Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Am o Astra F Caravan ,1996, motor X14XE, 1,4 ,16 V ,COMBI ,cu aer conditionat ,care nu merge(nu stiu din ce motive)
Dupa cum spune si titlul am o cantitate mare de apa ( nu este antigel ),la picioare sofer si pasager.
Dupa demontare scaune si cam tot in afara de consola centrala, am localizat buretele din poza imbibat cu apa ;
1---- http://i44.tinypic.com/1i1ugp.png
Va rog niste sugestii cum si ce desfac in continuare (cum scot buretele din poza afara )ca sa ajung, la panoul ignifug, sa vad de unde se prelinge apa, ca sa izolez acolo .
2----Va rog sa-mi spune-ti pozitia originala a acestui furtun, care la mine acum este lipit de panoul ignifug (nu trebuie pus in fata la caseta de directie, departat putin de panoul ignifug ?
------ http://i43.tinypic.com/igi68z.png
Toate cele bune ....
Skip ads

  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
in furtunul ala din poza doi se strang mizerile de pe geamul fata prin el mai trece si un furtun de vaccum mic care actioneaza recircularea aierului.
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
-Va rog sa-mi spune-ti pozitia originala a acestui furtun, care la mine acum este lipit de panoul ignifug (nu trebuie pus in fata la caseta de directie, departat putin de panoul ignifug ?
1-----lipit de panoul ignifug ?
2 -----in fata la caseta de directie ?
Care din ele ...?
Toate cele bune
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu prea conteaza pozitia , eu il am in fata casetei de directie , important este sa fie curatat in interior si mai este un furtun putin mai joc prin care curge condensul de la AC vezi ca ala cred ca il ai infundat de se uda buretele.
Skip ads

  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
,,este un furtun putin mai joc prin care curge condensul de la AC vezi ca ala cred ca il ai infundat de se uda buretele.''
AC nu merge ...(asa am luat-o cu el stricat)
Cred ca pe la tevile de la AC sau furtune de la incalzire...
Caloriferul de la incalzire unde se afla ( o poza ar fi ca 1000 de cuvinte)
Toate cele bune.
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cu apa m-am trezit in masina, dupa ploile de saptamana trecuta. Masina a fost parcata in curte si a plouat-o ,nu am circulat deloc cu ea.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Caloriferul de incalzire este deasupra buretelui care este ud la tine , tevile care se vad in prima poza pusa de tine vin de pe calorifer, furtunul de jos vine de pe tava de sub calorifere care preia apa din condensul de la caloriferul de AC si de ce nu si apa ajunsa acolo prin alte locuri.
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare te rog ?
1-----Am si aer conditionat. Tevile de la AC, care intra in habitaclu, unde se duc ? Am cumva 2 ,,calorifere '' (sau unde se afla evaporatorul)
2-----La mine AC,nu merge si pentru ca am desfacut acum pentru apa inundata, vreau sa verific si partea de AC ,sa nu fiu nevoit sa desfac inca o data pentru scurgeri la AC, cand il voi repara AC-ul. Deci ce ar trebui sa verific aici (garnituri si etanseitate conducte ,etc )
Toate cele bune.
Skip ads

  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit AC ; http://i40.tinypic.com/1z2hvrc.png , accesul la cele 2 conducte care ies la motor si izolarea lor (impotriva ploii ) cum se face ?
  • coco29

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1996 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
aceeas problema am avut-o si eu.cand o spalam ,dupa ploaie gaseam apa . la mine a fost grila de vina nu mai etansa bine pe parbriz si se scurgea apa prin filtrul de polen si ajungea in interiorul masinii.am schimbat grila cu una de la sh si totul este ok
  • constantin67

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ca sa nu mai schimbi grila poti baga silicon sanitar sub grila ---beton armat
  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
O problema similara am avut si eu, diferenta fiind ca era arsa rezistenta de la aeroterma (sub filtrul de polen). Am gasit silicon negru si dupa ce am slabit suruburile de la grila si piulitele de la stergatoare am umplut spatiul dintre grila si parbriz. Dupa strangere, siliconul in plus l-am sters. Nu mai intra picatura de apa pe sub grila iar siliconul nu se observa.
Skip ads

  • Adaandrada

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am avut acceasi problema la Atra F Caravan 16v,.Se rezolva cu silicon sanitar la grila de aerisire, dar trebuie bine mulat,altfel nu scapi de problema.
  • mirben

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
din cate observ aici siliconul este jumatate de mester.... poate doar ti s-au adunat frunze pe canalele de scurgere si trebuie curatate,... fara sa lipesti toata masina cu silicon
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca te uiti sub chestia aia de plastic de sub stergatoare o sa vezi "canalul" pe unde se scruge apa de pe parbriz si o sa vezi ca are o chestie neagra (la mine asa e) gen carton de care se pune pe blocuri. La mine acolo era problema, se rupsese ala si curgea inauntru. Am dat cu silicon pe acolo pe marginile acelei chestii negre + o pelicula peste ruptura si acum e ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR