Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • popescualin90

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Jos unde se prinde turbo pe evacuare un "meserias" de mecanic mi-a rupt..un surub cand a vrut..sa mi-o desfaca si aku sufla gaze si de atunci masina e foarte puturoasa si Turometrul o ia razna cand bag picioru in ea creste si scade brusc Care credeti ca ar fi problema ? Sa fie oare de la Turbo ori Discul de ambreiaJ?
Skip ads

  • florinel_198622

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
popescualin90 a scris:Jos unde se prinde turbo pe evacuare un "meserias" de mecanic mi-a rupt..un surub cand a vrut..sa mi-o desfaca si aku sufla gaze si de atunci masina e foarte puturoasa si Turometrul o ia razna cand bag picioru in ea creste si scade brusc Care credeti ca ar fi problema ? Sa fie oare de la Turbo ori Discul de ambreiaJ?


inainte de aceasta reparatie ai avut aceasta problema?
pentru ca daca nu ai avut sigur este de la turbo suflanta functioneaza la turati foarte mari si produce vibratii e posibil ca surubul acela rupt sa fie cauza altei probleme.
asta daca nu ai mai umblat si in alta parte.
sa auzim de bine.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bine ai venit pe acest forum.
problema ta ar trebui dezbatuta pe unul dintre topicurile deja deschise nu e necesar sa deschizi un topic nou pentru asta. completeza-ti la semnatura cu datele masinii si motorizarea ca lumea sa stie despre ce vorbim.
cand expui o problema este cel mai indicat sa faci si o poza a zonei respective ca sa ne putem da seama exact despre ce este vorba si vei primi mai repede un raspuns si mult mai obiectiv.
incerc sa imi dau seama in ce zona se afla surubul rupt de care spui tu si pe unde scapa gaze...
cand accelerezi si iti creste turometrul nu patineaza rotile? daca nu patineaza ar putea sa fie si de ambreiaj...
citeste pe forum ca vei gasi raspunsuri destule si multe poate chiar la intrebarile tale...
  • popescualin90

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Mentionez ca mi sa umblat la constanta la rulmentul de presiune ambreiaj si nuj ce a cautat sa incerce sa demonteze si turbosuflata cred ca pentru a avea acces mai mult..spre cutie habar nu am . Iar cand mam intors am observat pe autostrada ca atunci cand incercam sa bag piciorul in ea turometrul urca si scadea brusc..am oprit..si mam uitat iar de sub capota am observat..k ies..gaze de la turboo Neutral Oare asta sa fie cauza Mentionez..pana atuncii niciun fel de problema de acest fel masina zbura...pe sosea
Skip ads

  • florinel_198622

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu are voie sa iasa gazele de la turbo ele angreneaza palele turbosuflantei.
pai altfel cum sa mearga turbo daca tu ai scapari de gaze
principiul de baza functioneaza astfel
turbo este angrenat de gazele arse produse de esapament la un anumit nr de turati
apoi el absoarbe mai mult aer (tiraj fortat) care este distribuit in galeria de admisie astfel crescand performanta motorului
ai o problema de etansietate din cauza surubului rupt sau lipsa(cel mai plauzibil)
  • popescualin90

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
oare de la aceasta problema ca pierd gazele din cauza surubului rupt..sa imi faca turometrul figuri cand bag piciorul in ea ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
popescualin90 a scris:oare de la aceasta problema ca pierd gazele din cauza surubului rupt..sa imi faca turometrul figuri cand bag piciorul in ea ?


tu chiar nu ai citit ce am scris eu mai sus sau?...

"bine ai venit pe acest forum.
problema ta ar trebui dezbatuta pe unul dintre topicurile deja deschise nu e necesar sa deschizi un topic nou pentru asta. completeza-ti la semnatura cu datele masinii si motorizarea ca lumea sa stie despre ce vorbim.
cand expui o problema este cel mai indicat sa faci si o poza a zonei respective ca sa ne putem da seama exact despre ce este vorba si vei primi mai repede un raspuns si mult mai obiectiv.
incerc sa imi dau seama in ce zona se afla surubul rupt de care spui tu si pe unde scapa gaze...
cand accelerezi si iti creste turometrul nu patineaza rotile? daca nu patineaza ar putea sa fie si de ambreiaj...
citeste pe forum ca vei gasi raspunsuri destule si multe poate chiar la intrebarile tale... "
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR