Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
loredan_f a scris:As vrea si eu cod la piesa asta va rog si de unde o cumpar mai ieftin


Vad ca esti din Bucuresti, cauta pe FB <<Calculatoare Opel>> si el te poate ajuta sigur cu un tip(produs) nou de piesa ce nu se mai defecteaza asa usor, cu teste si gagantie 3 ani fara limite de Km.
Iata ce scrie printre altele: "Incepand cu data de 15.12 incepem montajul la opel astra j a sistemului special de filtrare care are un dublu rol, atat de prelungire a vietii injectoarelor common rail cat si a pompelor de injectie (in special al regulatoarelor de presiune, ca parte componenta a pompei). Vom monta un regulator de presiune nou imbunatatit realizat de denso pentru aceste pompe de injectie. Filtrul de motorina GM va fi inlocuit de un filtru cu specificatie denso, care va putea fi schimbat cu usurinta de posesor fara a mai fi nevoie de deplasarea la atelierul auto. Pretul total al sistemului este in jur de 1000 de lei, tva inclus. Garantia regulatorului de presiune este de 3 ani, montajul se va efectua NUMAI de catre noi, nu se poate comanda in teritoriu deocamdata. Ne vom selecta clientii deoarece vom lucra numai cu cei care au avut incredere in noi pana la capat sau cu cei care sunt capabili sa inteleaga un fenomen mai complicat care are repercursiuni in timp, nu imediat. Un injector denso pentru opel astra j are pretul de minim 300 euro si incercam pe cat posibil sa prelungim viata acestuia, firma denso nu ofera piese pentru repararea acestora, anunturile existente pe internet avand la baza piese de provenienta china. Intentia noastra este sa sprijinim posesorul de astra j ca in toata perioada utilizarii sa nu aiba surprize neplacute si daca se va intampla asta datorita uzurii cu care achizitioneaza masina, sa il putem sprijini cu un pret modic la testare si inlocuire. Deci....va asteptam dar va rog ca inainte de asta sa cititi cu atentie articolul de pe siteul nostru oficial.)."

Succes! si sa revii du detalii
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si o sa iti zicã despre pompa de injecție ca are deja Span, ca trebuie necondiționatã, altfel nu da garantie, samd.
Vorbe, vorbe...
Eu nu cred in minuni de genul. Daca ar fi de la proasta filtrare a motorinei, nu s-ar strica si alte masini? Ca sunt o groaza de modele cu denso. toyota are un astfel de regulator pe motorul de 2 litri : si acolo sunt probleme dupa un anumit nr de km.
Are cineva A17DTJ/DTR de nou? Dupã cati km a avut probleme?
Tavi, ca asa il cheamã pe tip, spunea la un moment dat ca merge regulatorul de meriva cu o flansa pe post de distantier. A incercat cineva varianta asta?
Daca pistonasul se zgartie imediat dupã montaj, clar exista mizerie/Span mult in instalație. Si nu remediezi decat refacand injectia + curãțarea intregii instalații de alimentare.
Daca nu procedeazã asa, va monta un filtru care sa limiteze deplasarea spanului spre injectoare. Ca e mai ieftin si mai rapid.
Goliti filtrul de motorinã intr un recipient transparent sa vedeti cum stati cu depunerile. Daca nu e Span mult, curãțati instalatia si înlocuiți regulatorul. Daca e mult, cãutați cauza(pompa uzatã).
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu din cate am citit ce-a mai scris <<Tavi>>, cica ar dispare si acel zgomot specific al J-urilor dupa inlocuirea acestui senzor de tip nou pe care producatorul Denso l-a inbunatatit.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La J am inteles ca zgomotul dispare cand elimini bila din corpul filtrului de motorina...
Skip ads

  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
N-are treaba zgomotul din fata la motor cu bila din corpul filtrului de motorina care-i tocmai la 2 m in spate in fata rotii dr. spate.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Aia e la h.
J- ul nu are zgomote suspecte: al meu nu are.
Se aude curat. Inainte sa înlocuiesc regulatorul, suna aiurea din cauza variațiile de turatie.
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
N-am zis suspect, ci specific.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pãi daca dispare zgomotul specific, se opreste? 😎
Un motor ok dpdv tehnic are un zgomot specific. In cazul de fata, este un motor foarte silentios.
Orice neconformitate se traduce prin zgomote/sunete anormale. Si sunt multe cu zgomote de pe la injecție. Poate la asta ai vrut sa te referi. Dar sunt anormale.
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watc...ture=youtu.be.com
la secunda 8 9 se aude zgomotul la care ma refer eu. voi nu despre asta spuneati?
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu, nu despre acel zgomot este vorba, ci de unul ritmic/ritmat care se aude permanent mai bine/clar in zona pompei de inalta,la relati, atunci cand ii dau sprituri ca in clip (turat) dispare si toarce ca un motan.
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Pãi daca dispare zgomotul specific, se opreste? 😎
Un motor ok dpdv tehnic are un zgomot specific. In cazul de fata, este un motor foarte silentios.
Orice neconformitate se traduce prin zgomote/sunete anormale. Si sunt multe cu zgomote de pe la injecție. Poate la asta ai vrut sa te referi. Dar sunt anormale.


Uita-ta pe linkul urmator, daca omu' asta vorbeste prostii inseamna ca tu ai dreptate si mie imi tacane ceva in cap
http://www.opel-scanner.ro/...e-presiune-denso/
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Tavi e un bãiat foarte priceput. Doar ca exagereazã putin. El vrea ca toate masinile sa fie impecabile.
La km pe care ii au masinile noastre, apare inevitabil uzura.
Daca scv-ul e uzat, apare zgomot pe injecție. La fel, pompa sau Injectoarele pot avea zgomot de la uzura.
Dar, motorul in mintile lui nu are niciun zgomot specific, pe care sa il elimini prin înlocuirea unui scv mai smecher.
Tot la el am auzit de varianta cu cel de meriva, ca e mai bun. Nu stiu, ca nu am incercat.
Pãrerea mea este ca, daca înlocuiește scv si nu ai injecție uzatã( a se traduce prin span in instalație), mergi linistit multa vreme cu masina.
Scv-ul e normal sa se uzeze dupã 150 mii km, ca doar se freacã doua fiare unse cu motorinã.
Daca se zgarie imediat, trebui sa fie un motiv. Si trebuie eliminat.
Eu am scv fãcut in ungaria: are 20de mii si e ok. Sa vedem cat.
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu am comandat special din ungaria. Cu toate astea el era din nu stiu ce tara, dar livrat din ungaria Smile) . Span n-am vazut nici in filtru nici in rezervor. Totusi dupa 10 15 000 apare la mine oscilatia finuta. Majoritatea nu o sesizeaza. Eu o aud. Totusi nu totdeauna face.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o intrebare pt. cine a schimbat regulatorul de presiune de pe pompa de inalta , daca cumva curge motorina dupa ce este scos de pe pompa si daca se dezamorseaza pompa si trebuie amorsare dupa inlocuire. A si pentru cei care au reusit sa schimbe pistonasul regulatorului cu altul mai dur cum a -ti facut sa il scoate-ti iese usor pistonasul sau trebuie desfacut regulatorul .Multumesc si drumuri bune.
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Desfaci regulatorul din cele 2 suruburi...scoti mufa si cam asta este tot...sa fii atent la garnitura de klingherit si la oringul de cauciuc(sa nu le pierzi sau rupi).
O sa curga foarte putina motorina....si nu trebuie sa amorsezi nimic...pt ca nu se dezamorseaza pompa.
Pistonasul se scoate usor...dar iti trebuie un cleste pt scos sigurante(cand il strangi...se inchide si siguranta si iese dupa canal)...este o siguranta din fier si are 2 gaurele mici la capete.
Scoti siguranta aia si iese pistonasul....vezi ca la celalalt capat are un arculet...sa nu.l pierzi cand scoti pistonasul.
Bafta.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mulumesc mult asa o sa fac.
  • KnX
  • **
  • 82 mesaje
  • din 19 Oct 2015
  • Astra 2011 A17DTJ
  • Bucuresti
  • KnX

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
vladutsss a scris:http://www.youtube.com/watch?v=lbauRuKeB_s&feature=youtu.be.com
la secunda 8 9 se aude zgomotul la care ma refer eu. voi nu despre asta spuneati?


Sunetul asta il aud si eu cateodata si banuiesc ca ar fi de la pompa de apa. Mai investigam
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
e de la pompa de injectie garantat 100 % , nu altceva.
  • KnX
  • **
  • 82 mesaje
  • din 19 Oct 2015
  • Astra 2011 A17DTJ
  • Bucuresti
  • KnX

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ce anume la pompa de injectie?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
zgomotul. citeste topicul zgomot injectie
https://www.clubopel.com/vie...85&highlight=
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Chestionar

ce consum mediu ai cu aceasta motorizare
4-5% 7%
5-6% 21%
6-7% 35%
7-8% 25%
altul 10%
166 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR