Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ALacatusu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am uitat sa specific...masina e astra 1.4 benzina din 2006.
Skip ads

  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Aceeasi solutie a fost folosita de Opel si la benzinare, tot rulmentul cu teava de alimentare cedeaza din pacate brusc, se schimba rulmentul plus kitul de ambreiaj, costurile aftermarket sunt mult mai mici ca la diesel.
  • ryca

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! Azi( pe seara ) am dat jos cutia de la opel astra h 101 hp motorina si s,a constatat ca rulmentul de presiune era defect + simering motor( e bagat intr,o carcasa de aluminiu). O sa revin cat de repede pot cu ce s,a inlocuit si cum s,a remediat. Multumesc
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Neata buna.
Recent am observat un zgomot (seamana cu un "huruit") cand apas si eliberez pedala de ambreiaj in stationare. In rest intra bine in viteza, nu patineaza ambreiajul, etc. De unde provine acest "huruit", de la volanta, disc, rulment de presiune?
Masina din discutie: Astra H 1.7, 74KW, aprox. 340k km
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dupã simptome, cel mai probabil , rulmentul de presiune: dacã apare când apeși pedala de ambreiaj și dispare cînd eliberezi pedala.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nici nu mai conteaza de unde vine huruitul, cand desfaci schimbi tot, volanta, disc, placa, rulment.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
La o mașinã care nu mai valoreazã 3000 euro sã dai aproape 1000 euro pe ambreiaj mi se pare absurd
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu te obliga nimeni sa-i pui piese noi.
Skip ads

  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ma gandesc ca totusi in cazul ambreiajului trebuie sa fie nou.
Dvs. ati cumpara un ambreiaj SH?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Îmi place încotro se-ndreaptã discutia Smile Smile ...sunt curios de rãspuns.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
De unde ai scos suma aia de 1000 de Euro? Un kit Luk complet cu volanta l-am gasit la 1862 RON (eu l-am luat in 2018 cu 1806 RON!). Manopera probabil undeva la 600 RON.
Ca idee poti merge inca 100.000 km sau iti poate crapa in 100 km, tine de noroc. E alegerea ta daca si ce schimbi la ea.

Revenind la intrebarea initiala, huruitul vine de la rulment.
Daca te apuci de reparatie sa verifici bine volanta. De exemplu la mine era facuta praf, curgeau din ea bucati de arcuri rupte.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Swerige a scris:Ma gandesc ca totusi in cazul ambreiajului trebuie sa fie nou.
Dvs. ati cumpara un ambreiaj SH?

Eu personal as cumpara tot ansamblul volanta placa disc ambreiaj, daca arata aproape ca nou.
Pe nou costa destul de mult, caz pentru care pe SH se preteaza pentru cineva care stie ce are de facut.
Skip ads

  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Mihai.P a scris:De unde ai scos suma aia de 1000 de Euro? Un kit Luk complet cu volanta l-am gasit la 1862 RON (eu l-am luat in 2018 cu 1806 RON!).
Ca idee poti merge inca 100.000 km sau iti poate crapa in 100 km, tine de noroc. E alegerea ta daca si ce schimbi la ea.
.

Kit Luk pentru cutia cu 6 trepte la 1862 RON?
Si daca tine doar 100 km a cui este vina (soferului, mecanicului sau producatorului)?
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Eu am cutia in 5 trepte. Nu stiu daca e acelasi kit. Poti cauta pe autokarma kitul dupa VIN-ul masinii tale.
Ma refeream daca nu schimbi poti merge 100-100k. Eu am mai mers undeva la 5000km cu acel huruit...
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Swerige a scris:La o mașinã care nu mai valoreazã 3000 euro sã dai aproape 1000 euro pe ambreiaj mi se pare absurd

Depinde de planurile fiecaruia. Eu am schimbat ambreiaj in 2018 iar in 2020 am vandut masina. Planul era sa mai tin masina inca vreo 10 ani doar ca a intervenit pandemia, implicit mai putin rulaj. Sa bag dieselul in oras ar fi fost o idee proasta, am preferat sa o dau pe nimic si sa trec pe una benzinara.
Vinzi masina cu 3000 si ce cumperi in locul ei? Cumperi una cu 4000 ca peste 1-2-3 ani sa schimbi ambreiajul?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Swerige a scris:La o mașinã care nu mai valoreazã 3000 euro sã dai aproape 1000 euro pe ambreiaj mi se pare absurd

Viata este un lung sir de alegeri personale... Incerci mereu sa castigi facand alegerile corecte, insa uneori se intampla sa faci si alegerile neinspirate, prin care pierzi. Anyway, daca nu-ti pierzi viata sau sanatatea poti fi sigur ca nu ai pierdut ceva de neinlocuit.

D.p.m.d.v, inainte sa o cumperi trebuia sa te interesezi cat costa un kit de ambreiaj sau alte piese ce se intampla sa mai pice pe la ea. Doar ca sa vezi daca se merita reparatia in caz ca ti se intampla, atunci cand e la tine.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Problema este ca nu mai ai din ce alege, cel putin din 2010 incoace toate sunt varzalite. Vrei benzinar mai nou? Fiabilitate scazuta, mult plastic, volant cu masa dubla cam la toate motorizarile, turbo si cel mai mare rahat injectie directa ce se colmateaza mai rau decat egr-ul unui diesel rulat doar in oras. Dar ma rog, aici nu vorbim despre motorizari noi de cilindree redusa ci vorbim de astra h, astra h ce are motorizari pe benzina de la 1.4 pana la 2.0 (pentru cei cu buzunare mai adanci). Un astra h 1.8 125/140 cp este mai scump decat orice motorizare diesel dar daca rulajul este mic costurile se simt cand ai de schimbat o piesa la diesel. Ambreiaj benzinar 1200 si ceva de lei, diesel 2400.
Eu unul nu mai planuiesc sa cumpar diesel in viitor dar urmatoarea masina va fi clar tot astra h 1.8 (sau poate 2.0 ce se bate la costuri de intretinere cu dieselul) + gpl.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut! Din experienta d-voastra care kit e mai fiabil dintre LuK, Valeo si Sachs?
LuK pt. cutia cu 6 trepte M32, motorul Z17DTH de 100 cai, are codul 600 0167 00?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred cã oricare dintre ele e Ok...LuK pare sensibil mai ieftin decât Valeo și Sachs(cel mai scump).
Da, ãla e codul și e mai ieftin ca echivalentul Valeo cu vreo 300RON(pe sursele mele). Cam la aceiași bani, Valeo are chit de conversie complet, la volantã mono-masã.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Merita conversia la volantã mono-masã? Nu apar alte probleme cu timpul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR