Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • bulbazar

  • Mesaje scrise: 540
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,va prezint aici un tutorial de montare parasolare cu lumina pe astra g(eu am folosit parasolare de vectra C dar se poate si de B)

Parasolarul de vectra C

Prima data se desface mufa de pe fire

Apoi se incalzeste cu feon piciorusele incercuite pentru a putea scoate prinderea de vectra C de pe tija


se trece la parasolarul masini si facel acelasi lucru

Dupa ce am scos prinderea de la parasolarul de astra G,o montam pe parasolarul de vectra si apoi incalzim piciorusele si le impingem inspre tija pentru a se fixa.Personal eu la incalzire la final pentru a apropia piciorusele de tija am folosit bagheta cu gaz.atasez si o poza cu ea.


Dupa se monteaza si mufa.Acum pe partea electrica,inca nu am montat parasolarele pe masina dar o sa i-au plusul de la plafoniera si minus de pe caroserie.(atentie cine are plafoniera simpla cu un bec daca luati de acolo plusul nu o sa se aprinda becurile de la parasolare doar daca trageti de butonul de la faruri,deci luati de altundeva plusul.)
Pentru cine vrea sa schimbe si becurile,se schimba foarte usor

Sper sa va fie de folos.Spor la modificat!
Skip ads

  • astra_cc

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Bravo felicitari, multumim pentru tutorial.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial !
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
de unde am putea lua plusul ca sa functioneze becurile numai cand deschidem capacu de la oglinda?
Skip ads

  • bulbazar

  • Mesaje scrise: 540
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
becul din torpedou,bricheta,contact.Personal am tras plusul de la becul din torpedou,mi s-a parut cel mai simplu.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
foarte bun tutorial.in completare as vrea sa zic celor care fac operatia si nu mai folosesc parasolarele vechi: inelele acelea mici si pot lua la pila si se scoate mai usor suportul de fixare de vectra b.iar cel de astra g se poate impinge pur si simplu pe noul parasolar nemaifiind nevoie de surse de incarzire.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bulbazar a scris:becul din torpedou,bricheta,contact.Personal am tras plusul de la becul din torpedou,mi s-a parut cel mai simplu.


Vreau si eu sa imi montez palasolarele cu lumina si ma gandeam sa iau plus-ul de pe caroserie, asa vazusem la un coleg. Nu e cam lung traseul de la becul din torpedou pana la parasolare ?
  • bulbazar

  • Mesaje scrise: 540
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cum sa iei plusul de pe caroserie?Smile))poate minusu
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am facut si eu rost de niste parasolare de vectra b 2 si am observat ca la prinderea de langa stalp are 2 suruburi pe cand la parasolarul de astra are doar un surub ,trebuie sa fac schimb intre prinderi ,adica sa iau prinderile de pe cele de astra si sa le pun pe cele de vectra .sau merge pus direct cu prinderile de vectra ?
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
trebuiesc luati suportii de pe astra si cele de vectra se dau jos cum e descris mai sus.e simplu.nu e de speriat.pentru iluminare tot asa se poate lua plus din mufa care exista deasupra plafonierei.e o mufa lata
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:Am facut si eu rost de niste parasolare de vectra b 2 si am observat ca la prinderea de langa stalp are 2 suruburi pe cand la parasolarul de astra are doar un surub ,trebuie sa fac schimb intre prinderi ,adica sa iau prinderile de pe cele de astra si sa le pun pe cele de vectra .sau merge pus direct cu prinderile de vectra ?


Da, Caludiu este nevoie sa schimbi suportii de pe parasolarele de vectra cu cei de la astra g . Eu iti recomand ca inainte de a da jos suportii de astra g , sa desfaci surubul de prindere , tragi in jos vreo 2-3 mm si apoi cu un feion incalzesti bine, bine suportul in interior pentru al face mai maleabil . Apoi folosesti un patent subtire dar mai lung cu varful ascutit pentru a prinde cat mai bine suportul din interiorul plafonului(sistemul suportului se aseamana mult cu un diblu tip floare de rigips- si datorita vechimii exista riscul ca o margine sa se crape la tragere) de aceea zic ca este bine sa l incalzesti si sa tragi foarte usor de el in jos.Dupa ce ai scos suportii cu parasolare cu tot din plafon , va trebui sa faci transplantul. Sistemul de prindere de pe vectra nu te intereseaza cum il scoti , dar foarte important este sa lucrezi cu grija la suportii de la masina ta. Adica , sunt 4 picioruse de siguranta care nu permite ca tija parasolarului sa iasa afara din suport , si aici va trebui sa tragi usor de ele pentru a scoate afara suporul si de al pune pe cel de vectra b.Eu am puse parasolare de vectra c dar parca din cate stiu eu la cele de vectra b ar trebui undeva smilgheruit daca nu ma insel(in partea de la suportul dinspre oglinda... sa ma corecteze cineva daca gresesc).
Legat de alimentare treaba este simpla = plus luat de pe plafoniera iar minusul de la unul din suruburile de la suportul de acte de vectra b)pe care il ai deja montat._. O alta treaba ceva mai delicata este daca vrei sa schimbi becurile si sa pui leduri . Aici trebuie lucrat usor pentru a scoate oglinda ca sa ajungi la becuri(rama oglinzii are 4 "ghinturi(picioruse)" in partea de jos a ei si cate 2 in laterale) . Foloseste 2 surubelnite cu cap drept dar foarte suftiri in cap pentru a desface cu usurinta si de a nu strica fata sau sparge oglinda.
Scoti becurile afara pui leduri . Eu mi am pus placute cu cate 3 leduri smd pe placuta iar lumina este puternica si clara .
Nota -- Lucrul cel mai important este sa tragi foarte usor de suportii de la masina ta pentru a le putea scoate intacte si fara sa rupi vreo margine , restul la ce trebuie facut este relativ usor .
placuta folosita . I am scos carcasa si am folosit doar placuta din interior . O poza ca sa iti faci o idee .


Si o poza cu lumina pe care o dau aceste placute

Foloseste te de pozele date de bulbazar si sigur nu o sa ai probleme.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Gabi cat si tie Tony pentru indrumari.Acum sa vad cand imi fac timp sa le pun pe masina.
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
asa cum spuneam am facut rost de parasolare iluminate de vectra b 2
asa ca ieri dupa ce am iesit de la munca am dat jos parasolarele de pe masina (bine inteles ca am reusit sa rup o ureche de la parasolarul de la sofer ,nu am stiut exact cum se scoate cu toate ca Gabi mi-a explicat mura in gura,nu am avut nici posibilitatea sa incalzesc cu feon asa cum a spus el ,)dar sa trecem peste ,am reusit sa le dau jos ,am mers in casa si si m-am apucat de treaba,am lipit pentru inceput fire la mufe ,pentru ca avea panglica ,am scos pini din mufa si am lipit fire

dupa ce am lipit fire la mufe ,am trebuit sa scot si pini din mufa de pe parasolar ca sa pot scoate suportul de prindere ,si arata asa

am scot si suporti de pe parasolarele de astra.
Operatiunea a fost relativ simpla pentru ca am incalzit cu feonul sotiei ca sa se inmoaie materialul si sa fie mai usor de lucrat.
La montajul suportilor de astra pe parasolarul de vectra a trebuit sa piles putin marginea de la tija ,ca sa aiba loc suportul ,am incalzit iar cu feonul si apoi am introdus suportul pe tija .

Dupa cum vedeti la mine e alt tip de sistem de prindere fata de colegul Bulbazar de la care m-am inspirat cu montaju.
La final am scos si oglinda ca sa pot pune niste leduri in locul becurilor galbene.
Toata treaba am terminat-o aseara pe la ora 23.20. si m-a apucase-m de treaba pe la 21.30

Azi la intalnirea club opel ct am facut si montajul pe masina ,am tras firele ,am reusit sa montez suporti si merg de minune ,pentru ca anu am apucat sa cumpar leduri ,parasolarele au ramas fara oglinda pusa,asa ca maine o sa dau o fuga sa cumpar leduri si sa le pun in parasolare.
O sa revin cu poze finale ,cu toate ca toti stiti cum arata pe masina .
Cu toate ca in momentul cand am montat suportul de acte am zis ca nu o sa mai umblu nici o data la el ,azi a trebuit sa il dau jos ca sa pot trage firele pe sub plafonul de tabla ,dar am reusit sa il pun la loc asa cum era .fara probleme .
sper sa v-a placa.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si in sfarsit finalul ,cu leduri montate


Sper ca v-a place si sa ajungeti sa va puneti si voi
ca schimba aspectul la interior.

PS: o nelamurire am si eu ,la capetele de langa pglinda ,acolo de unde poate iesi pentru a culisa spre geam nu mai vine fix la jumatate asa cum veneau cele de astra ,asa vine si la voi ?
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ce leduri ai pus claudiu?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Desi e mai vechi topicul si intrebarea vine abia acum o sa raspund,ca asa e frumos.
Ledurile folosite sunt din acelea din banda cu cate 3 leduri pe modul.si sunt puse gix in spatele geamului(becul normal e mai spre oglinda,de fapt sub ea,dar avand filament lumina suficient.Asa ledurile puse sub plastic lumineaza direct .
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut claudiu. De unde ai luat suportul acela de acte ? Provine de la o alta masina sau este o dotare mai exclisivista pentru astra g ?
App nu esti cumva din Medgidia ? Daca da si eu sunt tot de acolo poate ne gasim la o bere mai discutam mai impartasim experiente, idei. Numai bine !
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Este de vectra B suportul de acte,se gaseste de cumparat la ~50 lei!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sau chiar si mai ieftinsau chiar pe acolo ,am vazut pe forum ,si aditza a vandut una de curand,cauta si vei gasi si i-al fara sa te mai gandesti ,dar sa aiba toate elementele ,suportul ,tabla de plastic si cauciucul din interior.cauta si parasolare de vectra B2 sau vectra C,sunt cu iluminare pe langa oglinzi.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Bolidul a scris:Salut claudiu. De unde ai luat suportul acela de acte ? Provine de la o alta masina sau este o dotare mai exclisivista pentru astra g ?
App nu esti cumva din Medgidia ? Daca da si eu sunt tot de acolo poate ne gasim la o bere mai discutam mai impartasim experiente, idei. Numai bine !

da sunt din Medgidia si deja ne-am cunoscut atunci cand am luat sistemul de stergatoare,pentru mine si geamurile electrice si ghederele pentru Denis ,de la masina ta pe care o dezmembrai
Numai ca eu stau mai mult pe la Constanta si in Medgidia vin mai rar si atunci la parinti in vizita.
Dar te asteptam pe la intalnirile clubului de duminica/vezi semnatura.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR