Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@lucio85

crezi ca e vreun senzor de la debitmetru sau debitmetru in sine? Nu de alta, dar daca se duce la fiecare 30k, ar cam merita garantia extinsa (cred ca un debitmetru ajunge cam jumate din ea)
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Blink
problema cu debitmetrele la Opel e inca de la astra g si in speciala la cele pe benzina,
codul ala de eroare spune ca valoarea masurata de debitmetru nu se afla in limite( min -max)depaseste sau este sub una din valori asta se vede doar pe tester de aceea te-am intrebat atunci daca au verificat debitmetrul Smile
poate sa fie si o eroare temporara de soft sa nu citeasca corect valorile de le primeste de la debitmetru Rolling Eyes
pretul ultima data cand am verificat pentru un prieten era in jur de 700-800 ron
PS
incearca sa deconectezi borna de + de la baterie pentru 5 minute si daca a fost o eroare temporara se va stinge acel martor Respect!
  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e o eroare temporara pentru ca mi-a fost sters codul de 2 ori si a reaparut (astra intr-un timp relativ scurt. cam o saptamana). Am sa revin cu detalii dupa ce imi iau masina din service (vineri )
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
s-a aprins becul martorului din nou, s-a stins dupa cateva ore, si tot asa de vreo 2 ori.....joi am programare din nou la service !
@lucio
te rog sa detaliezi problema cu debitmetrul ( ce e ala, unde e pozitionat si la ce foloseste), ca sa ma duc la ei cu lectia invatata !
merci anticipat !
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gabi
se afla imediat dupa filtrul de aer, pe scurt masoara debitul(cantitatea de aer de intra in motor)+ temperatura acestuia si in functie de valorile masurate ECU calculeaza cantitatea de carburant pe care o injecteaja in cilindri +deschide sau inchide supapa EGR (recircula o parte din gazele arse)

Ps
discutii pe larg despre acesta gasesti aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2556
Respect!
  • _bogdanr_

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu, comportament identic, Astra J 1.4 T 140 cp. S-a incercat resoftare ECU dar fara succes iar solutia a fost schimbarea galeriei de admisie cu una model mai nou ("improved" asa cum scrie si in buletin). Exista un buletin de service pentru toate modelele fabricate pana la jumatatea lui 2011 daca nu ma insel.
P.S. Erorile stocate indicau aer insuficient la admisie.
  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@_bogdanr_:
mie mi-a zis la service ca au desfacut galeria si nu a observat probleme. Oricum, inainte sa o desfaca, mi-a spus ca e posibil sa fie galeria ca au primit notificare si daca e asa, o schimba cu una improved Oare?
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
_bogdanr_ a scris:Aceeasi problema am avut-o si eu, comportament identic, Astra J 1.4 T 140 cp. S-a incercat resoftare ECU dar fara succes iar solutia a fost schimbarea galeriei de admisie cu una model mai nou ("improved" asa cum scrie si in buletin). Exista un buletin de service pentru toate modelele fabricate pana la jumatatea lui 2011 daca nu ma insel.
P.S. Erorile stocate indicau aer insuficient la admisie.


ai avut acelasi cod de eroare P-1101?

@lucio, merci de informatii, mi-au fost de folos ! chiar piesa respectiva au scimbato!
astazi am fost din nou la service, dupa ce zilele trecute "martorul" s-a aprins de 3 ori , iar cand acesta era aprins consumul instantaneu era cu 2-3 litri /100 km. mai mare Crying or Very sad .
au schimbat debitmetrul cu unul identic luat dupa o alta masina si au facut proba in mers cativa km., cu laptopul cuplat la ECU, dar eroarea nu a mai aparut (oricum "martorul" se aprinde aleatoriu, aprinderea acestuia nedepinzand de motor incalzit/rece, rulaj in oras/afara, etc.).
voi merge cateva zile cu acest debitmetru, iar daca nu se mai aprinde "martorul", inseamna ca el a fost "vinovat", urmand sa comande unul nou si sa il schimbe ! daca nu, mai sunt doi posibili "vinovati" (in poza pusa de lucio se pot identifica): doi senzori pozitionati langa capacul din plasitc (de protectie) al motorului si o supapa la baza tubului din plastic de la filtrul de aer... sper sa se fi rezolvat, ca sa nu mai fi nevoie sa le experimentez si pe acestea !
recomand tuturor din zona sa apeleze la Service Radacini Braila....sunt profesionisti si foarte amabili....nu fac reclama, dar e purul adevar !
Skip ads

  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am luat si eu azi masina din service. Mi-au zis ca mi-au facut update la soft, iar daca mai apar probleme, vor comanda o galerie. Au mai zis ca s-au uitat si la debitmetru, dar nu au observat probleme. Parerea mea e ca update-ul nu rezolva mare lucru, dar am sa vad. Revin cu detalii in caz ca apare ceva nou.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
de cand au schimbat debitmetrul, "martorul" nu s-a mai aprins....
@ blink
si la masina mea au facut update-ul respectiv ( inainte de schimbarea debitmetrului), dar nu a dat rezultate, "martorul" aprinzandu-se in ziua urmatoare !
sa ne tii la curent. bafta !
  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asa cum ma asteptam, update-ul de soft nu a rezolvat mare lucru. Dupa aprox. 200 de km s-a aprins din nou martorul. Cand am scos masina din service (acum o saptamana) au zis ca daca mai am probleme, sa-i sun si comanda o galerie noua. Deci, probabil ca o voi avea montata undeva dupa Paste.
Am mers intre timp cu o masina la fel ca a mea si am obervat ca motorul se aude putin diferit. Nu stiu daca are vreo legatatura, dar la mine motorul are un sunet mai gros. (cel putin la turatii joase)
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Blink
eu nu cred ca problema este galeria de admisie ci mai degraba, dupa codul de eroare este o problema de debitmetru, cantitatea de aer masurata de acesta nu se afla in parametri Sad poate sa fie mai mare sau mai mica in functie de asta iti creste si consumul si se modifica si sunetul motorului iar arderea nu este ok
oricum multa bafta
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca si eu mã lovesc de problema cu check engine aprins,dar la mine nu funcționeazã cum trebuie,balbaie la relanti când este rece,nu se accelereaza cum trebuie,astept sa vad ce are,mașina este in service.
  • sickboy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,

Aceiasi problema cu martorul aprins o am si eu. Am fost prima data si mi-au facut resoftare dar problema nu s-a rezolvat.
astazi am fost din nou cu ea la garantie, aceiai eroare P1101 si mi-a aratat baiatul care a testat-o ce inseamna acea eroare.A verificat la galeria de admisie daca se vede codita rosie a supapei tip ciuperca, m-a intrebat daca a consumat ulei mai mult decat de obicei ( ceea ce s-a intamplat ) si mi-a aratat ca in programul lor se recomanda schimbarea galeriei de admisie cu un model nou imbunatatit care a intrat in productie din Ianuarie 2011.a ramas sa schimbe galeria dupa sarbatorile de Paste.
Mentionez ca motorul nu mai tragea cum trebuie, parca ar fi fost gatuit.
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti

problema cu codul P1101 am avut-o si eu.
dupa 3 vizite in service si batai de cap nenumarate s-ai descoperit ca este de la clapeta de acceleratie.
mi-e mi-au zis ca le-a venit oficial de la GM, ca si operatiune de rechemare. (au scris si in cartea de service)
au inlocuit si nu a mai aparut problema.

masina e o meriva, 1.4T din 2010

bineinteles ca am incercat si eu mai multe tipuri de benzina si nimic
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@ cristi_fx
te rog sa-mi spui ce cod are rework-ul cu clapeta , in cartea de service....pentru ca dupa ce mi-au schimbat debitmetrul, dupa 12 zile s-a aprins iar de doua ori martorul cu pricina si mi-au comandat o galerie de evacuare ( acum iar a trecut o saptamana si nu s-a mai aprins)......problema e ca am iesit din garantie si o sa trebuiasca sa platesc 1/2 din costuri (50 %discount pentru ca e in prima luna dupa expirarea garantiei).....asa ca daca e sa fie de la clapeta de acceleratie si e un rework scap fara sa platesc nimic ! te rog ajuta-ma cu codul !
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut

asta scrie la mine in carte
4.11.2011 - inlocuit clapeta acceleratie
558109-J852510-24011

imi pare rau daca ti-am dat sperante dar nu cred ca este un cod de campanie ...Sad
spun asta pentru ca mai am o interventie la care scrie 10-Q-019, la care scrie clar "campanie"
  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mi-a fost schimbata galeria de admisie. Dar inca nu am cum sa o testez, pentru ca mi-au fost furate stergatoarele si oglinzile. Imediat cum apuc sa merg in jur 200 de km va anunt daca se mai aprinde martorul. Inca o observatie pe care nu am apucat sa o fac, dar a facut-o gabriela, este ca se observa o crestere de consum cu in jur de 1.5-2 l/100km atunci cand era martorul aprins.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
au schimbat si la masina mea galeria de admisie...din ce mi-au spus e modelul cu noul cod, deci varianta "imbunatatita" !
galeria a venit completa : cu rampa de la injectoare, cu toate conductele, suruburile, senzorii, firele si ce o mai fi pe acolo, de s-au mirat si mecanicii !
totul a durat o ora ( montat/demontat), s-a lucrat profesionist si curat ! toata stima pentru Service Radacini Braila, pentru modelul astra j mai putin... ca de cand am cumparato m-a umplut de draci , cu problemele ei !
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Hmmm, oare o sa am si eu probleme cu galeria de admisie? Tot din 2010, 1.4T e si a mea. Fabricata in Marea Britanie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR