Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Chiar daca am cautat o luna de zile problema era din traversa sau cum se numeste din usa. Rezolvarea a constat prin slabirea cuiului de la iala. Acum nu mai troncane.
Skip ads

  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu sunetul de rasnita pe care l-am sesizat noaptea mergand cu geamurile deschise pe langa un zid de beton (a reflectat sunetul produs de la motor). Am observat ca stand pe loc cu motorul turat constant pe la 2100 ture se aude.
Am fost la reprezentanta si mi s-a spus ca s-ar putea sa fie o rola, dar ca nu merita sa faca ceva pana nu se agraveaza (daca se agraveaza). La fel, masina nu are probleme evidente.

- Z16XER.
- 2008.
- 92.000 km.
- Ambreiaj schimbat de ~ 5000 km.
- Nu am sesizat sunetul inainte de schimbare (nu inseamna ca nu exista).

Eu mai suspectez si posibilitatea ca ceva sa fie desprins din catalizator. Am un sistem de esapament f zgomotos (resimtit mai ales in partea din fata). Practic, daca depasesc 2200 ture, deja incepe sa se auda f gutural mersul motorului.
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am urmatoarea problema:

In treapta 2 sau 3 de viteza, mergand constant, daca accelerez mai puternic pentru demaraj se aude fasaitul discret al turbinei, si cand iau piciorul de pe acceleratie se aude un zgomot pe care nu stiu sa il descriu, pentru 1 secunda, ca un scartait sau ca si cum iese aerul pe undeva. Zgomotul il sesizez in partea dreapta fata cum stau in masina. Mentionez ca se aude doar in sarcina nu si la relanti si se aude cand ai cand

Revizia a foat facuta in iulie, distributie pompa apa, filtre, ulei. Voi merge in service dar dupa anul nou.

Sarbatori fericite tuturor!

Multumesc!
  • Dan02

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut! De vreo saptamana cand apas brusc acceleratia in mers, din dreapta fata se aude un bazait. Am treas de plastice, am golit torpedou, portiera, zgomotul persista. Ce ar putea fi? Sunt relee in zona? Astra G, z16se.
Skip ads

  • Dan02

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Da, suporti (tampoane) motor rupti (rupte).
  • claudiu tudorita

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 1.7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2018

  • Mesaj Privat
dyn_44_ a scris:salutare ,poate fi capsula vacuum?,la mine sa aude un ,viumm,, de 1-2 sec numai cand accelerez mai tare din treapta a 2 sau a 3.




Salut si la mine se aude un viummm cand iau piciorul dupa acceleratie de la ce era?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR