Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • stan1992

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
cu 1l de ulei la 2000km in 10000 km ii mai fac o data schimbu
Skip ads

  • kraxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2011

  • Mesaj Privat
verifica vasul de expansiune sa nu-l ai acolo, stiu ca motorul asta are probleme cu garnitura de chiuloasa sau termoflot-ul dar mai rar si e posibil sa-l bage in sistemul de racire.
  • stan1992

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
e ulei in vas dar nu de speriat e k la taoate cateva picaturi
  • stan1992

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am gasit problema...astazi ma lasat turbo sa vad ce gasesc si la ce preturi. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii ce ar trebui sa fac? Sa il repar, sa iau unul nou sau sh? Chiar nu stiu ce sa fac
Skip ads

  • kraxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2011

  • Mesaj Privat
kraxx a scris:Baietii astia (www.turbocenter.ro), adresa Brasov , str. Nucului nr. 28 tel:0268336196 m-au rezolvat cu turbina, in conditiile in care acum doua zile pe la 16.30 am pus-o la curier si acum o am langa mine cu factura 1847 lei Tva inclus plus 100 transportul cu plata ramburs. Garantie am 6 luni. Ce pot sa le reprosez e ca mi-au trimis-o fara prezoane, asta e boala lor, uita sa le mai dea si pe alea innapoi, doar mi-a zis Victor, dar am sunat si sper sa mi le trimita si pe alea ca asa au promis. De schimbat au schimbat tot,inclusiv vacumatica (smecheria aia cu tija legata de turbina, numai aia e 400) mai putin carcasa da nici la aia nu bag mana in foc ca e cea veche, prea arata bine.
Una peste alta decat 300 E pe o turbina sh (eu asa am gasit in scurt si cu garantie 30 de zile) mai bine mai pui ceva si stii ca e ca noua ( e fro 24 modelul asta)


eu asa am rezolvat problema si de atunci am 10.000 km cu masina
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
kraxx a scris:
kraxx a scris:Baietii astia (www.turbocenter.ro), adresa Brasov , str. Nucului nr. 28 tel:0268336196 m-au rezolvat cu turbina, in conditiile in care acum doua zile pe la 16.30 am pus-o la curier si acum o am langa mine cu factura 1847 lei Tva inclus plus 100 transportul cu plata ramburs. Garantie am 6 luni. Ce pot sa le reprosez e ca mi-au trimis-o fara prezoane, asta e boala lor, uita sa le mai dea si pe alea innapoi, doar mi-a zis Victor, dar am sunat si sper sa mi le trimita si pe alea ca asa au promis. De schimbat au schimbat tot,inclusiv vacumatica (smecheria aia cu tija legata de turbina, numai aia e 400) mai putin carcasa da nici la aia nu bag mana in foc ca e cea veche, prea arata bine.
Una peste alta decat 300 E pe o turbina sh (eu asa am gasit in scurt si cu garantie 30 de zile) mai bine mai pui ceva si stii ca e ca noua ( e fro 24 modelul asta)


eu asa am rezolvat problema si de atunci am 10.000 km cu masina


Colegule, cand ai luat turbina de la ei, a fluerat de la inceput? Si eu am reconditionat-o acolo si de cand am pus-o pe masina fluera la turatii mici...si cand e rece... ! Numai bine
  • kraxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu doar am reconditionat-o la ei, si nu fluiera ,de fapt din cea veche nu a mai ramas decat carcasa. Martor e Victor ca la el am reparat si motorul.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
kraxx a scris:eu doar am reconditionat-o la ei, si nu fluiera ,de fapt din cea veche nu a mai ramas decat carcasa. Martor e Victor ca la el am reparat si motorul.


Pai si eu la fel, doar carcasa a ramas a mea, si aia "reconditionata" ca era argintie Smile Dar de cand am luat-o fluera...sigur nu le echilibreaza bine, am mai auzit la mai multi colegi treaba asta si se cam fereste lumea sa le faca acolo.
Skip ads

  • kraxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Colegul eu nu pot sa pretind ca sunt mecanic ce pot sa zic e ca am habar cat de cat din aceasta cauza am si dus masinutza la Victor ca este artist in domeniu si sincer in Buzau le da clasa la toti asa zisii mecanici . Sunt oameni cu experienta aici si pot sa confirme acest lucru. In ce priveste firma din Brasov de recontitionat turbine, in momentul cand am decis sa o repar pe a mea era cea mai ok si tot pe acest forum m-am interesat plus alte cateva forum-uri din domeniu reconditionarii turbinelor.
Daca ai avut probleme cu turbina vorbeste cu ei si spune-ne si noua cum ai rezolvat.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
kraxx a scris:Colegul eu nu pot sa pretind ca sunt mecanic ce pot sa zic e ca am habar cat de cat din aceasta cauza am si dus masinutza la Victor ca este artist in domeniu si sincer in Buzau le da clasa la toti asa zisii mecanici . Sunt oameni cu experienta aici si pot sa confirme acest lucru. In ce priveste firma din Brasov de recontitionat turbine, in momentul cand am decis sa o repar pe a mea era cea mai ok si tot pe acest forum m-am interesat plus alte cateva forum-uri din domeniu reconditionarii turbinelor.
Daca ai avut probleme cu turbina vorbeste cu ei si spune-ne si noua cum ai rezolvat.



Am avut probleme cu turbina care a fost pe masina din fabrica, incepuse sa scoata fum masina si am constatat ca aveam axul rupt la turbina si am decis sa o reconditionez...Dupa reconditionare masina nici nu se compara la forta cu turbina veche....e diferenta mare intre cele doua, dar ce ma nelinisteste este flueratul ala la turatii mici cand e rece. Oricum la modelul asta de turbine care s-au pus pe y17dti nu sunt tocmai reusite la reconditionari...Momentan sunt multumit, am vreo 10k km pana acum, nu s-a mai accentuat sunetul dar il am in "ureche" . O zi buna !
  • stan1992

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Fratilor eo am schimbat turbina... Am fost astazi la craiova la un centru de dezmembrari si am luat de acolo cu 500 lei e ca noua nu are pic de joc am montato si merge masina super bine nu fluiera nu nimic deocamdata sunt foarte multumit. Multumesc celor care au vrut sa ma ajute...
  • kraxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Bravo, ai avut bafta eu gasisem la 300 de euro atunci cu garantie 10 zile de aceia am preferat sa o reconditionez, daca nu era picata si smecheria aia de vacumatica ma ducea la 1400 de lei dar asta e fiecare cu bafta lui.
Skip ads

  • calculici

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
stan1992, ma confrunt cu acceasi problema....masina consuma sau/si pierde pe undeva si nu stiu pe unde. Asta se intampla de cand am luat-o acum 2 ani... turbo inca nu a murit deci nu cred ca e de acolo...
poate ne mai auzim pe aici pe forum...e interesant as vrea sa vad ce putem face..
am vazut ca te-ai uitat la simering-ul de la distributie. eu pe acela nu l-am verificat..
In schimb eu am ulei intre tubulatura de la galeria de admisie (aia neagra care are in capat filtru de aer) si locul unde intra in motor. Acolo este umed si numai de ulei poate fi...
La tine e la fel?
Poate alti mai au idei la ce sa verificam?
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. De 6 ani pun ulei Castrol 5w40, Magnatec, apoi Edge...nu pun nici un gram intre schimburi...nivelul e la maxim pe joja. Nu creste, nu scade. Am facut cam 70 mii km cu ea. Daca zici ca era ok cu putin timp in urma, iar acum consuma, sigur s-a intamplat ceva. Nu stiu daca e valabil si la astra g faza cu toba de esapament cu urme de ulei, cum se intampla la unele dacii, dar ai putea sa te uiti, adica teava de evacuare prezinta urme/umezeala de ulei si/sau fum albastru.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR