Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • banomix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Va salut! Sunt nou in domeniul Clubopel doar Very Happy . Posesor de astra G 2004 16 8v gri de care sunt mandru foc de 2 ani. Dar cum am fost ELEV iar acum liber profesionist, nu prea dispun de resurse financiare pentru a ma ingrijii cum trebuie de opelasul meu de aceea am urmatoarele probleme:

1. Mi sa aprins cheita in bord, am puso pe un tester al unei cunostinte (gratis) si mia dat ca ar fi arsa treapta a 2a de la termocupla sau cum se numeste ( ventilatorul ce raceste radiatorul masinii ). Cum schimb acea rezistenta si unde e situata? NU MA PRICEP deci nu ma luati in nume de rau! Sad .

2. Cum desfac pragurile interioare. Am reusit sa desfac capul celui din dreapta ca sa constat ca n-am loc cum trebuie, sa ma duc cu sfoara(cablurile) pentru un amplificator. Am descarcat dupa forum manualul de reparatii, dar specifica in el doar cum se desfac capetele de prag nu tot pana in spate. Nu am curaj sa trag mai tare de ele de frica sa nu rup cleme ca dupa sa stea haite. Am un amplificator cu 4 canale si un subwoofer sa zicem modest nu de competie sau de vibrat tabla pe care as vrea sa-l montez.

Daca este cineva din Ploiesti sau imprejurimi, se pricepe si poate/doreste sa ma ajute ( contra COST bine inteles ) as fi fericit. Multumesc! Sper sa rezolv cu ajutorul cuiva. Toate cele bune! Smile
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
1. rezistenta este in modulul racire motor (ECM) adica pe partea soferului in spatele barii de protectie fata lipita de aripa stanga jos.. trebuie sa te bagi sub masina .. si este o cutie neagra cu clipsuri rosii
2. de ce nu tragi cablurile prin pavilion.. deeasupra usilor.?
  • banomix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
1.Perfect la prima problema, cum am ocazia ma arunc sub masina so caut. Cel mai curand, azi sau maine.

2.ok cablu de curent, dar cele audio de la player 2 dus cele cu semnal + 2 intors pentru amplificare boxe?
  • banomix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat. Toata cablaria pe partea dreapta au fost duse. Singurel in parcare, cu cabluri cumparate de la magazin de piese electronice ( nu acele chituri de "maro" care costa enorm demult si firele extrem de proaste), treaba de maxim 4 ore cablarea + 2 ore lipiturile si conexiunile. Pentru cine intampina aceasi problema il ajut cu mare placere gratuit ca doar suntem o comunitate.
Merg inclusiv cu persoana in cauza sa cumpere cele necesare.

9 papuci tip "ghiara" pentru statie
1 papuc pe rotund pentru borna de + a bateriei
9m cablu 1x6mm rosu
1m cablu de impamantare (galben si verde eu nu am gasit negru atunci) pentru masa luata de la surubul ce tine centura spate
6m cablu audio ecranat
6m cablu pentru contactul de + al playerului ( acela mov ) e cam de 1mm sau de 0.75mm
12 metrii cabluri pentru boxe 2x1.5mm
Set 100 coliere plastic negre ( pentru estetica si prinderea firelor in manunchi.
5m copex pentru estetica, atfel incat sa para totul original. in special + care il treci prin compartimentul motor la +.
Surubelnita electrica cu 2 , 3 spirale pentru gaura in dopul de cauciuc ce face legatura intre compartimentul motor si habitablu + 2, 3 bituri steluta pentru surubul de masa si demontarea pragului/ torpedoului.
Curent pentru pistolul de lipit. ( eu am avut un invertor de la 12v-220v )

Duduie muzica. Folosesc un subwoofer magnat b30 800w/250rms, iar statia este Magnat edition four limited 1200w (subwooferul in punte, iar cele doua canale ramase le-am pentru boxele stock). NU AM taiat niciun fir si NU am gaurit nimic din ce era original al masinii. Treaba curata si facuta profesionist astfel inca nu se vede absolut nimic hait, gaurit, strambat, sau prost montat la loc.
Nu am gasit la voi un tutorial mai de doamne ajuta cum sa montezi un subwoofer si o statie pe astra g asa ca as vrea sa fac eu unul, detaliat si cu poze daca mi se permite

Revin si cu poze pentru cine imi cere.

Mai urmeaza proglema cu rezistenta arsa, o sa revin cu amanunte si acolo.
  • banomix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
luciraica a scris:1. rezistenta este in modulul racire motor (ECM) adica pe partea soferului in spatele barii de protectie fata lipita de aripa stanga jos.. trebuie sa te bagi sub masina .. si este o cutie neagra cu clipsuri rosii


Nu am asa ceva. Ventilatorul, are o mufa sub el cu 4 fire, care urca sus langa farul din stanga, unde se imbina cu alta mufa cu 6 sau 7 fire dintre care 2 duc separat printro camasa artintie (probabil ingnifuga) la compresorul de AC. In rest nu am nimic mentionat de tine. M-am dus la dezmembrari. iar tipul de acolo mi-a arata cum arata acea cutiuta cu rezistenta, patrata, metalica cu gaurele, destul de mare de observat, Insa nu am asa ceva, la el era fix pe firul de la ventilator la circa 30 cm. Mi-a spus alte prostii care ma speriat, gen, daca e mai noua nu mai are chestia aia sub aripa, ci vine de acolo de unde am incercuit


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR