Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am depus actele sa-mi dea smecherii de la conducere 25 % din taxa poluare inapoi. Azi mi-a venit raspunsul.
Stimate domn , urmare a cererii bla bla bla, taxa de poluare pt autovehicul a fost achitata in cuantum de 3115 lei, iar acum recalculata dupa noua taxa este de 5973 lei?
?!?!
Se vede clar ca e cu 25% mai ieftin nu? De unde le scot astia?
Si scris mare: Diferenta de restituit 0
Am facut un drum la ei degeaba. Imi pare rau ca am platit 1 leu pt xerox sa las actele.

Sunt posesor de astra G 1.7 dti , anul 2000

Platit taxa in octombrie 2010
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.nu ai citit regulamentul
2.nu ai postat unde trebuie
3.nu ai citit legea
4 daca ai cititit legea nu ai inteles.
Nu se restituie 25%.Se restituie diferenta intre taxa veche si taxa noua.In caz ca exista.
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si eu am depus actele pt un opel astra g 1.6 16 v..astept acum...o sa anunt si eu rezultatul;)
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cangri, ai totala dreptate. Se restituie diferenta daca exista. Dar, daca au spus ca anul asta este cu 25 % mai mica taxa, nu ar trebui sa existe diferenta? Asta spune legea. Stiu ca nu am postat chiar unde trebuie si imi cer scuze colegilor. Dar este o problema a noastra, a tuturor.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si eu m-am interesat pe plan local.
Si tot acelasi raspuns. Daca taxa de atunci este mai mare decat cea de acum, primesti inapoi. Daca nu, nu.
Si inca o chestie, trebuie sa fii neaparat proprietar, daca ai vandut masina La Revedere, nu mai poate solicita eventuala diferenta nimeni, nici tu ( ca ai vandut ) nici actualul proprietar ( ca nu a platit el taxa). E noua smecherie Made in Romania by Alesii Poporului.
Au spus cei din Media care au prezentat stirea cum au vrut ei si este partial adevarat, s-a miscorat cu pana la 25 % in unele cazuri, nu in toate.
Este exact ca in magazine,unde scrie "Reduceri de pana la 80% "si cand intrii toate sunt reduse 15-20 % max si cateva pe care nu le ia nimeni ( mai nasoale de regula) 80%. Adica o vrajeala.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
lucian_rotundu au spus la TV .Tu pui botu` la tot ce zice pe la T.V.?
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu ma asteptam sa primesc nimic. Stiu ca traiesc in Romanica. Dar incercarea moarte nare.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca esti baiat destept poti sa primesti toata suma inapoi.
Skip ads

  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@CANGRI in Romania nu ducem lipsa de baieti destepti , acuma depinde de cati pun botu cum ai zis tu , mie unul mi se pare ca prea o faci pe moderatorul (poate doar mi se pare).
Mai mult castiga avocatul decat cel care a platit taxa.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Care avocat?

In rest ti se pare!
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ca sa vezi bani inapoi din taxa platita trebuie sa faci suma jum-jum cu avocatul , altfel te plimba in instanta de n ori pentru ca d-lui sa iasa la scop. Stima.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da ce nu esti in stare sa faci o cerere si sa o depui unde trebuie?
I-ti trebuie avocat?
Plus ca onorariul avocatului este pe langa suma ce trebuie restituita si dobanda.
Skip ads

  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am fost ieri la trezorerie si mi-au calculat taxa.Eu am platit in 2010 cam 1700 lei(cu depreciere) iar acum cica taxa ar fi cam de 4000 de lei.Mi se pare cam ciudat si sincer nu stiu unde as mai putea sa intreb.Ba nuiesc ca cei 4000 de lei reprezinta taxa fara depreciere.Oricum zvonul cu cei 25% a fost apa de ploaie,parca vad ca in viitor ne pune pe noi sa dam diferenta.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Apoi am cam dat-o la RAR pe taxa de depreciere .
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
,,Cangri" sunt de acord cu ,,florin baltanescu" la ceea ce a zis. Si cred ca tu nu ai intrat vreodata in tribunal. Sau nu cunosti vreun avocat sau pe nimeni sa fi avut treaba cu vreunul. Nu uita. Traiesti in Romania.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
EXISTA persoana/persoane pe forum care si-au depus actele singure si au si castigat, nustiu exact daca au si spus, stiu ca este pe aici pe undeva, cand dau de link il pun.
Pana una alta de ce sa fac jumi juma? onoriile si le ia el oricum cu stie mai bine....ce treaba are suma mea castigata cu el?..
Am avut si eu procese, nu de taxa de altceva, dar ce am castigat a fost castigul meu nu am facut jumi juma cu nimeni..onoriile si le-a cerut el pe langa suma mea castigata gen: suma mea 1000 ron + 2000 ron onorii judecator bla bla bla..
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
acum 2 saptamani am depus dosarul pentru restituirea a 25% din taxa iar astazi ma duc sa imi ridic banii...am avut noroc..ce pot spune..deci se poate
  • Cristi0

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2011

  • Mesaj Privat
63ggd poti sa dai si tu mai multe detalii,cand ai platit taxa,cat ai platit si ce suma ti-au dat inapoi? Am si eu o cerere pt o masina asemanatoare ca a ta,am depus dosarul ala pe 26 ianurie si vad ca nu da nici un semn...am sunat ieri la ei si mi-au zis sa revin zilele urmatoare... ms
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
taxa am platit-o undeva in august-septembrie.... si am platit undeva la 2000 lei.... iar ieri am primit suma de 484 lei....pot sa spun ca la mine a durat aproximativ 3 saptamani...eram programat pe 26 martie sa imi dea banii...sa imi vina acasa fisa aia....dar cu ajutorul "cunostiintelor...s-a rezolvat mai repede....
  • Cristi0

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Mie mi-au zis ca voi fi sunat,de acea fisa nu stiu nimic,eu am adresa din buletin pe un apartament care l-am inchiriat si ajung foarte rar pe acolo...sa inteleg ca se poate si fara ea? cam in acea perioada am platit-o si eu asa ca inteleg ca mai recuperez ceva....ms
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR