Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. Aum sunt in Arad si dimineata la

4.00 plec spare Budapesta.
Skip ads

  • dmihai

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Saptamana viitoare intentionez sa plec din Bucuresti catre Roma.
Traseul l-am stabilit: Bucuresti ->Budapesta ->Maribor-> Trieste -> Roma, si probabil o sa raman peste noapte prin Slovenia pentru a ma odihni. Ma puteti sfatui in legatura cu cazarea in Slovenia, ceva mai ieftin pentru o noapte la Moteluri/Agroturisme, dar si Vigneta pe cat timp poate fi achizitionata si costul ei ?
Toate cele bune!
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Vezi aici: http://romaniidinsardegna.c...-1-ianuarie-2014/
O zi buna
  • dmihai

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc @IonutN, saptamana aceasta o sa imi planuesc bine traseul iar luni va fi plecarea.
Voi cauta in Nadlac Vigneta pt Ungaria, sper si pt Slovenia sa gasesc, in caz ca nu, probabil la grania Ungaria-Slovenia.
Toate cele bune!
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
vigneta pe slovenia poti sa iei din primul peco de pe autostrada cum intri in slovenia.plus ca au si preturi bune la carburanti.si inainte sa iesi din slovenia poti sa mai faci un plin deoarece ai sa ramai surprins de preturile la carburanti din italia Smile.pana la roma de la trieste,eu am platit ultima oara in jur de 50 euro autostrada.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vigneta pentru Slovenia gasesti si in Romania la iesire cand platesti pentru Ungaria. E 15 euro pentru 7 zile ...adica nu te avantajeaza daca stai mai mult prin Italia, dar asta e ..traseul pe acolo e cel mai scurt si mai rapid. Eu in Slovenia am stat la o pensiune in apropiere de Ljubljana si sincer nu mai stiu in 2012 cat a costat(sunt destule pe Booking). In Italia asa cum spunea un coleg te rup autostrazile care pe cat sunt de scumpe pe atat sunt de aglomerate si extrem de obositoare. Sa circuli 300-400 de km cu 130 bara la bara(efectiv bara la bara) nu e foarte relaxant. In Slovenia insa e lejer, cam tot ca in Ungaria.
  • dmihai

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Tin cont de parerile voastre si o sa caut inca din tara sa cumpar vigneta pt Ungaria si Slovenia. Voi pleca Luni pe 28 din Buc, iar intoarcerea Vineri pe 8 august, deci mai mult de 10 zile, de aceea voi cumpara pe o luna vigneta. Cazare tot pe booking.com voi cauta.
Cat despre carburant, o sa alimentez in Slovenia la granita cu Italia, am inteles ca in jur de 1,4 E/L este pretul, iar kin Italia in jur de 1.7 E/L, probabil si mai crescut pe autostrada.
O sa opresc o zi si la Venezia, nu ma grabesc si ar fi pacat sa nu vizitez. In Italia o sa merg mare parte a drumului pe autostrada.
Voi reveni cu poze si alte detalii despre calatorie, consum, etc.
Numai bine!
  • dmihai

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am revenit din frumoasa vacanta ieri, si in cele ce urmeaza va detalia calatoria. Am plecat din Bucuresti luni pe 28 iulie ora 12:00, in tara am circulat bine, cu exceptia ploii care ingreuna traficul iar la 19:00 (ora RO) am fost in Nadlac unde am si ramas timp de o ora pt a manca.
Pana acolo 607 km, consum indicat 4,6 %, cel real rezultat in urma alimentarii - 5,3%, am mers cu 140km/h pe autostrada si in rest cu cat s-a putut. Vigneta pt Ungaria 20 euro pentru o luna iar cea pt Slovenia 30 euro pe o luna.


Urmatoarea oprire era programata pe langa Maribor in Slovenia la o pensiune, am rezervat pe Booking (Pensiunea Gostisce Golob) - am ajuns la 23.30, nu era nimeni, nici o masina in parcare, toate luminile stinse, un pic sinistru ... la usa n-a raspuns nimeni, la fel si la telefon. F obosit am plecat mai departe, si am intrat in primul oras din cale - Celje, unde nu am gasit cazare. Am intrebat cateva persoane pe strada dar nu stiau engleza si nu intelegeam ce zic. La o benzinarie cineva mi-a spus ca sigur in Ljubljana gasesc cazare, unde am si oprit la primul hotel indicat pe IGO. A 2-a zi am reclamat Booking.com cele intamplate.

In italia am intrat pe la Trieste iar pana la Venetia am mers pe strazile statale, limite de 60 si 90 Km/h. pe la 12 am ajuns la Venetia, am ramas pana la 23:00. Tot pe booking am rezervat in Mestre.

Venetia este ceva nou, superba de altfel se poate vedea si din poze, merita vazut, apa cat vezi cu ochii! Din punctul meu de vedere este mai frumos ca Bruges-ul in Belgia, acolo sunt cateva canale.
Despre costuri:
Mancare: la orice colt pizza sau sandwish-uri pana in 5 euro. Apa sau cafea 2 euro,
Vaporase (tragetti) se poate cumpara de la orice statie plutitoare bilet pe intreaga zi -18 euro - pentru Venetia si insulele din jur - Murano, Burano, Lido di Venezia. Gondola - 80 euro pt 40 minute.
Parcare: 21 euro/zi - Tronchetto parking
  • dmihai

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Miercuri dimineata am plecat spre Bologna tot pe strazile statale. Nu recomand fiindca se merge foarte prost, in plus sunt si camere. In continuare am vizitat Muzeul Lamborghini si Ferrari.

Lamborghini este mai mult un showroom pe cand Ferarri este un Muzeu in adevaratul sens, merita vazut!

Mai departe de la Bologna pana la Roma am mers pe Autostrada. Trafic mare, bara la bara, intre Bologna si Firenze a plouat torential, Telepass-ul 27 euro.

Pana la Roma am facut 2145 km la consum real de 5,5%, iar cel indicat de 4,8%
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR