Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Un mecanic bun eu nu iti pot recomanda. Iti spun doar doi care se ocupa de opeluri:
Adam din dambu rotund: 0740504002 (cauta adresa mai in spate)
sau David de aici http://autocsi.ro/contact/asistenta/
Skip ads

  • vex89

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am fost si la david si la adam. de 3 saptamani umblu sa o repar....nimeni nu ii gaseste problema
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Permite-mi sa nu te cred. Ori masina nu are nimic, ori ai ceva scump de reparat...
  • vex89

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Crezi ca am chef de misto....la adam au zis ca e o problema pe electronica dar pana acum nu i-a dat nimeni de cap....la david mi-au luat 100 lei si au zis ca nush ce sa ii fac....masina merge normal fara nici o problema...doar ca se opreste ca stau la relanti
Skip ads

  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca vrei o parere care chiar sa te ajute de aici de pe forum, sfatul meu este sa sapi prin forumul asta vre-o 2 zile, sa te convingi cam cine stie ce vorbeste pe aici si ce recomandari are si sa il contactezi TELEFONIC. Gasesti si numere de telefon daca insisti.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
vex89 a scris:Crezi ca am chef de misto....la adam au zis ca e o problema pe electronica dar pana acum nu i-a dat nimeni de cap....la david mi-au luat 100 lei si au zis ca nush ce sa ii fac....masina merge normal fara nici o problema...doar ca se opreste ca stau la relanti

Intotdeauna? Ar trebui urmariti parametrii motorului ... Senzor de volanta?
  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sal. Ce parere aveti de alexauto http://www.alexautoservice.ro/ de pe strada Maramuresului? A reparat cineva ceva la ei? Masina mea e la ei si asteapta aprobarea dosarului pe Carpatica de aproape 3 sapt pana nu se aproba dosarul pe RCA se pare ca nici un serice nu se apuca de reparatii.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@eul_liric Ti-au rezolvat problema? Care e recomandarea legat de http://www.alexautoservice.ro/ ?
Multumesc!
Skip ads

  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Carpatica a aprobat dauna dupa 10 zile si service-ul a facut reparatile. Am convenit sa platesc diferenta pentru vopsire integrala si schimbare ambelor amortizoare. Lunea trecuta am ridicat masina din service. Din pacate am constatat o serie de neajunsuri la reparatie. Si azi am fost in service sa mai remediem din probleme si saptamana viitoare o sa merg iar. Ca sa va faceti o idee despre ce vb. Vopsirea e acceptabila, dar anumite portiuni le-au neglijat la pregatire (au ramas urme vechi de pietricele pe capota pe care doar le-au acoperit cu vopseaua noua). Au uitat sa mai puna capacele la pragul stang, practic se misca liber pragul. Cutia de sigurante au montat-o aiurea se misca si au lasat sa atarne releul de buji incandescente in loc sa-l fixeze la locul lui Cand am luat masina nu mai functiona senzorul de temp ext de pe bord si alte cateva chestii. Asta in conditile in care au avut o suma mare la dispozitie (4500 de ron) sa rezolve o duna relativ simpla.(far bara aripa stanga, cutie de buji, bascula si amortizor si janta) si eu am mai platit diferenta ceruta ca sa vopsim masina integral Va arat exact lista de probleme care le-am semnalat si lor:


1. capacul de roata comandat e alt model
2. cutia de sigurante e defecta ( cutia are elemente de prindere rupte, sunt grupuri de sigurante care nu stau bine fixate)
3. capacul cutiei de sigurante are o ureche rupta si lipseste extractorul de sigurante (doresc inlocuire cutie de sigurante si capac cu una intacta)
4.cutie de sigurante se misca liber, nu este fixata deloc in partea dreapta, vibrand in mers
5. releul de bujii incandescente nu a fost fixat in locul lui, acum atarna liber in fata cutiei de sigurante, in loc sa fie fixat in cleme
6. senzorul de temperatura ext nu functioneaza deloc (probabil fir intrerupt de la montaj)
7. la pragul stanga lipsesc toate capacele care vin peste niturile de prindere, pragul poate fi miscat cu mana
8. lipsa capac prag stanga
9. sunet suspect la viraj maxim dreapta

Partea buna este ca in momentul in care le-am prezentat lista de probleme ( au fost de acord sa le remedieze. Am impresia ca prima data m-au subestimat si au crezut ca o sa accept o reparatia aproximativa. Le-am explicat ca nu sunt chiar novice in domeniul auto si imi cunosc masina cat de cat. Conducerea service-ului este formata din tineri si par intelegatori. Daca ar fi rezolvat problemele de prima data in toatalitate si nu ar fi tratat anumite aspecte cu supeficialitate i-as fi recomandat din toata inima.

Cred ca pot sa faca o reparatie de calitate dar trebuie sa si doreasca acest lucru.
Chiar astazi am fost la ei sa remediem majoritatea neajunsurile din lista (mai putin faza cu cutie de sigurante care inca nu a sosit) si am schimbat si placutele de frana la ei si bieletele antirului. Mecanicul a fost amabil si m-a lasat sa supraveghez opreatiunea. Am facut 200 de km si lucrarea pare ok.

Manopera ptr 2 bielete antirului si un set de placute pe fata a fost 100 de lei ceea ce mi se pare destul de acceptabil.
Piesele au fost comandate pe loc si totul a durat cam 2 ore.
In final ce sa zic. Puteti apela la ei daca le explicati foarte clar standardele de calitate pe care le doriti si faceti o receptie amanuntita a lucrari. Mi-ar fi placut ca toate problemele sa fi fost remediate din prima in mod profesionist dar am impresia ca toate service-urile din romania practica mai multe standarde de calitate in functie de cum evalueaza ei clientul. Vb cu diversi cunoscuti am auzit pareri foarte bune despre AutoSel. Voi ce parere aveti de ei?
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@eul_liric multumesc pt detalii. Cred ca voi apela totusi la alt service pt o bataie pe fata dreapta.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Doresc sa-mi incarc instalatia de clima si doresc o recomandare de firma serioasa din Cluj.
Multumesc.
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu niste pareri despre service-urile unde am fost.
ECOMAX:
am fost la ei de mai multe ori, si desi initial am fost destul de multumit, datorita mai multor situatii care mi s-au parut de neacceptat (sau cel putin greu de acceptat) mi-a crescut nemultumirea mult. Am fost la ei pentru:
- schimbarea garnitura culbutori --> pret maricel, dar am fost multumit de rezultat
- schimbarea discurilor si placutelor din fata --> foarte multi bani, dar totul a fost ok
- schimb ulei, filtre si distributie --> din nou scump, dar totul a fost ok
- probleme CIM (specifice astra H) --> dupa mai multe reparatii gratuite(au avut pana la 31dec. 2012 ceva actiune de rechemare) si o reparatie care doar dupa ce s-a efectuat am aflat ca este "la negru" si care m-a costat 250RON (efectuata in mai) am avut si am din nou probleme cu CIM-ul. Acum ei se joaca dea "pai sa vedem despre ce ar putea fi vorba..." cand din punctul meu de vedere este clar ca nu mi-au rezolvat ei cu trebuia problema!
- dupa ce am bagat bani la ei din greu pentru orice problema am avut, vreau sa cumpar niste accesorii (o cheie de rezerva, 4 jenti otel pt cauciucuri de iarna, un scut la motor). Pretul total este astronomic, si ii intreb daca gasesc o cheie mai ieftin mi-o programeaza. sunt intrebat daca "stiu eu undeva mai ieftin cheie originala". Zic ca da, si mi se face o oferta noua, cu aprox. 10% mai mica. Ma gandesc "heh?!what the...". Bine-nteles nu am luat de la ei si am gasit de altundeva. (recomand revizieopel.ro ...au piese si accesorii originale, sunt foarte bune preturile, si am fost multumit cu tot ce am luat de la ei. s-au tinut de cuvant, totul a venit la timpul stabilit si la pretul stabilit. acum imi iau tot ce pot de la ei)
Nota finala: 6/10 -- totusi la majoritatea lucrarilor au fost ok, preturile sunt foarte umflate si se pare ca preferentiale dupa cum vor ei (te vad mai fraier sau nu), iar CIM-ul nu au fost in stare sa m-il repare nici dupa mai multe interventii(pentru o reprezentata totusi mi se pare rusinos)

Polymobile:
am fost o singura data, si nu o sa le mai calc pragul. Mai mult, vroiam sa-mi iau un Honda Civic dar cred ca si Polymob-ul tine tot de ei asa ca voi renunta deocamdata. problema?!...ma duc la ei dupa o interventie nereusita la CIM al celor de la Ecomax. Ecomax-ul era in vacanta de 1mai+pasti, iar eu plecam pana la venetia cu masina fara sa-mi mearga spalatorul de parbriz si luneta spate. Vorbesc telefonic in prealabil cu Polymobile-ul le explic in detaliu ce s-a intamplat. ajung la ei le mai explic odata detaliat. imi baga masina (au un perete de sticla intre service si sala de asteptare deci vezi tot), vin doi mecanici care stateau la cafea, nici unul nu se urca sau baga capul in masina (sa nici nu mai vorbim ca nu s-au atins sa dea jos carcasa volanului), este scoasa masina si mi se zice ca ar dura prea mult sa se uite si nu au timp fiindca (citez) "imediat pleaca si ei acasa". Problema mea? Era ora 15:45 si programul lor era pana la 17. Deci chiar cred ca putea unul dintre ei sa se uite macar ce are masina, mai ales ca le-am zis in detaliu ce nu merge, de ce si de cand. Dupa ce am revenit de la venetia(drum cu multe opriri pentru curatat parbriz:)) ), am revenit la cei de la ecomax si in 10minute a fost rezolvata treaba.
Nota finala: 1/10 -- lipsa totala de interes, nici macar nu au vrut sa se uite ce poate fi, desi bine-nteles le plateam pretul care-l cer de 90RON/ora manopera, care daca nu ma insel este chiar mai mult decat la Ecomax.

AutoCSI:
am fost cu ei dupa peripetiile avute cu Ecomax si Polymobile. ce mi-a placut enorm este ca se vedea ca ei chiar doresc sa te ajute si sa-ti rezolve problema. Mie mi s-a parut ca au facut niste diagnosticari foarte bune, si au preturi de bun simt. Singurul neajuns din punctul meu de vedere este ca nu prea lucreaza dupa programare, deci mergi, stai si astepti sa fie liber, si daca ai ghinion si prinzi multe masini pierzi destul de multa vreme.
Nota finala: 9/10 -- lucreaza bine, la preturi de bun-simt, incearca sa te ajute si sa-ti rezolve problema, dar au program destul de incarcat (multe masini) si se sta destul de mult in asteptare pana pot sa-ti ia masina (depinde si cum iti e norocul)
Skip ads

  • clubfranc

  • Mesaje scrise: 687
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Problema CIM-ului la H e delicata, este o greseala de proiectare a calculatorului, iar cele 2 remedii care exista nu sunt de durata. Una gratuita prin rework si cealalta contra cost.
Intodeauna la un dealer sunt preturi mai mari, comparativ cu un service de cartier. Avantajul la un dealer e ca pot sa-ti ofere o diagnosticare de nivel 1,2 si 3 si reactualizare de soft .... in rest nu prea se merita.
Oricat se straduieste GM sa faca tot felul de oferte si pachete in folosul clientilor, ei nu pot impune ca la o reprezentanta sa aiba oameni pregatiti profesional sau competenti.( chiar daca sunt nevoiti sa trimita oameni la specializare)
Oameni buni nu stau pe bani de rahat.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
La AutoCSI poti sa mergi cu piese achizitionate din alta parte?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
iahim, de principiu da, insa suna si intreaba...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cu Adam m-am lamurit azi ce om de 2 lei este desi din auzite nu prea il vorbea lumea de bine era undeva la 50% de bine 50% de tepar , azi m-am intepat si eu, in sensul ca am cumparat ceva de la el din dezmembrari dupa 1 luna a cazut piesa cumparata cand l-am sunat a zis ca nu are alta piesa sa imi dea la schimb si ca el atat da garantie 30 zile si ca nu se poate face nimic, bla bla bla ca asta e ca mi-am luat teapa si gata,
+ plus ca inainte de a cumpara piesa de la el la dignosticarea problemei mi-a zis ca e dusa pompa de inalte care nu avea nici o problema e in perfecta stare de functionare + + + alte chesti, ca nooa pompa de inalte ii aducea bani frumusei, poate o lasa montata tot pe a mea .
  • crispi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sincer, de ADAM nici mie nu imi place... Am muscat-o si eu. Preturile prea mari pentru piese second hand si sincer mi se pare ca se incearca "scalparea" la maxim a clientului. Am vrut sa imi fac o cheie la ei si a dost mult mai scumpa ca si la Ecomax, pe fondul ca "stim sa facem si noi mai ieftin...".
  • tomi70

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Eu va recomand sa incercati si la Autodoc pe str.Plevnei.Am fost acolo sa-mi schimb uleiul la cutia de viteze,curea transmisie (alternator),capat bara dreapta,flanse amortizor,bielete antiruliu,reglaj directie,filtru benzina,am platit 1100 lei in total ( 600 lei piese + 500 lei manopera) cu factura si garantie.A intrat masina la ora 9 in service , iar la 13.30 a fost gata.Per total sunt multumit de lucrare.Mai adaug ca mi-a placut la ei si faptul ca eu i-am rugat sa verifice roata dreapta fata pentru ca aveam o bataie,iar mecanicul ,de fata cu mine, a verificat toata masina ,punte fata si punte spate si cabluri care se gasesc sub masina , plus punct inghet antigel , lichid de frana si mi-a recomandat ce ar trebui sa schimb si ce mai pot sa aman.Constatarea a fost gratis si te suna sa-ti spuna cat te costa.Daca vrei o repari la ei ,daca nu mergi altundeva.
  • hyross

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19Dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2012

  • Mesaj Privat
pe varianta este autonick sunt oky baieti .totusi am o intrebare daca a auzit cineva de mecanicul adam atit stiu doar si repara numai opel in cluj
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca adam e tepar, incercati la david (auto CSI), pe strada campina. Din cate am vazut eu, e foarte serios in ceea ce face. Depinde si de atitudinea cu care mergeti la el.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR