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu cum te-ai retinut sa nu ''''ii spargi rotile'''' la ala care v-a facut dauna... Evil or Very Mad
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ce sa mai sparg , ca si masina lui era acordeon(impact frontal-lateral la 100km/h). si l-am mai si vazut plin de sange, era lovit la cap si la picior. oricum a avut permis supendat 3 luni si dosar penal(am avut sotia lovita) .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Concilierea este valabila doar in cazul litigiilor comerciale ceea ce nu e cazul aici (art. 720^1 din codul de procedura civila).
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Silviu te rugam sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor in cazul tau cred ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare pentru ca e o treaba de durata si o sa intampini multe piedici, de la birocratie pana la prostia crunta, dar daca esti hotarat si te apuci pe urma nu mai ai cale de intoarcere si trebuie sa mergi pana la capat cu ,,fandosita de cucoana " de gat. Ar trebui sa-ti faci o lista in care sa treci toate cheltuielile pe care le faci in acest sens, chiar si cele mai neansemnate, ai sa fii uimit la urma la ce valoare ai sa ajungi. Eu iti urez succes si sper sa o rezolvi cat mai repede si favorabil!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Concilierea este valabila doar in cazul litigiilor comerciale ceea ce nu e cazul aici (art. 720^1 din codul de procedura civila).


in cazul meu a fost necesara concilierea. si eu am cerut doar banii cuveniti pt reparatia masinii si a fost proces comercial , uite dosarul meu : 7439/270/2010 onesti/ bacau
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La tine a fost considerat litigiu comercial pentru ca ai chemat in judecata societatea de asigurari. Sper ca primavara sa vina cu respingerea recursului.
In cazul de fata, Silviu vrea sa actioneze in judecata soferita si nu asiguratorul deci actiunea va fi civila neavand nici un comerciant in cauza. Ca va fi introdus printr-o cerere de chemare in garantie este alta poveste.
  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
exact.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu ai nevoie de copie dupa rca-ul vinovatului. Te duci la societatea lui de asigurare cu procesul verbal de la politie si iti repari masina.
Am fost in aceeasi situatie in care vinovatul nu a vrut sa imi dea copie dupa asigurare, dar nu ai nevoie de ea. Societatea la care e asigurat vinovatul e trecuta in procesul verbal.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce trebuie sa iei acordul vinovatului pentru reparatia masinii daca este asigurare obligatorie. E obligatoriu sa-ti incaseze banii, dar nu e obligatoriu sa despagubeasca.
Skip ads

  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
buna
Am primit copie dupa asigurare prin posta de la soferitza,e asigurata la euroins.As dori sa imi repar masina in regie proprie nu sa ma bage ei la nush ce atelier fantoma.
Ce spuneti voi,cum sa procedez aici?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai trebuie sa iti faci dosar de dauna la euroins. poti sa iti repari masina in regie proprie doar dupa ce iti constata dauna, le spui ca vrei asta si iti vor da suma pt reparatie minus TVA_ul Smile). cel putin asa era acum 2 ani.
dar atentie, nu esti obligat sa iti repari masina la un service agreat de ei, dar nici la reprezentanta daca masina e mai veche de 4 ani.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si cu PV-ul de la politie cum a ramas? Ca parca ai spus ca nu l-a semnat soferita vinovata. Cand deschizi dosarul o sa te lamureasca agentul constatator ce si cum.
  • Xi3ntuza

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Vedeti sa nu va impuna cei de la Euroins vreun service de cartier , ca asa au inceput sa faca de la un timp de vreme , iar daca nu vor sa va achite suma pe care o cereti sa-i amenintati putin cu CSA si OPC si veti vedea ca imediat se remediaza situatia .
Asa se intampla cand toti isi fac asigurari rca la cele mai ieftine firme gen Euroins si Carpatica .
  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pai nu l-a semnat,dar avand in vedere ca mi-a trimis asigurarea sigur se poate deschide dosaru de dauna pentru ca pv e valabil deci NU E NUL DE DREPT.Nu poate sa imi impuna nimeni unde sa imi fac masina,mi-o baga la ei si folosesc vopsele ieftine si lacuri la fel,si peste 2 luni iarasi impusca rugina in tabla.Acum 3 ani am avut motocicleta si o persoana mi-a rasturnat-o in parcare.O firma mi- facut deviz de reparatie de 3200 ron.Astra asigurari nu a fost de acord cu devizu si mi-au spus asa:1.Ori o duci la un service IN CLUJ unde avem noi contract 2.O repari in regie proprie si aduci chitantele.Am acceptat 1250 de la Astra si m-am descurcat cum am putut eu..CONCLUZIE: Sunt obligati si iti plateasca contravaloarea reparatiei NUMAI dupa ce aduci chitantze/
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
A scris pe asigurare ca e isi recunoaste vina si a semnat Very Happy? Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu cred ca ii vei convinge pe aia de la asigurari sa iti repari masina pe RCA fara ca respectiva duduie sa isi recunoasca fapta. In cazul in care PV-ul nu este semnat de una din parti, si implicit nu isi recunoaste vina, acesta (PV-ul) se trimite prin posta cu confirmare de primire (la cel care nu a semnat) si in termen de 15 zile de la primire se poate depune plangere contraventionala pentru anulare PV. Ai vreo garantie ca cucoana nu o da cotita? Ia=o ca pe o parere, prin prizma unor evenimente traite, dar acum ceva ani. Poate intre timp s-a mai schimbat ceva in legislatie si lucrurile sunt mai simple.

In fine, mergi cel mai bine la asigurator, vezi ce zice si stii ce ai de facut dupa aceea.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se poate deschide dosar de dauna dar asiguratorul face adresa catre politia care a emis p.v-ul sa specifice daca s-a contestat procesul verbal. Daca s-a contestat, dosarul de dauna ramane suspendat pana la finalizarea procesului. Iti recomand sa ti-o repari din banii tai pastrezi tot chitante facturi etc si dupa ce se finalizeaza procesul si este vinovata le depui la euroins.
Atentie ! Politia care varianta de vinovatie a scris-o in procesul Verbal ? A ta sau a ei? Daca a scris varianta ei si dinamica nu se potriveste dosarul poate fi respins foarte usor !
Succes!
  • Yoshimitzu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Azi 13.03.2012 in frumosul nostru si plin de boi si vaci oras Bucuresti am fost lovit in lateral spate stanga in timp ce stateam la semafor! Mentionez ca ca locul in care am fost lovit este oarecum in panta iar vita care m-a lovit cred ca dormea de a luat piciorul de pe frana si s-a oprit in mine. Am incercat sa rezolv situatia pe cale amiabila dar ea "patrupeda" o tinea pe a ei, nu domne ca tu te-ai bagat in fata mea, ca mi-ai taiat calea,etc, diverse motive ca sa scape, m-am abtinut cu greu sa nu o calc in picioare.
Am plecat spre centru de constatare ale accidentelor usoare iar acolo acolo agentul constatator mi-a dat dreptate, i-a dat amenda iar in procesul verbal a scris ca ea refuza sa-si recunoasca vina.
Pana aici toate si frumoase dar ce sa vezi "milka" refuza sa-mi dea copie dupa asigurarea rca.
Ma gandeam sa merg la firma la care are asigurare pentru a cere o copie dupa asigurarea ei pentru ca nu mi se pare corect sa platesc eu atat timp cat nu sunt vinovat dar parca vad ca nu am nici o sansa!
Chestia cu judecata cred ca este pierdere de timp la cum se misca lucrurile in Romanica.
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi ce as putea sa fac mai departe!
Multumesc Mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR