Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • costel24ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
merci ionut! la mn e faptu ca plec cu bani putini,si nu prea am asa multa incredere in masina.
daca se intampla ceva nedorit pe drum..fara bani m-am dat dracu...
raman inca pe ganduri...ca la costurile care sunt,incep sa iau in considerare si un eventual transport al masinii cu o platforma...cam tot pe acolo cred ca ies
Skip ads

  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Din Spoleto faci asa: Foligno > Perugia si apoi iei E45 pana la Cesena. De acolo poti sa iei autostrada spre Bologna > Padova > Mestre > Trieste, te costa cam 20 de euro. Daca vrei sa mai economisesti 15 euro, de la Cesena iei E55 (Romea) pe ruta Ravena > Comacchio > Chioggia; singura problema e ca Romea e cel mai periculos drum din Italia din cauza ca ziua e foarte aglomerat - daca vrei sa-l faci te sfatuiesc sa-l faci noaptea dupa ora 2 si o sa fie liber.

De la Trieste poti sa faci Slovenia unde trebuie sa iei vignetta pentru autostrada ( € 15 pt o saptamana e minimul) si mergi Liubliana > Zagreb, sau poti sa eviti autostrada slovena iesind din Italia pe la Pesek di Grozzana (Basovizza), faci 30 de km in Slovenia pe drum national (foarte bun drumul, se merge lejer), apoi iei autostrada in Croatia: Rijeka > Zagreb. Facand asa mai scutesti maxim 10 euro (platesti in plus autostrada croata pana la Zagreb). Din cate stiu eu, in Croatia benzina costa mai putin decat in Slovenia.

De la Zagreb te indrepti spre Belgrad, in Serbia mai dai 10 euro parca pe autostrada, dupa Belgrad la cam 50 de km iesi la Pozarevac si apoi faci Veliko Gradiste > Golubac si tii pe malul Dunarii pana la Portile de Fier.

In Romania ma indoiesc ca ai nevoie de navigator Smile Poti sa faci Turnu Severin > Craiova > Pitesti > Bucuresti > Ploiesti > Bacau, pentru traseul prin RO te pot ajuta mai bine colegii care sunt in Romania.
  • costel24ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult ecstrim, foarte detaliat raspunsul tau!cred ca varianta cea mai buna e slovenia ungaria,nu de alta,dar merg cu foaie de drum,mi-a expirat si buletin si pasaport si nu as vrea probleme prin croatia .doar permisul de conducere il am valabil,ar fi bn daca as putea sa trec doar cu permisul de conducere,m-ar scuti de alti 65e foaia de drum plus drumul pana la ambasada!
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dacã e doar pt foaia de drum, poþi merge liniºtit ºi prin croaþia, n-ai sã ai probleme
Skip ads

  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut ecstrim!faci des acest traseu(ro-it)?daca da poate imi zici si mie mai incolo cum e pe durata iernii tot parcusul drumului.in februarie vreau si eu sa plec in Romania.
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut, anul asta nu l-am mai facut cu masina... in anii trecuti drumul a fost foarte practicabil, chiar prin muntii sarbi cu zapada.
  • laur1276

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2006 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Spuneti-mi si mie cum se procedeaza sa treci cu bacul cu masina personala? cam cat costa? pe unde e mai bine sa treci calafat sau turnu severin? eu vreau sa ajung in pitesti.aveti idee daca sunt probleme cu asigurarea pe 5 zile? vreau sa cumpar o masina din italia si concesionarul imi face asigurare pe 5 zile cel mai ieftin.multumesc tuturor.
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut laur1276...depinde de unde cumperi masina din italia.sa zicem ca mergi prin bulgaria poti trece pe la russe-giurgiu(pe pod) fara probleme si de acolo bucuresti-pitesti.
Skip ads

  • laur1276

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2006 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut Ionut.masina o cumpar cu toate actele proprietarului si factura de la concesionar plus asigurare pe 5 zile de la torino.nu pot sa fac asigurare pe mai multe zile ca e mai scump.in italia nu e ca la nemti sa poti face asigurare pe 15-30 sau 90 de zile,nu stiu nici eu prea bine cum este pe germania.cert este ca ungurii nu mai accepta numerele galbene de la nemti care erau cu asigurare pe 5 zile asa ca nu accepta nici asigurarea de la italieni pe 5 zile.fratele meu sta in italia si ultimul drum l-a oprit de 2 ori special sa vada asigurarea.e riscul mare sa vii pe UNGARIA.risti sa-ti ia talonul masinii si numerele si platesti o amenda destul de mare plus ca nu te mai lasa sa mai pleci cu masina decit pe platforma.ca sa vii cu masina pe roti trebui sa cumperi numere p-uri de la ei care costa 1000 euro sunt pe un an de zile si sunt transmisibile de la o masina la alta cu trecerea intr-un registrul ......nu stiu nici eu prea bine acum am aflat si se pare ca e nasoala treaba cu trecutul prin ungaria.deasta vreau sa vin special pe slovenia,croatia,serbia,severin sau calafat traseul care-l recomanda un coleg de forum mai sus.pe ungaria imi era mai usor am facut multe drumuri pitesti-italia pe ungaria dar acum e alta treaba ca o sa vin cu masina cumparata de acolo.oricum mersi pentru raspus.daca stii ceva mai multe despre traseu sau cum se trece cu bacul ,cam cat costa.....te rog sa detaliezi.astept si raspunsuri de la alti colegi de forum.multumesc.INCA O DATA ATENTIE CU ASIGURARILE IN UNGARIA
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am cativa prieteni care trec cu bacul in grecia(30-45€) si de acolo e autostrada pana langa sofia(bulgaria) si acolo trec in tara pe podul de la giurgiu.era bine pentru tine daca aveai masina in sud in zona Bari sau Pescara.sau fa un calcul si vezi daca iti convine sa cobori de la Torino cu masina si sa treci in grecia.
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut...a facut cineva de curand acest traseu?sunt noutati sau probleme pe parcursul traseului.trebuie sa plec peste cateva zile in Romania si as dori sa aflu ultimile noutati Smile
multumesc
  • kaferfan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
bai frate, te ingrozesti daca citesti tot thread-ul....unul vine cu medie de 180 km/h ( cred ca are Ferrari) dar se uita la marunteii de autostrada, altul nu stie daca-l tine masina pana in RO dar vine in tara TOTUSI....numai fenomene ...
Skip ads

  • banu ionut

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
cine ma poate ajuta si pe mine?vreau sa ajung pe undeva pe langa palermo si as vrea sa stiu cam cat m-ar costa tot,taxe de autostrazi,vigniete,trecerea cu bacul la messina.plec cu un opel vectra break de 2004 cu consum de 5,9 mediu.mai am si copilul si nevasta cu mine .am inteles ca la messina se plateste si la persoana.pe unde s-o iau sa trec doar cu buletinul?
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tu esti din "alta tara", oare noi ar trebui sa ghicim in care? Stiu ca din Papua Noua Guinee e destul de scum.
Dupa stiinta mea, buletinul e valabil doar in tari membre UE, dar in Croatia nu se mai cere pasaport. Feribotul (bacul), taxeaza auto+ numar persoane (copil am si eu, dar depinde cati ani are, eu am unul de 23 si unul de 13 si sunt taxat in alt fel, functie de varsta).
  • banu ionut

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu sunt in belgia si toate tarile care le tranzitez sunt membre ue.prin serbia si croatia nu am trecut niciodata.copilul are 3 ani.cat taxeaza feribotul?
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kaferfan a scris:bai frate, te ingrozesti daca citesti tot thread-ul....unul vine cu medie de 180 km/h ( cred ca are Ferrari) dar se uita la marunteii de autostrada, altul nu stie daca-l tine masina pana in RO dar vine in tara TOTUSI....numai fenomene ...




Laughing super tare.... scuzati off topicul... Very Happy
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca vi din Belgia, nu vad legatura intre Croatia si Serbia. De ce vrei sa mergi pe acolo ca sa ajungi la Palermo? Te-ai uitat pe harta? Cred, dar nu sunt sigur ca, copii pana la 3 ani nu se taxeaza. Exista internet si cauta feribotul (compania care face servicii acolo) si vezi ce preturi au.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut iarasi.
Am specificat intr-un mesaj anterior ca doresc sa ajung prin Italia, dar nu prea am avut timp in ultima perioada. In fine.
Plecare din Mioveni(AG), iesire prin Nadlac. O sa merg pe M5 pana in Budapesta(ceva de vizitat), dupa care o sa "cobor" pe M7 spre Slovenia unde o sa fac ultima alimentare(din ce am citit ar fi benzina mai ieftina decat in Italia). Din Slovenia o sa ies spre Trieste(Italia).
Vreau sa ajung la Napoli si asi avea, din ce m-am interesat doua variante:
1-Trieste-Venetia-Padova-Bologna-Firenze-Roma-Napoli
2-Trieste-Venetia-Padova-Bologna-Cesena-Pescara-Napoli(pe coasta Marii Adriatice)
INTREBARE. Care ar fi traseul cu costurile reduse, avand in vedere ca in Italia se plateste pe fiecare autobanda in parte in functie de km, deci nu au o vigneta. Ce ma sfatuiti?
Multumesc si astept un raspuns din partea cunoscatorilor.
  • ionut tiberiu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua!este cineva care poate oferi informatii din calatorii prin Grecia,Bulgaria.ma refer la sfaturi utile,unde sa alimentez/unde nu,ce sa fac si ce sa nu fac....?
in curand o sa trec cu ferry-boat-ul din Italia in Grecia si apoi continui spre Romania
multumesc
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Va salut iarasi.
1-Trieste-Venetia-Padova-Bologna-Firenze-Roma-Napoli
2-Trieste-Venetia-Padova-Bologna-Cesena-Pescara-Napoli(pe coasta Marii Adriatice)

Nu prea ai ce costuri sa reduci, distanta este destul de mare. De la Trieste la Napoli sunt cam 900 de km si autostrada o sa te coste in jur de 60 de euro.

Pe partea cu Firenze - Roma ai drum mai usor, in mare parte 3 benzi pe sens mai putin intre Bologna si Firenze. Pe malul marii e putin mai lung dar faci si drumuri express - ca bani tot pe acolo iesi.

Ai avea si o a treia varianta mai economica dar cred ca faci 2 zile de la Trieste la Napoli (de la Venezia iesi de pe autostrada si mergi pe malul marii > Chioggia > Ravenna apoi iei E45 pana la Terni, apoi Rieti > Avezzano > Sora > Cassino > Caserta > Napoli); cred ca te-ar costa in jur de 15 euro bucatile de autostrada. Nu iti recomand decat daca vrei sa fi 100% turist sau daca esti sofer masochist.

Eu personal as merge pe prima varianta. Calatoresti linistit chiar daca nu economisesti "marunteii de autostrada", ca sa citez un clasic in viata ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR