Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Scub

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am o mica problema cu masina. Am cautat si din pacate nu am dat de nici o solutie.
Pe scurt:
Detin un Opel Astra H 1.7 CDTI;101 CP Z17DTH. La bord are ventilatorul cu 4 viteze. De aproximativ 2 saptamani nu mai functioneaza pe primele 3 viteze. Pe viteza a 4-a functioneaza la capacitate maxima si parca nici nu baga asa de multa caldura.
In urma mersului la mecanic am inteles, de la tatal meu ( ca el stie pe "cineva" ) ca s-ar fi ars modulul de clima - ventilatie.
Or eu tind sa cred ca nu se poate intampla asa ceva din senin. Pretul este astronomic (pe la 950 ron).
As dori daca se poate sa ma indrume cineva catre un mecanic specializat in Opel. In cazul in care cineva cunoaste as aprecia enorm niste date de contact. De-asemenea in cazul in care trebuie schimbat, exista posibilitatea sa il gasesc la un spatiu de dezmembrari?

Va multumesc frumos pentru timpul acordat si va doresc o zi cat mai buna.
Skip ads

  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Poate s-o fi ars vreo siguranta !?
  • iordan florin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
colegu vezi ca ai arsa rezistenta de la ventilator,dai torpedoul jos si o vezi langa aeroterma,are o mufa,daca nu o poti lipi,gasesti la dezmembrari alta,ca noua e scumpa.
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat

aceasta e piesa la clima automata, nu stiu exact daca si la clima manuala cum ai tu daca e la fel ,pretul pe original e peste 900 lei dar pe licenta este undeva la 450lei iar second pe la 200lei
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Este arsa rezistenta termica din blocul de rezistente al regulatorului de turatie aflat pe coloana de aer, la iesirea din carcasa electroventilatorului (aeroterma). Se schimba f. usor si costa in jur de 5 lei la un magazin de electronice.
Un modul la dezmembrari costa 50 lei. Daca ai drum in Ploiesti te ajut sa-l faci sau sa-l schimbi.
  • Scub

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Seara buna. Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
O sa verific intai siguranta iar pe urma piesa iar pe urma o sa updatez statusul.
Va multumesc inca o data!
  • Scub

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@e_alin
Salut, daca poti sa imi indici un loc de unde sa cumpar piesa aceea ar fi super. In Bucuresti nu am gasit deloc si ce era se gasea de la 6 mil in sus.
Sper sa mai intri pe acest post.

Multumesc frumos si o zi buna.
  • Scub

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@[editat]
Te rog daca poti sa imi dai un mesaj privat.
Multumesc.
Skip ads

  • Scub

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
Din pacate nu am reusit sa rezolv mica mea problema.
Sper sa nu fac spam, dar daca cineva este la curent cu asmenea problema / piesa va rog frumos un reply sau un mesaj privat.
Multumesc frumos si o zi buna.
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
piesa am cumparat-o de la un magazin de piese din sibiu cu 450lei firma e vemo cred ca acesta e codul v-40-79-0001 nu se vede bine pe eticheta. pe net este undeva la 500lei
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca ajungi in Ploiesti te ajut sa gasesti blocul de rezistente si sa-l montezi.
  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Marius, sunt unele modele care nu au decit banalul model de rezistente ,ci au turatia (treptele)controlate de asa zisul modul cldura \aer conditionat.poate fi adevarat sa aive probleme in respectivul modul daca are montat asa ceva.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Scub a scris:....Detin un Opel Astra H 1.7 CDTI;101 CP Z17DTH. La bord are ventilatorul cu 4 viteze. De aproximativ 2 saptamani nu mai functioneaza pe primele 3 viteze. Pe viteza a 4-a functioneaza la capacitate maxima si parca nici nu baga asa de multa caldura.

din mesaj rezulta clar ca pe masina are montat AC manual deci regulatorul de trepte nu este electronic ci in bloc de rezistente .
  • bluey88

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ai grija sa nu patesti ca mine...am fost la mecanic...mi-a spus si mie ca este "senzorul" ala defect...din fericire eu l-am gasit la un baiat nou noutz cu 320 de lei...l-am schimbat a mers 2 luni si dupa...a picat iar...cand a fost la alt nene...am avut surpriza sa-mi spuna ca de fapt aeroterma se invarte greu si imi solicita "senzorul" ala care ii taie alimentarea si il da ca ars...mi-a scos aeroterma mi-a uns motorasul (cam complicat se poate sparge plasticul) si cand mi-a pus din nou "senzorul"...surpriza...mergea perfect si cel nou si cel vechi care credeam ca era ars...deci verifica si aeroterma si vezi cum se invarte...se poate sa fie motorasul putin blocat si sa traga greu si sa nu poata sa duca in treptele mari...parerea mea...

Scub a scris:Buna ziua,
Am o mica problema cu masina. Am cautat si din pacate nu am dat de nici o solutie.
Pe scurt:
Detin un Opel Astra H 1.7 CDTI;101 CP Z17DTH. La bord are ventilatorul cu 4 viteze. De aproximativ 2 saptamani nu mai functioneaza pe primele 3 viteze. Pe viteza a 4-a functioneaza la capacitate maxima si parca nici nu baga asa de multa caldura.
In urma mersului la mecanic am inteles, de la tatal meu ( ca el stie pe "cineva" ) ca s-ar fi ars modulul de clima - ventilatie.
Or eu tind sa cred ca nu se poate intampla asa ceva din senin. Pretul este astronomic (pe la 950 ron).
As dori daca se poate sa ma indrume cineva catre un mecanic specializat in Opel. In cazul in care cineva cunoaste as aprecia enorm niste date de contact. De-asemenea in cazul in care trebuie schimbat, exista posibilitatea sa il gasesc la un spatiu de dezmembrari?

Va multumesc frumos pentru timpul acordat si va doresc o zi cat mai buna.

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Scub a scris:Buna ziua,
Am o mica problema cu masina. Am cautat si din pacate nu am dat de nici o solutie.
Pe scurt:
Detin un Opel Astra H 1.7 CDTI;101 CP Z17DTH. La bord are ventilatorul cu 4 viteze. Or eu tind sa cred ca nu se poate intampla asa ceva din senin. Pretul este astronomic (pe la 950 ron).

Va multumesc frumos pentru timpul acordat si va doresc o zi cat mai buna.


Man, trimite-mi mie blocul ala de rezistente, ti-l repar si ti-l trimit inapoi. Nu te costa nimic.




da-mi un mesaj privat si vorbim acolo.
  • 26vul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am si eu o problema legata de treptele 1,2,3 de la ventilatie, este vb de ASTRA H cu A.C, problema a aparut dupa ce m-a lasat bateria, incercand de mai multe ori sa ii dau la automat probabil s-a ars aceea rezistenta, cum pot schimba aceea rezistenta ?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
man, siguranta termica s-a ars pentru ca ai folosit ventilatia avand gura de aerisire din fata parbrizului obturata cu frunze, zapada, gheatza etc.

Siguranta termica se afla pe blocul de rezistente (regulator de turatie) care la randul lui se afla pe tubulatura de ventilatie din interiorul masinii.

Demontezi torpedoul, il scoti de acolo si de uiti cu o lanterna pe sub torpedou in sus spre parbriz. Acolo ai sa vezi un grup de fire care intra intr-o mufa chiar in tubul negru de plastic. Mufa aia are o clema, apesi pe ea si tragi in sus si iese tot regulatorul. Siguranta termica este una din aluminiu, ca o rezistenta mica de tot (groasa ca un bat de chibrit si lunga de 1 cm.

O gasesti de cumparat la magazinele de piese electronice,costa cam 10 lei. Cand ceri siguranta termica, ceri sa fie de 120-140 grade.
  • 26vul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc, dar cum o lipesc in locul celeilalte, am inteles ca nu merge lipita deoarece e siguranta termica Confused
  • 26vul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat si eu rezistenta de la ventilatie, in poza este rezistenta veche, toata afacerea a costat 240 ron la reprezentanta,inclusiv montaj
  • maxdiux

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am si eu aceeasi problema... unde as putea sa merg sa o rezolv, sau poate Scub ma poate ajuta...

Cu stima,
Marius
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR