Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • rombert

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
azi am avut marele noroc sa fiu oprit de miliatie + echipaj RAR.

si da-i si verifica... rezultat:

-jante 17" in loc de 15 sau 16
-cauciucuri diferite fatza de cele omologate in talon
-"peloape" la faruri
-toba finala modificata (doua evacuari)

amenda 15 zile sa rezolv bal bla bla....

de niste roti sper sa fac rost. pleoapele le dau jos si curat ceamurile de la far si toba finala o schimb.

cand merg la "verificare" domnii de la RAR o sa verifice daa au fost remediate doar aceste "probleme" sau vor comenta daca vor gasi ei altele?
de exemplu am folii albastre pe geamurile din spate + luneta. un stop foarte neclar.. si alte probleme. sau o sa verifice si noxele daca inlocuiesc toba?

astept sfaturi pareri sugestii .. multumesc
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vor verifica astea dar vor verifica si alte chestii.
La toba cred ca-i interesa zgomotul mai mult decat noxele.
Foliile sigur o sa le observe.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pfff ce urat:( unde ai dat de ei?...
Depinde, eu cand am fost cu cineva nu s-au uitat decat la ce avea scris( faruri/jante/toba) restul ca nu avea manere spate si plafonul negru nu aveau treaba:))
Acum depinde si cum ai norocul:( sper sa iti iasa bine.
  • rombert

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
i-am intalnit la iesirea de pe autostrada buc-pit :-L la 10 min dupa ce m-au oprit au strans si au plecat. curat ghinion

cine a mai avut "norocul" sa mearga la RAR pt probleme tehnice sa lase niste impresii aici.. ce si cum se desfasoara treaba!

multumesc
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Uhh exact pe unde trec eu mereu, presupun ca pe iuliu maniu acolo:( de obicei acolo isi fac veacul:(

Eu ti-am spus, cand am fost cu cineva, nu s-a uitat stric decat la ce era scris ce avea in plus nu s-au uitat, dar cred ca depinde de cine intalnesti. Cand am fost la R.A.R Pitesti cu o masina la identificare, nu s-au uitat decat la serie si atat...faptul ca avea jante de 18, folie fata si etk nu aveau treaba...si cand am fost cu a mea in bucuresti numai scapam d ei Smile) mai mai sa se ia si de jeg:))

Sper sa nu ai probleme. Bafta!
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am niste jante de 17'' insa in carte nu sunt trecute , cum sa fac sa le trec ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hartie de la reprezentanta ca a fost omologata dimensiunea aia pe masina ta si cu aia te duci la RAR sa iti faca modificare in carte.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,659
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Doar de curiozitate ... cat e amenda pentru cauciucuri inafara valorilor trecute in cartea masinii ? Oarecum imi vine sa si râd, chiar ... cat poate sa fie ?

Eu pe vara am 195/60R15 (ca pe Vectra A 1.7TD) in loc de 195/65R15 (conform carte Vectra B 1.7TD). Greutatea masinilor pe fata e aceiasi, motoarele fiind si ele aceleasi. Culmea e ca e mai stabila in curbe si tractiunea e mai buna cu cauciucuri 195/60R15.
Skip ads

  • rombert

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
"Precizam ca verificarea tehnica in vederea redobandirii certificatului de inmatriculare al vehiculului, retinut de Politie, se efectueaza numai la RAR in oricare dintre reprezentantele sale judetene. Verificarea se va efectua numai la subansamblurile la care sunt localizate defectele inscrise in raportul de control tehnic in trafic sau in dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare emisa de Politie.
Acte necesare: cartea de identitate a vehiculului, in original ; Dovada de retinere a Certificatului de inmatriculare, act de identitate prezentator."

raspuns de la R.A.R.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@twinport sau in caz ca acele dimensiuni nu au fost montate pe masina te duci la RAR sa faca omologare.
Costa ceva banuti.Or sa faca ei niste teste sa masoare stabilitatea,eficacitatea la franare,zgomot produs, e.t.c.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:@twinport sau in caz ca acele dimensiuni nu au fost montate pe masina te duci la RAR sa faca omologare.
Costa ceva banuti.Or sa faca ei niste teste sa masoare stabilitatea,eficacitatea la franare,zgomot produs, e.t.c.

Cost 82 lei. Teste nu se fac de nici o culoare. Te duci cu foicica de la reprezentanta in care sunt trecute toate dimensiunile pe care le suporta masina si apoi la RAR ti le trec in cartea masinii fara nici un test.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cj79raa te contrazici cu R.A.R`ul?
Mentionarea in C.I.V. a anvelopelor optionale

Pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa prezentati vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele R.A.R.

In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de Incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile.

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30

http://www.rarom.ro/RO/arti...tionale--204.html
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Poate scrie ce zici tu dar eu iti spun ce am facut eu. Sau cel putin la Cluj asa s-a procedat cum am zis.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cj79raa eu m-a referit in cazul in care dimensiunile care vrei tu sa le montezi nu vin pe foaia de la reprezentanta.EX: La Vectra B jante de 18" sau 19".
Poate si exprimarea mea a fost defectuoasa.Omologate in loc de montate.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Inteleg. Daca nici pe foaia de la reprezentanta nu apar dimensiunile atunci iti fac ce ai zis tu. Nu contesc si cred ca e adevarat.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Are dreptate Cangri, dar slabe sanse sa si iei acel "examen"...este o lege nestrica in mare parte, nu este imposibil dar foarte greu, la fel cum este "ordinul" ca nici un bmw urs sa nu fie euro 2 Smile) cine a reusit a fost un mare "banos" Smile)
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut , stie cineva daca pot sa trec RAR-u in alta localitate de cit in cea care sunt pus la evidentsa sau in care vreu sa pun automobilul la evidentsa ? am in vedere de identificare
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
caci aici in iasi cind te duci la rar parca te duci la taiere
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Se poate face in orice localitate,dar evident cu programare in prealabil
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am ramas astazi si eu fara de certificat de inmatriculare din cauza ca nu aveam aceleasi dimensiuni la anvelope pe masina cu ce aveam trecut in certificat
ma intereseaza daca a mai patit vreun coleg de curand dar de curand proaspat aceasta ,,nenorocire'' si cat l-a costat la RAR taxa de redobandire ?
daca in afara de anvelope au mai verificat si altceva la masina?
si dupa ce a trecut de RAR ce tip de certificat de inmatriculare a primit la politie tot modelul vechi cu dimensiunile anvelopelor trecute in el sau modelul nou fara dimensiunile anvelopelor?
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR