Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Gasesc pe undeva un adaptor de la priza(220v) la priza auto de 24v?Eu am nevoie de el pentru un filtru de cafea special pentru tir si voiam sa il folosesc si in casa.Am vazut pe piata adaptoare doar de la 220v la 12v si ma intrebam,ar functiona si pe 12v corect?Merge folosit si la priza de la opelul meu fara sa creeze profleme la partea electrica?Multumesc anticipat!
Respect!

P.S.:Daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze moderatorilor si ii rog daca se poate sa imi mute si mie discutia acolo unde trebuie.Multumesc!
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Invers era mai greu, sa faci 220Vca din 12(24V)cc. Eu pentru asta am un invertor din comert.
Pentru ce vrei tu, cauta un transformator mai rezistent de 24-25-26V in secundar si o punte redresoare mai solida si ai rezolvat problema. Depinde de cerintele filtrului. Asta pentru casa.
Daca el e construit sa mearga la 24Vcc, nu il vei putea folosi in Opel. Pentru asta ti-ar trebui un convertor 12Vcc-24Vcc.
O schema aici.
Dar gasesti si gata construite.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
citeste eticheta aparatului sa vezi ce zice
daca zice ca aparatul tau de cafea functioneaza si pa 12 v atunci il poti folosi si in casa cu un transformator de 220 -> 12 v sau pa masina (12V)
insa sa te uiti ca transformatorul sa aibe amperajul cel putin cat consuma aparatul de cafea...
foarte multe masini mari (tiruri, camioane) au si priza de 12 V pe langa cele de 24 v (aici ma refer la prize tip bricheta)

daca merge pe 12 v te poti folosi cu succes de o sursa de alimentare de calculator pe care sa o transformi in sursa pentru aparat...
tutorial transformare sursa ATX in sursa pentru diverse chestii din casa:
http://www.wikihow.com/Conv...-Lab-Power-Supply
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR