Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Cojocariu Razvan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu nevoie de ajutorul vostru, eu sunt in italia si trebuie sa vin acasa si vreau sa vin pe serbia , imi poate spune cineva dupa ce termin autostrada (de la sarbi) in ce parte trebuie s-o iau in primul orasel, satuc, stanga sau dreapta, pentru a face drumul mai scurt. Multumesc!
Skip ads

  • alexakonstantin

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Vino pe slovenia si ungaria, serbia nu e in UE o sa ai pb
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu te sfatuiesc sa vii pe Slovenia-Ungaria. Varianta pe Serbia a ramas convenabila numai daca esti oltean(zona Craiova-Dr.Tr. Severin).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
depinde unde vrei sa ajungi. Unde, mai exact (judet macar) ti-e destinatia?
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, depinde unde vrei sa ajungi... Acuma, facand abstractie de asta, si eu zic sa vii prin Slovenia (o traversezi in cateva ore, drumurile sunt bune, de fapt vii pe autostrada aproape tot drumul), apoi prin Ungaria. Iesi din Italia pe la Trieste, apoi tii indicatoarele spre Ljubljana, mai apoi spre Maribor (nu intri in MAribor ci de la Slovenska Bistrica o iei la dreapta, spre Ungaria, primul oras mai mare din Ungaria e Nagykanizsa). In zona asta ai pe indicatoarele de orientare rutiera, pe langa numele localitatilor, si indicativele statelor unde vrei sa ajungi - H-Ungaria, A-Austria, SRB-Serbia. De aici (Ungaria) chiar depinde unde vrei sa ajungi, poti sa o iei spre Budapesta pe la Siofok, sau poti merge spre Arad daca vrei sa ajungi spre sudul sau centrul Romaniei. Aproape tot drumul e pe autostrada.
  • Cojocariu Razvan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta e problema, ca eu sunt din turnu severin. Anu trecut am mai fost acasa tot pe sarbi, dar m-am incurcat, am facut drumul ala prin munti, paduri, o nenorocire, de asta vruiam sa ma ajutati sa nu mai gresesc.
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am venit de mai multe ori de la Roma la Craiova si numai prin ex Yugoslavia. In Slovenia sunt doua variante: pe autostrada si treci pe langa Ljubljana (trebuie sa platesti vignetta) sau pe drum national 30 de km si apoi mergi prin Croatia (Rijeka - Zagreb - Serbia). Eu le-am facut pe amandoua si am decis ca urmatoarele drumuri de Romania sa nu mai calc pe autostrada slovena. E adevarat ca in cazul asta platesti mai mult autostrada in Croatia dar iesi mai ieftin, peisajele mi-au placut mai mult si motorina e mai ieftina (aici tre sa recunosc ca am consumat mai multa, dar am traversat Croatia cu o medie de 180 kmph pe autostrada Cool ). Plus ca la ultimul drum de Romania am ramas sa dorm o noapte in Croatia la un agroturism - pentru mine a fost la jumatatea drumului.

Uite ce traseu iti propun eu: http://g.co/maps/ksnga
De la Trieste mergi spre Basovizza, apoi Pesek di Grozzana, intri in Slovenia si tii drumul (foarte bun dealtfel) national prin Kozina > Hrpelje >>> Starod unde ajungi la vama Slovenia - Croatia. Practic tot ce trebuie sa faci este sa tii drumul dupa ce treci de Kozina. La vama de intrare in Croatia se trece lejer si dupa 2-3km intri pe superstrada spre Rijeka (privelistea spre mare e fantastica, inainte de Rijeka e un OMV de unde poti privi in voie). De la Rijeka continui spre Zagreb, atentie la tuneluri si curbe, unde vezi limita 80 las-o la 80 ca e pusa cu cap. La un moment dat se termina superstrada si intrii pe autostrada spre Zagreb, in 60 de minute esti pe centura, autostrada e fantastica.

Odata ajuns la Zagreb tii A3 / E70 spre Belgrad (la vama Croatia - Serbia vad ca Google Maps da un rateu si te pune sa ocolesti, lucru neadevarat). La Belgrad poti sa mergi pe centura dar nu iti recomand ca nu e terminata si e plin de TIR-uri, tai drept prin oras. Circa 30 de minute dupa Belgrad iesi de pe autostrada la Pozarevac . Cel mai bun drum de la Pozarevac e spre Veliko Gradiste dar nu stiu daca au terminat lucrarile; in cazul in care nu au terminat inca ai sa tot vezi indicatoare galbene spre Golubac (le vezi de cum iesi de pe autostrada) si va trebui sa ocolesti Pozarevac pe partea cealalta (fata de cum e indicat in traseul de mai sus) si sa urmezi strada 24 de pe harta, Sapine > Makce (faci stanga pe 108) > Cesljeva Bara > Tribrode > Branicevo > Golubac si de aici e suficient sa mergi pe malul Dunarii pana la Portile de Fier.

Drumul de la Belgrad la Pozarevac e decent, de la Pozarevac la Veliko Gradiste e decent. De la Pozarevac la Makce incepe ok dar in apropriere de Makce e cam nasol, cum te indepartezi devine iar ok. Pe la Branicevo iar ai o bucata de drum prost, de la Golubac la Severin e decent cu cateva portiuni mici unde e mai stramt si mai prost. De cand iesi de pe autostrada de dupa Belgrad pana la Golubac ai maxim 10 km de drum prost impartit pe bucati, si pana la Portile de Fier faci cam 3 ore; recordul personal a fost de 2, o ora de la autostrada la Golubac si inca o ora pana la vama.

Multi olteni prefera sa mearga prin Ungaria din cauza ca sunt mai putine vami sau ca ar putea avea probleme. Eu nu am avut niciodata probleme in nici o vama, ultima oara am trecut spre Romania cu fetita de 6 luni si nici un vames nu a vrut sa se uite la foaia de drum (care m-a costat 200 de euro la Consulat). De multe ori am avut bagaje pana la tetiere in spate si nu s-a luat nimeni de mine, am trecut si cu masina lovita vizibil prin Croatia si zero probleme (conform legii lor ar fi trebuit sa-mi dea la intrare o constatare cum ca e deja lovita ca la iesire sa nu am probleme ca am facut accident nedeclarat pe teritoriul lor).

Pentru mine, spre Oltenia, nu exista alt traseu, mai ales de cand se poate tranzita Croatia si Serbia doar cu buletinul romanesc.
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am facut recent(3 zile in urma)botosani-crotone(italia),am mers pe ruta ungaria-slovenia vigneta a costat 15€/10 zile ungaria si 15€/4 zile in slovenia.am avut gps si am mers prin debrecen-budapesta-maribor-liubliana-trieste.in italia am mers pe partea adriaticii si pana in taranto am platit 52€ la telepass(taxa de autostrada).am plecat joi la 13-30 si am ajuns sambata la 07-30.drumul a decurs foarte bine,putina politie in trafic si am dormit 3 ore in slovenia intr-un peco si am stat blocat in trafic in italia vreo 2 ore din cauza unui accident pe autostrada.va recomand sa alimentati cu carburant inainte de a intra in italia pentru ca costa foarte mult(1.80€/litrul).
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu sunt in italia de 2 zile, am facut onesti-granita HU-SLO in 15 ore, hotel noaptea si a doua zi de acolo pana la 80 km sud de salerno in 14 ore. in total 2350 km, am platit vignetele HU si SLO la Arad, 130 lei pe 10 , respectiv 7 zile. in italia am platit 60 euro taxe autostrada. cel mai mic pret la motorina e in SLO, 1,3 euro. in italia pe autostrada e 1,8, in oras e 1,6.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.
Nu doresc sa mai incep inca un topic avand o tema asemanatoare.

Doresc sa merg in Italia pentru o saptamana. PITESTI-NAPOLI.
Va rog sa ma sfatuiti despre urmatoarele:
-care ar fi ruta decenta pentru acest traseu.
-care ar fi costurile prin fiecare tara recomandata(vignete-taxe)
-care ar putea fi costurile carburantului.
-cati km ar fi de parcurs pe acest traseu.

Masina este un Vectra B 1998, motorizare x20xev, proprietar, acte valabile(vigneta-asigurare-ITP). Am montat pe masina un echipament radio CB si un GPS-GoClever 3535 cu harti EU si RO. Nu am detector de radar.
Multumesc anticipat.
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut...nu pot decat sa iti recomand traseul facut de mine prin Ungaria si Slovenia,taxele de autostrada au ramas aproape aceleasi in Italia precum si vignetele in celelalte 2 tari.cel mai important lucru e sa alimentezi in Slovenia inainte de intrare in Italia pt ca in Italia e 1,80€ motorina si 1,90€ benzina.odata intrat in italia coboara spre Roma si de acolo spre Napoli.evita partea de vest a Italiei pentru ca sunt mai multe telepass-uri(taxa de autostrada)dar sunt si probleme din cauza ploilor masive din ultimile zile.sper sa-ti fie de ajutor...bafta(mai multe detalii cu privire la traseu sunt in postarea mea de mai sus)
  • costel24ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salutare!
luna care vine as vrea sa plec spre romania,mai exact in Bacau,din Spoleto (PG) Italia,ar fi prima oara cand as pleca cu masina,si as vrea sa stiu care sunt costurile totale in medie..(carburant,taxe autostrada,vignete) merg cu un fiat punto motor 1.2,16v 85cp(oare ma tine pana acasa?)am un navigator garmin,care ma enerveaza mereu,nu are harta romaniei,dar eventual o sa folosesc hartile de la nokia pe telefon! nu am de gand sa opresc pe la hoteluri,o sa fac opriri doar pt o cafea si eventual sa respire si masina putin!si drumul e doar dus....ca nu cred ca ma mai reintorc...deci ma intereseaza costurile in primul rand(bugetul e foarte mic) Multumesc !
Skip ads

  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Dupa cate stiu sunt in jur de 1900-2100 km, acum depinde si de stilul tau de mers si cam at de mult iti consuma masinuta, sa presupunem ca mergi normal si iti consuma 7% per total, cu o medie de 6 lei / litru nu poate sa te ajunga mai mult de 900 ron si cu 2-3 cafelute baute. Posibil sa-ti consume mai putin, deci si mai ieftin, deoarece majoritatea traseului este numai autostrada, mai rau e in Romania...grrr
Eu am facut cu un Megane Diesel, din Bergamo Italia pana in Constanta cu 6 ore dormit cam 30 de ore si am avut consum mediu 4,7%
  • costel24ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspuns!masina consuma cam 7% ,eu trebuie sa imi socotesc in euro,si sa pun in calcul si taxele de autostrada si vignete,nu de alta,dar nu vreau sa ma trezesc prin Ungaria ca numai am bani sa pun benzina....plec cu bani cat sa ajung acasa...ca deocamdata aici nu mai e de munca....de 6 luni stau pe dreapta!
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu te grabesti asa de tare, de ce nu vi pe nationale, paote e putin mai lung, dar nu ai taxe si gasesti combustibil mai ieftin decat pe autostrada. Fa o socoteala si poate iesi mai ieftin.
  • costel24ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e mai ieftin....e prima oara cand ma arunc sa fac o cursa asa lunga...nu obosesc tare la volan,am mai facut 1200km intr-o zi.stiu ca o sa ma omoare drumurile din romania,dar asta e.ajuns in romania trag pe dreapta si ma odihnesc daca simt nevoia.sa fac numai nationale poate ma incurc prea mult,si daca e limita de viteza mica,plus trafic....cred ca tot creste consumul.raman la autostrazi,dar nu stiu cat m-ar costa...
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cum adica nu sti, du-te la o statie de benzina de pe autostrada si la una dintr-o localitate, eventual si automata si vei vedea diferenta. Cele automate sunt cu 0.2-0.3 euro mai ieftine.
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut
costel24ro pana-n Bacau ai de mers 2000km,deci cam vreo 250 € de carburant la pret de 1,72€-l.dar in slovenia gasesti carburant mai ieftin chiar si pe autostrada.pe autostrada ai sa cheltui vreo 40-50€ in italia,in slovenia vigneta 15-25€,iar in ungaria 15-20€.aproximativ cam astea is preturile.in romania nu stiu ce traseu sa-ti recomand pentru ca peste o luna va fi zapada sau cel putin asa se prevede.
  • costel24ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Protektor, stiu ca e diferenta de pret destul de mare,dar ma refer ca daca prind trafic,limite de viteza,consumul creste si timpul creste semnificativ.
multumesc Ionutz pt raspuns!
am reusit sa pun harta romaniei pe navigator,dar navigatorul ma baga prin austria,si imi arata un total de 1800km pana acasa!bhooo
probabil tot prin slovenia e mai bn ca nu platesti autostrada si costul carburantului mai bun!
acum sincer,vb doar din ce am citit pe net,ca nu stiu nimic!
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mergi cu incredere prin slovenia,fa recapitularea traseului cu google maps si stai linistit.eu tot asa am facut primul drum de la botosani pana in crotone(it)cu un gps nou, fara experienta la drum lung si singur.multa bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR