Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tavinio_jm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

De anul trecut prin septembrie am observat un zgomot ciudat in bord ca si cum as avea ceva desprins pe acolo (o bucata de plastic sau ceva). Zgomotul persista doar cand motorul se incalzeste. La relanti se aude cel mai bine. Cand incep sa accelerez zgomotul dispare. Mentionez ca am facut recent revizia. Ticanitul a ramas la fel. Cand l-am rugat pe mecanic sa verifice nu se mai auzea nimic, nu imi venea sa cred, iar cand am ajuns in apropiere de casa a reinceput.
Am pus un video aici poate reuseste cineva sa isi dea seama.
Va multumesc.
Opel Astra H 1.3 cdti
198000 km Smile


Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Tacanitul ar putea fi de la distributie.de la lant. La mine se aude un ticanit metalic.cand accelerez nu se mai aude.in primavara vreau sa ii schimb distributia si sper sa rezolv problema
  • tavinio_jm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Sincer la distributie nu m-am gandit, am vazut ca e pe lant si am crezut ma tine o "viata", cu alte cuvinte am cam uitat de ea. Multumesc ca mi-ai reamintit.
Ultima revizie m-a ajuns la aprox 2900 lei (vai vai buzunarul meu).
- Discuri si placute ATE fata spate + lichid frana
- Garnitura la motor
- telescoape spate
- schimb filtre + ulei
- baterie exide 74 ah

Dupa ce schimb distributia revin cu un mesaj.
Iti multumesc inca o data.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pare a fi zgomot de volanta, vezi daca dispare cand stai pe loc si apesi pedala de ambreiaj.
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
distributia pe lant nu tine o viata.este recomandat sa o schimbi la 150 000 km.scrie si in manual.diferenta dintre lant si curea e ca lantul nu se rupe...dar daca incepe sa tacane , e bine sa o schimbi.
ne anunti si pe noi cat te-a ajuns totul.si daca meseriasul a facut treaba buna Very Happy
  • pieseopel_eu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutari... la distribuita pe lant... conteaza foarte mult si ce ulei folosesti... daca nu este un ulei performant risti sa ai un tacanit enervant... asta din cauza ca si lantul are intinzator.. iar acesta este hidraulic... daca lanutul nu este intins in parametrii lui... automat apare si tacanitu` Smile ... daca e volanta .. e de rau... dar asta de obicei se aude/simte la turatii mici... sper sa nu fie ceva grav ...
  • iliesabin

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
tavinio_jm a scris:Buna ziua,

De anul trecut prin septembrie am observat un zgomot ciudat in bord ca si cum as avea ceva desprins pe acolo (o bucata de plastic sau ceva). Zgomotul persista doar cand motorul se incalzeste. La relanti se aude cel mai bine. Cand incep sa accelerez zgomotul dispare. Mentionez ca am facut recent revizia. Ticanitul a ramas la fel. Cand l-am rugat pe mecanic sa verifice nu se mai auzea nimic, nu imi venea sa cred, iar cand am ajuns in apropiere de casa a reinceput.
Am pus un video aici poate reuseste cineva sa isi dea seama.
Va multumesc.
Opel Astra H 1.3 cdti
198000 km Smile


tavinio am aceeasi masina ca si tine, eu am 150 mii cu ea facuti recent, felicitari pt hm. masinii tale, nu foarte multi se mindresc pe forumurile din romania cu km aia la tipul asta de motor, iar apropos e asta are cineva idee ce trebuie sa schimb si eu la 150 mii acum? masina o am luata la 135 mii, normal ca nu stiu cit de reali, acum 2 ani si am inteles ca trebuie sa ii fac revizia asta, tin sa precizez faptul ca masina este rulata numai in austria, aici si locuyiesc de alfel, motiv pt. care va salut pe toti, va urmaresc zilnic, si va multumesc de raspunsuri, si activitate maxima pe forum.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la masinile cu transmisie pe lant nu se schimba lantul. se verifica pe la 150.000km intinderea, uzura si mai ales uzura si intinderea intinzatoarelor de lant daca sunt OK se lasa asa daca nu se schimba intinzatoarele de lant. Eu am 220.000 pe bord (real poate cu 100k mai mult) si arata aproape ca nou atat el cat si patinele...
tu daca folosesti masina doar in austria stai linistit ca e alt regim de mers...
Skip ads

  • Dorinel666

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ai aflat pana la urma de unde era zgomotul ca nu ai mai postat nimic
  • stalinmih

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2006 Z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2013

  • Mesaj Privat
A gasit cuneva rezolvarea? Am aceeasi problema
  • serinus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2019

  • Mesaj Privat
salut. Am si eu relativ aceeasi problema; un tacanit enervant la relanti, dar mai pronuntat cand motorul este cald;
Am fost pe la cateva service-uri...toti au sugerat ca e distributia, vreo patina rupta si ca loveste lantul pe undeva.
Am schimbat distributia, ....si surpriza tacanitul nu a disparut.
Apoi am mai fost pe la cateva service-uri...dar fiecare si-a dat cu presupusul.,....au mai verificat fulia si tablita din spate ei, au mai verificat pompa de vacuum daca nu cumva are joc la ax, ....timp si bani cheltuiti ...iar tacanitul nu a fost depistat.
Gasim un mecanic bun pentru asa ceva?

Multumesc.
Daniel Tudose
  • Dorinel666

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut !
Eu am depistat la mine de unde se auzea, fara ajutorul vreunui mecanic.o sa pun o poza in care am indicat de unde se auzea zgomotul.
Este un suport care tine o conducta care ajunge la filtru de benzina.
Da se misca acel suport te rog sa il impingi pana face click.

Skip ads

  • serinus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut!
Tu.......sa zic asa....ai avut noroc..Smile
Nu avem aceeasi...."Cauza" a tacanitului.
Mai cercetez.
Multumesc oricum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR