Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • gaboy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra c din 2008 1.9 CDTI 120cp z19dt ... Pierd antigel pe teava de esapament , scoate un fum alb si am verificat lichidul care curge pe toba si este dulceag , deci este antigel. am fost cu ea prin mai multe locuri chiar si la reprezentanta din CT si nu au reusit sa faca nimik.
Am skimbat garnitura de chiuloasa ca mi sa zis ca este ciupita dar nu a fost asta problema dupa care am schimbat chiuloasa ca au zis ca este fisurata dar degeaba am aceeiasi problema, imi arunca antigelul pe teava de esapament. Astazi mi`au zis ca este o probema de la EGR , ca el este cauza pt care ajunge lichidul de racire pe teava de esapament ... A mai patit cineva asa ceva . Ma puteti ajuta . Multumesc
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la 1.9 cdti EGR-ul nu are nici o legatura cu antigelul...
el este comandat electronic si nu are racire (sau incalzire) cu antigel
problema este in alta parte...
  • gaboy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
asa m`am gandit si yo ... acu m`au pus sa duc chiuloasa inapoi ca nu`i de vina ... am skimbat si 3 garnituri tot degeaba .. nu stiu ce sa mai fac .. ms pt raspuns !
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Verifica planeitatea chiuloasei sau sa nu fie vreo fisura in chiuloasa,daca are fisura ar trebui sa mearga si motorul aiurea
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gaboy a scris:Am un opel vectra c din 2008 1.9 CDTI 120cp z19dt ... Pierd antigel pe teava de esapament , scoate un fum alb si am verificat lichidul care curge pe toba si este dulceag , deci este antigel. am fost cu ea prin mai multe locuri chiar si la reprezentanta din CT si nu au reusit sa faca nimik.
Am skimbat garnitura de chiuloasa ca mi sa zis ca este ciupita dar nu a fost asta problema dupa care am schimbat chiuloasa ca au zis ca este fisurata dar degeaba am aceeiasi problema, imi arunca antigelul pe teava de esapament. Astazi mi`au zis ca este o probema de la EGR , ca el este cauza pt care ajunge lichidul de racire pe teava de esapament ... A mai patit cineva asa ceva . Ma puteti ajuta . Multumesc


Vezi ca pe teava care vine la EGR ai un racitor si prin acela trece antigelul...poate o fi fisurat pe interior.....se afla un pic mai jos de termostat !
  • gaboy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Tase am skimbat chiuloasa, garnitura , supape, arbore, si tot degeaba aceeasi problema.

pmstelian e posibil daca teava aia de la EGR e fisurata sa arunce tot antigelu pe toba ?

Am anulat EGR si am eceiasi problema .. si tot antigelu il pierde pe toba nu prin alta parte !
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gaboy a scris:Tase am skimbat chiuloasa, garnitura , supape, arbore, si tot degeaba aceeasi problema.

pmstelian e posibil daca teava aia de la EGR e fisurata sa arunce tot antigelu pe toba ?

Am anulat EGR si am eceiasi problema .. si tot antigelu il pierde pe toba nu prin alta parte !


exista o posibilitate sa fi fisurat acel racitor... Question
  • gaboy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
si daca e fisurat ... antigelul curge pe toba ? asta ma intereseaza ?
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gaboy a scris:si daca e fisurat ... antigelul curge pe toba ? asta ma intereseaza ?


sincer nu am studiat asa bine acea teava nu stiu cat de gros este materialul sa iti zic sigur daca e de acolo sau nu ....acum ma gandesc la un alt test destul de rapid
In racitor intra tur+retur lichid racire....(daca ai zis ca EGR il ai OFF) ai putea sa pui pe direct fara sa mai treci prin racitor o perioada sa vezi cum se comporta Wink
  • gaboy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
l`am pus pe direct ... am anulat ERG si tot aceiasi problema o am arunga antigelul pe toba si scoate un fum alb ... m`am gandid sa ma incerc o chiuloasa , daca nici asa nu rezolv nimic nu stiu ce sa mai fac Sad
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gaboy a scris:l`am pus pe direct ... am anulat ERG si tot aceiasi problema o am arunga antigelul pe toba si scoate un fum alb ... m`am gandid sa ma incerc o chiuloasa , daca nici asa nu rezolv nimic nu stiu ce sa mai fac Sad

foarte ciudat...dar vechea chiuloasa avea fisuri ?ai strudit-o cu atentie ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ori e chiulasa crapata,ori blocul motor in acea zona.
Skip ads

  • gaboy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
in 2 zile imi vine chiulasa cea noua si o sa vedem cum merge dupa si revin cu un post ! ms
  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in 2 zile imi vine chiulasa cea noua si o sa vedem cum merge dupa si revin cu un post ! ms
apropo cat te-a costat chiuloasa cea noua ?
  • iulian necula

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut.
am si o problema asemanatoare cu a ta. pierd antigel dar nu se stie pe unde. s-a verificat tot. tu ai mai rezolvat ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR