Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am tot cautat dar nu am gasit subiectul acesta pe forum.

Stiu ca la alte modele se poate dezactiva airbag-ul pasager, dar la Astra G nu am gasit daca exista posibilitatea asta. M-am uitat pe lateralul bordului (in partea dreapta) dar am gasit numai un sticker, nimic altceva. Ar trebui sa fie un locas unde sa bagi cheia masinii si asa sa-l dezactivezi.

PS: Pt. curiosii care se intreaba care e rolul acestei operatiuni: daca sunt singur in masina si in urma unui impact sar airbag-urile, nu e totuna la buzunar daca sare numai unul sau amindoua (plus ca la cel de pe volan se schimba doar "fata" volanului pe cind la cel din dreapta trebuie schimbat tot bordul). Alte motive: daca pui un scaun de copil in fata sau daca nevasta ti-e gravida, nu prea vrei sa sara airbagul, ca sa faca mai mult rau decit bine.
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu stiu ca daca nu sta nimeni pe scaunul pasagerului nu se activeaza in caz de impact airbagul...
daca duci copii sub nustiu cati ani pe scaunul din dreapta te amendeaza politia... la femeia gravida e mai bine in caz de impact sa-i explodeze airbagul in fata decat sa dea cu capul.. doamne fereste, de bord
poti dezactiva airbagul scotand de sub scaun mufa de la dispozitivul de pretensionare a centurii sau chiar alimentarea airbagului.. o sa fie porma aprins un martor in bord...
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu ma indoiesc ca Astra G are senzor de greutate in scaun...
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ai fost la vreo prezicatoare si ti-a prezis ceva rau? Economiile eu zic ca se pot face si altfel . Tu decizi.
Skip ads

  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce ma iei peste picior. Am pus o intrebare simpla, la care astept un raspuns pe masura. Explica-mi te rog de ce nu as dezactiva airbagul pasager daca umblu tot timpul singur in masina...

Nu vorbesc de accidente serioase, unde chiar nu mai conteaza, vorbesc de accidente din astea stupide, produse la viteza mica, unde nu are rost sa iti sara si celalalt airbag daca nu e nimeni pe scaun. Acum citeva saptamini am asistat la un astfel de accident, in care s-au ciocnit 2 masini la viteza foarte mica si la care le-au sarit airbag-urile (dupa parerea mea nici nu era cazul sa sara). Ti-e totuna daca trebuie sa dai cu 1000 EUR in plus sa-ti repari masina?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi fa cum am zis... daca nu te deranjeaza martorul rosu din bord...
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
la un accident unde viteza este sub 0 km nu sare airbagul. si mai stiu daca nu ai pasager in dreapta deci nu ai centura montata in dreapta iarasi nu sare . deci concluzie, asa cum ai spus tu ca circuli singur si nu ai pasager daca ai accident tot nu sare airbagul de la pasager
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai comentez nimic. Citeste aici si tragi concluzii. Opelu din cate stiu are loc special pentru scaunul de copii pe bancheta din spate.


Skip ads

  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu e centura cuplata,nu sare airbagul,decat la tine,daca porti centura.Cel putin asa e acum la masinile actuale.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La Astra-G nu se poate dezactiva airbagul pasager. Sare indiferent daca ai sau nu centura pusa.
Daca scoti mufa airbagului de la pasager nu va mai sari niciunul datorita erorii prezente.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ionel dobre a scris:la un accident unde viteza este sub 0 km nu sare airbagul. si mai stiu daca nu ai pasager in dreapta deci nu ai centura montata in dreapta iarasi nu sare . deci concluzie, asa cum ai spus tu ca circuli singur si nu ai pasager daca ai accident tot nu sare airbagul de la pasager



Ce viteza? sub zero?

Adica...cum?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
scuze bunicu . sub 30 km .. nu se marcase cifra 3 Laughing
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
205 a scris:Eu ma indoiesc ca Astra G are senzor de greutate in scaun...

"unele are" chiar daca sunt Astra G

ionel dobre a scris:la un accident unde viteza este sub 0 km nu sare airbagul. si mai stiu daca nu ai pasager in dreapta deci nu ai centura montata in dreapta iarasi nu sare . deci concluzie, asa cum ai spus tu ca circuli singur si nu ai pasager daca ai accident tot nu sare airbagul de la pasager

Mikki a scris:La Astra-G nu se poate dezactiva airbagul pasager. Sare indiferent daca ai sau nu centura pusa.
Daca scoti mufa airbagului de la pasager nu va mai sari niciunul datorita erorii prezente.


nu sare daca ai senzor de ocupare scaun la pasager. Exista optiune la calculatorul de airbag prin care se seteaza daca exista senzor in scaunul pasager iar acesta in functie de caz declanseaza airbagul sau nu.

senzorul de centura declanseza pretensorul in caz de accident daca este centura pusa altfel nu. Si exista acest sistem chiar si la Astra G Shocked
  • alecsoviki

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara. Am umblat si eu la mufe, vroiam sa iau curent pentru sistemul audio, iar acum este dezactivat airbagul.. Palpaie intr-una in bord, pot rezolva eu erroarea?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alecsoviki, depinde de eroare si de aptitudinile tale tehnice. Si de ce prostii ai facut tu pe acolo...
  • alecsoviki

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Exista vreo solutie? Sau doar la un service auto?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cum ziceam, depinde de eroare, de defect, de ce ai mesterit...
Tu iti dai seama cat e de criptica intrebarea ta? Tu practic zici "mi-am bagat degetele prin instalatia electrica, am zapacit niste fiere pe acolo, acuma mi se aprinde becul de airbag. Cum sa rezolv?". Raspunsul e "Habar nu avem, ca nu stim ce ai facut acolo!".
Si da, solutii exista. Functie de cat esti de priceput, le poti aplica tu, sau le poate aplica un electrician, in service...
  • alecsoviki

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Nu am umblat la fire, doar am luat curent din gaurile de unde intra pini in mufe. Am vrut sa verific daca vine curent pe contact. Ma rog, o sa incerc sa desfac dinou poate rezolv..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
care pini in care mufe? Zi-mi ca ai bagat sarme in mufele de la airbag-uri Smile
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Normal ca daca a bagat fire pe circuitul de la airbag creste rezistivitatea. O data crescuta rezistivitatea ecu citeste alte date care nu mai sunt in parametrii si il dezactiveaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR